Suat Tore
World of Traveller

Kasım fuarları ve 2014

Kasım 26th 2013 in Türkçe yazıları

2014 turizm pazarlaması her zaman olduğu gibi Kasım ayında gerçekleşen Dünya’nın en önemli buluşma noktası WTM-Londra ile başladı. Arkasından takip ettiğimiz EIBTM-Barcelona ve komşu Yunanistan’ın Selanik kentindeki Philoxenia fuarları 2014’ün ilk görüntülerini elde etmemizi sağladı.

WTM’deki 4 gün boyunca turizmin tüm çeşitleri üzerine gerçekleşen onlarca toplantı ile 2013 ve 2014 yılı irdelendi, sonuçlar açıklandı.Genel izlenim Dünya turizminin 2013 de %4 büyüyen Dünya turizminin, 2014’de de aynı oranlarda artacağı yönünde. Ülkemiz ile ilgili olarak da; turizmimizin hem tursit sayısı ve hem de gelirinde artışın devam edeceği ortak görüşler olarak belirlendi. Ancak tanıtım başta olmak üzere rehavete kapılmadan pazarlama çalışmalarının sürdürülmesi turizmcilerimizin temel görüşlerini oluşturuyor. Mısır’ın belirsizliği bize pozitif, ama İspanya ve Yunanistan’ın agresif tanıtım ve pazarlama çalışmalarının ise negatif yansıma olasılığına dikkat edilmesini gerektirdiği de belirtiliyor. WTM ile ilgili olarak İngiliz pazarının 2013’ün ilk 10 ayında % 7,60 artış ile 2.412.786 turiste ulaşması 2014 için de bu oranda olmasa da, artış ile kapatacağımızı gösteriyor. Elbette rakamlar bizim Bakanlığın verileri. Önce TUİK ve daha önemlisi İngiliz turizm ofisinin rakamlarını elde edince önümüzdeki yılı daha net göreceğiz. WTM ile ilgili bir gözlemimiz de bu pazarda reklam ve tanıtım çalışmalarımızın hayret verecek şekilde azalmış olması. Avrupa’da gövde gösterisi yapılan iki önemli turizm etkinliği var.Birincisi ITB-Berlin, diğeri WTM-Londra.Bu fuarlarda turist sayısında Dünya 6.sı, gelirde ilk 10 da olan bir ülke tanıtım ve pazarlamayı eksiksiz yapmak durumundadır. Mart ayındaki Berlin fuarına evet deriz de, WTM de ne yazık ki bu alanda yoktuk. Yılı bizim yarı sayımızda turist ile kapayacağını, gelirde de ancak 15 milyar doları hedefleyen Yunanistan, bu rakamlar ile 2013’ün rekorlar yılı olduğunu ve tanıtımın en agresif enstrümanlarını kullanmayı sürdüreceğini, 200’ün üzerinde yabancı basının takip ettiği toplantıda açıklarken biz nedense geleneksel basın toplantısını dahi Londra’da yapmadık. Outdoor tanıtımımız, fuar içi reklamlarımız ise neredeyse hiç yoktu. Sürdürülebilir turizm diyoruz ama tanıtımda da bunu göstermek durumundayız. Rehavet pahalıya malolabilir !

Barcelona MICE fuarı EIBTM, köşemizde çokca yazdığımız gibi küçülen fuarların son örneği oldu.Genel izlenimler katılımcılarımızın fuar sonrası görüşlerinde de açıkca görüldü ki, EIBTM beklenenden çok uzaktı ve kimse umutlu ayrılmadı. Bu fuarlara elbette katılmalıyız ama kendi içinde ihtisas fuarları olarak genel MICE’ın içinde ayrı olarak düzenlenen sağlık turizmi, din turizmi, spor turizmi, …gibi yeni, küçük ama daha etkin uluslararası fuarları da takvimimize almalıyız.

Bu ayın son fuarı komşu Yunanistan’da gerçekleşen küçük Philoxenia ise bu yıl yeni organizatörü ile daha düzgün, kaliteli buyerlar ile B2B toplantıları verimli geçen ve katılımcıların memnun ayrıldıkları bir fuar oldu. Komşudan özellikle İstanbul ve Ege kıyılarımıza gelişler 2014 de de artacaktır. 2013’ü 600 bin Yunan turist ile kapatacağımız ve bu rakamın 2014 de de artacağını yazabiliriz.

Kasım ayındaki bu ilk fuarların ardından 2014 için öyle çok çok iyimser değiliz ama yukarıda da yazdığımız gibi rehavete kapılmadan, yeni bir kavram olarak son yıllarda dilimizden düşürmediğimiz sürdürelebilir turizm için tanıtım ve pazarlama çalışmalarızı da ara vermeden sürdürmeliyiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Hastasını bile ziyaret edemeyen Türk vatandaşına binbir zorluk çıkaran Schengen ülkeleri, daha çok Türk turist için ülkemizde workshop üzerine workshop düzenlemeyi sürdürüyor. Ne yazmıştık geçenlerde ‘’Zor vize verene gitme, turist de gönderme !’’ yazımızda?

Previous Entry

Başaran Ulusoy’u kutluyoruz.
TÜRSAB’da 91/93 yılları dahil toplam 16 yıl Başkanlık yaptıktan sonra geçen haftasonu gerçekleşen son seçimlerde tek rakibine yaklaşık %35 fark atarak yine Başkan seçildi. Ancak el sıkılır ve tebrik edilir.

Next Entry