Suat Tore
World of Traveller

Bir fuarın etkinliği

Aralık 18th 2013 in Türkçe yazıları

Turizm fuarlarının etkinliğinin giderek azaldığından söz ediyoruz. Etkinlik azalmasının en belirgin göstergesi katılımcıların azalması. Hem stand alanlar, hem de ziyaretciler artık turizm fuarlarında daha seçici oluyorlar. Adeta bir furya gibi çoğalan turizm fuar sayısı, bazen aynı şehirde arka arkaya, hatta aynı tarihlerde yapılan turizm fuarları, genel fuarlar içinde kaybolan ihtisas fuarları da diyebileceğimiz, turizm çeşitlerine göre yapılan küçük ama kendi konusunda daha etkin fuarlar, turizm pazarlamasında online satışların büyümesi ve ekonomik krizler bu seçiciligin nedenleri.

Son yıllarda turizmin kabesi şeklinde adlandırılan ITB-Berlin dahi katılımcı kaybediyor.WTM-Londra, FITUR-Madrid, BIT-Milan gibi diğer önemli etkinliklerde de bu görülüyor.

Artık turizm çeşitlerine göre organize edilen ihtisas fuarları ön plana çıkıyor. MICE fuarlar içinde bile bölünmeler oluşuyor. ICCA, SITE gibi Uluslararası örgütlerin desteklediği MICE fuarlar daha ön plana çıkıyor ve daha çok katılımcı çekiyor.

Geçen hafta ülkemizde gerçekleşen Travel Turkey İzmir’den kısaca söz ettik. Çorap ve iç çamaşırı bile satıldığını yazdık. Benzer görüntü EMITT’de de bu yılın başında Mısır Çarşısını andıran satıcı grublarıyla görülmüştü. Hangi uluslararası turizm fuarında gıda ürünleri satılır. Bırakın ITB’i yada WTM’i, Asyada’ki, Afrika’daki turizm fuarlarında dahi göremezsiniz. Organizatörlerin en büyük yanılgısı konu ile ilgili olsun olmasın daha çok stand satarak katılımcı ve ziyaretci rakamlarının arttığını ve fuarın da büyüdüğüne inanmaları, inandırmaya çalışmaları. Daha fazla para kazanmak için onların başka seçenekleri yok belki. Ama fazla stand satarak fuarın büyüdüğünü ileri sürereken kaybolan kaliteyi ve sonraki seneleri de düşünmelerinde yarar var.

Bizim fuarlar ile hiç bir mukayeseye girmeden her yıl etkinliğini artıran ender fuarlardan biri olan ILTM-Cannes’dan söz edeceğiz. Lüks segmentin fuarı ILTM her yıl Cannes’da yapılıyor. İlk yapıldığı yıldan bu yana takip ettiğimiz bu fuarın her yıl etkinliğini artırarak büyümesindeki temel neden kaliteyi koruması değil, üstlere taşıması. Organizatör önce buyer’larını büyük bir özen ile seçiyor. Seçimde buyer’ın kalitesi kadar, ülkelere göre dağılımında da dengeyi ustaca belirliyor. O yılın verilerine göre lüks harcamada öne çıkan ülkelerin, bu turizm çeşidinde en uzman alıcılarını, kalite ve kantite olarak en uygun şekilde ayarlıyor.Ama onları da ağırlarken bütçesini çok geniş tutuyor. Nice’den Cannes’a helikopter ile transferden, otelde suit odaya kadar… Aynı özeni stand başvurusu yapan katılımcılarda da gösteriyor. Katılımcılar fuarda yer alabilmek adına, çeşitlı kriterlere uygunluk için neredeyse özel bir sınavdan geçiyor.Organizatör de daha fazla para kazanmak için daha çok stand satayım hırsını törpüleyip, aynı standı daha kaliteli ama daha pahalı satmak için çabalıyorlar. Ve benzeri tutum davetli medya için de geçerlidir. Yukarıda yazdık, ilk etkinlikten bu yana ILTM’e katılırız.Ama her yıl medya sınavına da gireriz. Organizatör bizi, biz onu çok iyi tanısak da, sınavı aşmak için bu yıla kadar bir torpil bulamadık ! Sınav geçmek şart. Arada bütünlemeye kalıp geçtiğimiz de olmuştur elbette !

Son olarak bu yıldan bazi rakamlar verelim. Özenle ayarlanmış B2B randevu sistemi ile 73 ülkeden özenle seçilmiş 1450 davetli buyer, 96 ülkeden gelen 1460 lüks turizm satıcısı ile buluştu.Yani stand başına neredeyse 1 buyer düştü. Brezilya’dan Japonya’ya, Çin’e kadar farklı ülkeden gelen 1450 buyer’ın toplam maliyetini sadece düşünün. Her katılımcı en az 25 adet B2B görüşme yapmak zorunda.Yapamayanlar gelecek seneye veda etmek durumunda.
Sonuçta, şunu söyleyebiliriz; Bir fuarın etkinliği, öncelikle, stand satabilmenin değil, stand bulabilmenin zor olmasıyla artıyor.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

İzmir çok güzel bir şehrimiz. Her gittiğimizde stresimizi azaltıp, huzurumuzu artıran ve herseferinde sevgimizi büyüten bir şehrimiz. Bu yıl İzmir’e önce Kasım başında İsviçre Seyahat Acentaları genel kurulu için sonra da Aralık ayındaki Travel Turkey fuarı nedeniyle iki kez gitme şansı bulduk.

Previous Entry

THY özellikle, kabin içi sorunlara hemen çözüm üreten, üretmeye çalışan güler yüzlü kabin görevlileri ve yeme & içme konusunda üstüne başka bir havayolunu tanımadığımız, Do&Co’nun mükemmel yemekleri ve sunumuyla ile gurur duyduğumuz havayolumuz oldu.

Next Entry