Suat Tore
World of Traveller

İzmir’de neler değişmiş?

Aralık 10th 2013 in Türkçe yazıları

İzmir çok güzel bir şehrimiz. Her gittiğimizde stresimizi azaltıp, huzurumuzu artıran ve herseferinde sevgimizi büyüten bir şehrimiz. Bu yıl İzmir’e önce Kasım başında İsviçre Seyahat Acentaları genel kurulu için sonra da Aralık ayındaki Travel Turkey fuarı nedeniyle iki kez gitme şansı bulduk. Muhteşem iklimi, Aralık ayında bile içimizi ısıtan güneşi ile bizi yenileyen bir şehir.Ancak konu turizm olunca İzmir için üzülüyoruz. Turizmden çok az pay alıyor. Çok az turist geliyor. Çok az turizm geliri elde ediyor. Çok iyi niyetli çabalar ile bu kısır döngü yıllardır değiştirilmeye çalışılıyor. Farklı isimlerle kurulan organizasyonlar ile yurtdışında tanıtılmaya çalışılıyor. Ama olmuyor da olmuyor. Çünkü elbirliği yok. Herkes farklı tanıtım yapıyor. Uluslararası fuarlarda bazen üç ayrı İzmir standı ile tanıtılma yanlışları dahi yapılıyor. İyi niyetli çabalarla kurulan Izmir Kongre Bürosu yeterli desteği alamıyor. Şehre büyük bir şans olacak, turizmin en üst noktalarından gelmiş, Bakanlığın Tanıtma Genel müdürlüğünü yapmış bir kişi şehre Vali yardımcısı olarak atanıyor, ama ona verilen görev ve sorumluluk alanında turizm yok. Görevi veren makamlar siyasi olabilir ama İzmirli turizmcilerin neden sesi çıkmıyor ? Turizmi bildiği kadar bürokrasiyi de bilen böyle bir kişinin isteseler de şehre gelmesi akla bile gelmesi zor iken, bu şans ayağa kadar geliyor. Ama görev alanı Turizm değil. Sanki bir şaka !

İzmir için bir şans olabilecek bir turizm fuarı yaratılıyor. Ama bu yıl 7.si, hala bir gelişme yok. Travel Turkey şansız bir fuar. Sektör sahiplenmiyor. Başı belli değil. Üç ayrı kurum ile yönetilmeye çalışılıyor. TÜRSAB’ın girişimleri, Başkan’ın özel çabası da olmasa neredeyse Turizmi temsil eden kuruluş da olmayacak. Bu fuar için neler yazmadık ki? Bakın 2007 sonunda neler yazmışız;
‘’ Köşemizi okuyanlar bir turizm fuarında nelere dikkat edilmesi gerektiğini, turizm fuarı enflasyonu yaşayan Dünyamızda hangi fuarların etkinliklerini nasıl koruduğunu ayrıntıları ile sıkca okumuşlardir. Izfaş’li dostlara da bugüne dek hiç turizm fuarı organize etmemiş olduklari için bildiklerimizi fuarın organizasyon tarihine çok az kala yaptığımız toplantıda aktarmıştık. Şimdi bu fuar sona erdi.Eger Izmirliler bu fuarı güzel şehirlerinde önümüzdeki yıllarda da devam ettirmek istiyorlarsa önce elele verip fuarlarına sahip çıkmalılar. Hemen sonra bir turizm fuarını oluşturan fonksiyonel unsurlar ayrı ayrı görev alanlarına ayrılarak belirlenmelidir. Ve ilk iş gelecek yılın doğru tarihlerini saptayıp, duyurmak olmalıdır.’’

Bu yazdıklarımızda hala bir gelişme yok, tarih dahi hala yanlış. Dünya Turizmcilerinin artık daha çok para getiren Turizm etkinliklerine, turizmin içindeki çeşitlendirmelere dönük özel fuarlara odaklandığı bir dönemde ILTM gibi giderek her yıl daha çok talep gören bir fuar ile aynı tarihlerde fuar yaparsanız ne uygun buyer ne de doğru satıcı bulursunuz.Hemen yazalim ILTM tarihini 2013 fuarını yapmadan açıkladı.2014 de 1-4 Aralık da lüks turizm uzmanları yine Cannes da olacak.Umarım Travel Turkey tarihleri ile çakışmaz!

Pekiyi de bu fuarın hiç mi gelişen yanı yoktu diye sorarsanız, ülkemizin değişik bölgelerinden gelen standlarımızda yöresel gıda ürünleri satan sayısının ve rekabetlerinin artığını ve hatta çorap, pantalon, iç çamaşırı satan standların eklendiğini söyleyebilirim !!!
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Başaran Ulusoy’u kutluyoruz.
TÜRSAB’da 91/93 yılları dahil toplam 16 yıl Başkanlık yaptıktan sonra geçen haftasonu gerçekleşen son seçimlerde tek rakibine yaklaşık %35 fark atarak yine Başkan seçildi. Ancak el sıkılır ve tebrik edilir.

Previous Entry

Turizm fuarlarının etkinliğinin giderek azaldığından söz ediyoruz. Etkinlik azalmasının en belirgin göstergesi katılımcıların azalması. Hem stand alanlar, hem de ziyaretciler artık turizm fuarlarında daha seçici oluyorlar.

Next Entry