Suat Tore
World of Traveller

WTM- Londra ve yeni tanıtım enstrümanlarımız!

Kasım 12th 2013 in Türkçe yazıları

2014 pazarlamasının ilk önemli buluşması Kasım ayı başında Londra’da gerçekleşti. Turizmcilerimiz umutlu ama biraz da tedirgin döndüler.Nasıl dönmesinler ki, sadece bölgemizde değil, ülkemizde de gelişen çeşitli siyasi ve sosyal olaylar bu yıl ülke turizmini de çok etkiledi. Haziran’dan itibaren üç ay boyunca, önce Gezi olayları sonra Suriye konusu yalnızca İstanbul’u değil, turizm lokomotifimizin ana çekicisi Antalya’yı, tüm turizm bölgelerimizi de etkiledi. Hep söyleyip yazıyoruz, Turizm huzur ile gelişiyor, büyüyor. En küçük bir olay seyahat tercihlerini hemen değiştiriyor. Umarız ülkemizin en büyük sektörü turizm 2014 de yara almadan gelişir, ülkemize hak ettiği ekonomik girdileri sağlar.

Gelelim Londra’ya; Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, WTM’de İngiltere’nin turizmde Türkiye’nin ilk üç pazarından birisi olduğuna vurgu yaparak, Türkiye’nin sadece denizi, kumu, güneşi, coğrafyası ile değil, dış politikası, demokrasisi ile bölgesinde bir cazibe merkezi olarak öne çıktığını belirterek, bunları herkese göstereceklerinin ve çıtayı daha yükseğe koyacaklarının mesajını verdi.

Çelik “Kendimizi ne kadar çok tanıtırsak bu Türkiye’nin sadece turizmine değil, Türkiye’nin genel olarak doğru bir biçimde algılanmasına, burayı ziyaret eden yabancıların Türkiye’yi Türkiye’nin tanıttığı şekilde algılamasına daha çok imkan verir’’ dedi.

Çelik sözlerine eklemeler de yaptı; ‘’Arkadaşlara ayrıca başka şeylerde önereceğim bundan sonra. Buraları bir bakıma, Türkiye’nin standlarını daha çok insanın gezmesi için cazibe merkezi haline getireceğiz. Yani pasifizmden kurtaracağız. Buraları sadece gezilen ve görülen yerler olmaktan çıkartacağız. Buraları kendi kendine daha çok faaliyet üreten, bu faaliyetler çerçevesinde Türkiye’nin çeşitli zenginliklerinin başka insanlarla buluştuğu merkezler haline getireceğiz. Bundan sonra da burada Türkiye’nin tanıtılmasına olan desteğimizi daha da artırarak sürdüreceğiz. Burası zaten bizim için ilk üç pazardan bir tanesi. Fakat şu bakımdan; hem memnuniyetimiz var hem daha çok çalışmamız gerekiyor.Yapılan anketlerde İngilizler yüzde 45 oranında Türkiye ile ilgili çok olumlu kanaatlere sahipler. Yüzde 15 oranında bir olumsuz kanaat var. Bu tip bir anket değerlendirmelerinde yüzde 15’lik dilimin, yani yüzde 15’lik olumsuz dilimin genelde çok önemsenmemesi gerektiği, yüzde 45’lik olumlu kanaatin çok önemli ve stratejik bir önem ifade ettiği söylenir. Ama bu bize yetmez. Biz o yüzde 45’lik dilimi daha çok Türkiye’ye olan ilgi bakımından hem konsolide edeceğiz, hem güçlendireceğiz, hem de Türkiye ile ilgili olumsuz kanaat olduğu zaman o yüzde 15’lik dilimi de eritecek şekilde Türkiye’yi daha olumlu bir şekilde tanıtacağız.

Türkiye’nin sadece denizi, kumu, güneşi, coğrafyası değil, dış politikası, güçlü demokrasisi, bölgesinde bir cazibe merkezi olması bütün bunlar Türkiye’nin varlıklarıdır. Bunları herkese daha çok göstereceğiz.’’

Çelik’in bu sözlerine katılmamak mümkün değil.Ancak sürdürülebilir turizm derken tanıtımın da sürdürülebilir olması gerektiğini unutmamalıyız.

WTM’de her yıl gerek fuar alanın giriş yolu, gerekse iç salon koridorları Türkiye billboard ve posterleri ile donatılır ve dikkat çekici bir görsel tanıtım yapılırdı. Basın toplantılarımız basın merkezinin salonlarında gerçekleşirken, bu yıl görmeye alışık olduğumuz bilboardlar da hiç yoktu. İç salonlarda yalnızca 2 duvar görseli ile yetinilmişti.Bir basın toplantısı planlanmamıştı, Bakan standımızın üst katında birkaç soruya yanıt vererek basına bilgi aktardı.

Bu eksikliği kendisine sorduk. Aldığımız yanıt artık bu şekilde tanıtım yerine yeni bir tanıtım enstürümanı olarak ‘’Heyetle Tanıtım’’ yapacakları oldu. Bakanımızın tanıtım enstrümanları konusundaki açıklamalarını hem biz, hem de turizmcilerimiz algılamakta zorlandık. Eğer uygulanacaksa ‘’Heyetle Tanıtım’’ tek başına sadece İngiliz pazarında değil diğer önemli pazarlarda da bizce yeterli olmaz ve endişeler doğurur. Bu heyetlerin nasıl ve kimlerden oluşacağından tutun, bu yıl ağırlık verileceği söylenen sosyal medya ve diğer tanıtım araçlarından farklı, uyumsuz olduğu zaman ters tepki de yaratacağını da unutmamak gerekir. Sosyal medyanın ne kadar güçlü bir iletişim aracı olduğunu bu yıl ülkemizde yaşanan sosyal olaylarda nasıl işlediğini gördük. Heyetle tanıtım yapayım derken ters tepki yaratacak sosyal medya faktörünü unutmamalıyız.Kaş yapalım derken göz çıkartmayalım. Yıllardır uluslararası arenalara katılan, turizm ile hiç ilgisi olmayan heyetleri gözümüzün önüne getirdiğimizde şimdiden tüylerimiz diken diken oluyor.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Bu köşenin takipçileri hatırlayacaktır. Her yılbaşı yazdığımız ‘’Turizmdamus’’ yazılarımızda ertesi yılın tahminlerini esprili bir dille aktarırız. Bu yıl başında da kahinimiz ‘’Turizmdamus’’ 2013 de turizmde yaşayacaklarımızı sıralarken; ‘’- TÜRSAB Başkanlığına aday olmayacağını açıklayan Başaran Ulusoy, yine başkan seçilecek, beni arkadan kim itti diyecek. ‘’ şeklinde yazmıştık.

Previous Entry

Hastasını bile ziyaret edemeyen Türk vatandaşına binbir zorluk çıkaran Schengen ülkeleri, daha çok Türk turist için ülkemizde workshop üzerine workshop düzenlemeyi sürdürüyor. Ne yazmıştık geçenlerde ‘’Zor vize verene gitme, turist de gönderme !’’ yazımızda?

Next Entry