Suat Tore
World of Traveller

Workshoplar ve vize turşusu

Kasım 19th 2013 in Türkçe yazıları

Hastasını bile ziyaret edemeyen Türk vatandaşına binbir zorluk çıkaran Schengen ülkeleri, daha çok Türk turist için ülkemizde workshop üzerine workshop düzenlemeyi sürdürüyor. Ne yazmıştık geçenlerde ‘’Zor vize verene gitme, turist de gönderme !’’ yazımızda?

‘’Turiste vize verme, vize için bir yığın evrak, döküman iste, zorluk çıkar ve 1 ay hatta 15 gün için verdiğin vizeye her seferinde bile büyük paralar ödettir, bunu bir gelir kapısı yap ama sen elini kolunu sallaya sallaya ülkemize giriş yap.
Nerede kaldı mütekabiliyet yasası ?

Sonra da etmiyormuş gibi daha fazla Türk turist için ülkemize gel workshoplar, toplantılar düzenle.
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu !
Daha çok Türk turist istiyorsan önce Türklerin ülkene rahat ve zorluksuz girmesini sağla.
Bunun için kendi ülkenin otoriteleri ile konuş, turizmcilerinle kamuoyu yarat, karar çıkart.
Aslında hata bizde. Gitmeyip, göndermeyeceksin.’’

***

Hadi biraz daha eklemeler yapalım ve önce geçen haftanın konuyla ilgili bazı haberlerini sırayalım:
Araştırma kurumu Skyscanner’ın verilerine göre Türkler, vize uygulaması olan ülkelerden olabildiğince uzak duruyor.
Bu sene Türklere vize uygulamaya başlayan Hırvatistan’a Türkiye’den yapılan uçak bileti aramalarında %58 düşüş görülüyor. Ancak vizeden muzdarip olanlar sadece Türkler değil; Asya ülkeleri de aynı şekilde kendilerine vize uygulayan ülkelere gitmemeye özen gösteriyor.

Skyscanner 1000’i aşkın Türk seyahatsever arasında gerçekleştirdiği ve vize uygulamalarının seyahat alışkanlıklarını nasıl etkilediğine ışık tutan araştırmasında da Türklerin %71’i, vize isteyen ülkeleri ziyaret etmeyi düşünmediğini ve seyahat planlarına dahil etmediklerini belirtiyor.

Bir haberde Rusya’dan. Binbir zorluklar ile vize veren, ardından giriş kapılarında saatlerce pasaport kuyruğunda bekleten Rusya da turizmi anladı. Artık Türkler Rusya’ya vizesiz giriyor. Eh bu işler karşılıklı, onlarda Türkiye’ye aynı şekilde. Ülkemizin sigortası oldular. Neredeyse 1 no’lu pazarımız artık Rusya.

Rusya bununla da yetinmedi. Yeni bir uygulama başlatıyor. 3 gün transit vize.Öncelik çok gezgini olan 20 pilot ülke. Japon’u Alman’ı, Kanada’lısı, Kore’lisi, Çin’lisi, Avustralyalı’sı… artık Rusya’ya akacak. Elbette sadece 3 gün için gelmeyecek. Pek yakında şöyle turlar göreceğiz; 3 gün Moskova, 3 gün bir yakın dış ülke, mesela 2 saatlik İstanbul, sonra 3 gün St.Petersburg. Buyrun size 10 günlük uzak destinasyon turisti. Çok akıllıca bir uygulama!

Bir de anlamadığım şu; ben vizeyi kolay olsun diye Şengen’e bağlı bir ülkeden aldım. Neden önce mutlaka bu ülkeye ilk giriş yapmaya zorlanıyorum ya da kapıdan geri gönderiliyorum ? Sen ‘’Şengen’’ adlı tek bir ülke değilmisin ?
Ben aldığım kararı tekrarlayayım. Ben ve ailem, ilk etapta en az üç yıllık vize vermeyen ülkelere artık gitmeyeceğiz. Tatil ve seyahat önceliğimiz her zaman vize istemeyen ülkeler olacak.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

2014 pazarlamasının ilk önemli buluşması Kasım ayı başında Londra’da gerçekleşti. Turizmcilerimiz umutlu ama biraz da tedirgin döndüler.Nasıl dönmesinler ki, sadece bölgemizde değil, ülkemizde de gelişen çeşitli siyasi ve sosyal olaylar bu yıl ülke turizmini de çok etkiledi.

Previous Entry

2014 turizm pazarlaması her zaman olduğu gibi Kasım ayında gerçekleşen Dünya’nın en önemli buluşma noktası WTM-Londra ile başladı. Arkasından takip ettiğimiz EIBTM-Barcelona ve komşu Yunanistan’ın Selanik kentindeki Philoxenia fuarları 2014’ün ilk görüntülerini elde etmemizi sağladı.

Next Entry