Suat Tore
World of Traveller

THY, havada iyi, yerde zayıf

Aralık 24th 2013 in Türkçe yazıları

THY özellikle, kabin içi sorunlara hemen çözüm üreten, üretmeye çalışan güler yüzlü kabin görevlileri ve yeme & içme konusunda üstüne başka bir havayolunu tanımadığımız, Do&Co’nun mükemmel yemekleri ve sunumuyla ile gurur duyduğumuz havayolumuz oldu.

Uçmadık destinasyon bırakmayan, iyi bir network ile yalnızca bizlerin değil yabancıların da tercih ettiği THY’mızda, hızla artan yeni uçak alımları ile uçak içi konfor da diğer havayollarına bariz üstünlük sağlıyor.

THY ile uçmak’tan artık keyif alıyoruz.Ancak keyfimiz uçağa binince başlayıp, inince sona eriyor.Kısaca keyif, uçuş süresi ile sınırlı.Öncesi ve sonrasında yaşadığımız bazen eziyete varan sıkıntılar için herhalde daha çok bekleyeceğiz.
Sıkıntıların en başında rezervasyon geliyor. Rezervasyon santralı sanırız eskidi.444 ve 0850 ile başlayan numaralardan rezervasyon yapmak, bilet satın almak deveye hendek atlatmak kadar zor. Sık sık kesilen hatlar ile bir rezervasyon için saatlerce uğraşmak zorunda kalıyorsunuz.

Online sistemde de benzer kesintiler ve tekrar deneyiniz uyarıları giderek artıyor.Kampanya duyuruları kandırmaca halini almaya başladı.Son örneğimiz Sevgililer Günü için yapılan kampanya. Duyurular doğal olarak önce basına, bizlere geliyor.Biz de yayınlarımızda bu duyurulara katkı getiriyoruz.

Bu yıl, hadi biz de enson 20 yıl önce gördüğümüz Buenos Aires’e gidelim dedik. Daha ilk günden 1 hafta sürecek kampanya günlerinin hiçbirinde yer bulmak mümkün değil.’’Vay anasını’’ dedik ‘’koca uçaklar 1 günde nasıl hemen doldu ?’’ Elbette kampanyalarda sınırlı sayıda koltuk ayrılıyor da, bu sınır sadece 1-2 koltuk ise, bunu da bildirin de öyle yayınlayalım !

Check in kontuarları yeterli değil. İstanbul’un trafiği malum, havaalanına gecikerek ulaşanlar ekonomiye ayrılmış check in kontuarlarında, sırayı sağlayan kordonların dışına taşan kalabalık karşısında her an uçaklarını kaçırabilirler. Online check in kontuarları da son günlerde tam bir karmaşa. Grub check in’lerin de buradan yapılması kendi kendimize neden online check in yaptik ki diye sordurtuyor.

Çözüm; yoğun uçuş gün ve saatlerinde eleman sayısını artırmak, adı geçen kontuarda yalnızca adı geçen işlemin yapılması.

Pasaport ve güvenlik THY’nin işi değil.Ancak eleman azlığı bazen uçak gecikmesine de yol açabiliyor.
Sorunların en sıkıntılı olanı bagaj gecikmelerinde. Aktarmalı bir yere gidecekseniz ve uçağınız gecikirse, hele bir sonraki uçağa kaldıysanız, bagajınız gelmeyecektir. (Sevgili THY Basın Müşavirimizi son 1 yılda bu konuda çok uğraştırdık. Kusura bakmasın ! ) Çözüm; bagajınız için dua etmek !

Miller konusu da ayrı bir konu. Son olarak Lufthansa miller konusunu öne sürerek THY ile anlaşmayı bozma aşamasına gelmişti. Lufthansa’ya kızdık, THY’den korktu dedik. Ama THY’de de bizim miller yazılmaz, ikaz yazılarımıza da yanıt verilmez oldu.Kasım ayında yaptığımız Londra ve Selanik uçuşlarımızda gidiş var, hala dönemedik ! , Barcelona ve Nice seyahatlerimizde de yoksa ‘’Deja vu’’ mü yaşadık !

Oysa ne az kalmıştı şu Elite keyfini yaşamaya !!
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Turizm fuarlarının etkinliğinin giderek azaldığından söz ediyoruz. Etkinlik azalmasının en belirgin göstergesi katılımcıların azalması. Hem stand alanlar, hem de ziyaretciler artık turizm fuarlarında daha seçici oluyorlar.

Previous Entry

Sanalistan’ın ünlü kahini Turizmdamus, AB’nin krizdeki ülkelerinin yoğun talebi nedeniyle bu yıl bize son gün uğrayabildi ve alelacele turizmimizin 2014 falını okudu. İşte turizmimizde bu yıl yaşayacaklarımız. Akıllı turizmcilerimizin kahinimizin öngörülerini dikkate almaları menfaatleri icabıdır!

Next Entry