Suat Tore
World of Traveller

Turizmdamus 2014

Aralık 31st 2013 in Türkçe yazıları

Sanalistan’ın ünlü kahini Turizmdamus, AB’nin krizdeki ülkelerinin yoğun talebi nedeniyle bu yıl bize son gün uğrayabildi ve alelacele turizmimizin 2014 falını okudu. İşte turizmimizde bu yıl yaşayacaklarımız. Akıllı turizmcilerimizin kahinimizin öngörülerini dikkate almaları menfaatleri icabıdır!

– Önceki yıl büyük bir tesadüf eseri hep beraber biraraya gelebilen ve daha da şaşırtıcısı, ortak bir karar alıp ‘’Turizm Meclisi’’ni kuran turizmcilerimiz, geçen yıl hiç göremedikleri bu meclisi ‘’gören varmı’’ diye birbirlerine tweet atıp, bulanın instigram’a fotografını koymasını 2014’ün en önemli görevi addedecekler.

– Turizm Bakanı 2014 de turizm toplantılarına da katılacak.

– Geçen yıl kahinimizin ‘’TÜRSAB Başkanlığına aday olmayacağını açıklayan Başaran Ulusoy yine başkan seçilecek, beni arkadan kim itti diyecek’’ kehaneti sonrasında, Başkan iki yıl sonraki seçimler için, bu itmelere karşı önlemlerini 2014 den başlayarak alacak.

– Geçen yıl TUROB & TÜROFED birleşimi için tutmayan adaklar, Telli Baba’ya dikilen mumların da sönmesi sonrası bu yıl daha radikal kararlar alınıp Pensilvanya’ya gidilecek.

– ‘’ En Erken Rezervasyon’’ kampanyası başlatan turizmcilerimiz 2015’e rezervasyon almaya başlayacak. –TUİK, Bakanlık ve diğer kurumların açıkladıkları tutmayan turist istatistiklerini artık muhtarlar sokaktan geçen turistleri sayarak açıklayacak. Gelir istatistikleri için de bir matematik hocası tutulacak.

-TÜRSAB’da kaçak acentacılık için Toma’lardan yardım istenecek. Yurtdışı seyahatlere tombala’da kazanan acentalar gidecek.

– TCMB Başkanı’nın yılsonu döviz kurları tahminin tutması için her yıl 31.Aralık saat 23.59 da kurlar 1 dk.için, önceden açıklanan tahmin rakamına çekilecek ve saat 24 de bu rakam tarihe geçmiş olacak.

– Konsey ve birlik kurma meraklısı pek değerli uzman şahsiyetlerimizin geçen yıl da beceremedikleri Türk –Zimbabwe Turizm Konseyi ve Türk – Zimbabwe Sağlık Konseyi bu yıl artık kurulacak, ‘’rekor sayıda Zimbabweli turist geldi’’ haberleri bu konseylerin yandaş medyalarında tirajları patlatacak.

– Hava’da uçmadık nokta bırakmayan, yeme içme servisi ile parmak yalatan THY, yer hizmetlerini de düzeltecek, bavullar yolcudan bir gün önce alana inecek, miller daha uçulmadan eklenecek, sevgililer gününde son dakika bile olsa sevgilinizin istediği noktaya bilet bulacaksınız.

– Özel havayolları geçen yıl da yazdığımız körükten geçme, otobüsle uçağa gitme yada uçak merdivenini kullanma ücretlerinin yanısıra, güvenlik anonsunu dinleme, hostes çağırma ve hostese danışma gibi yeni ücretlerini de bilete nasıl yansıtırım sorunsalına çözüm getirecekler.

– Travel Turkey önümüzdeki yıl iç çamaşırı satışlarını artırmak için Mahmutpaşalı satıcılar arasında en iyi ‘’ikizlere başlık’’ses yarışması düzenleyecek.

-EMITT ‘de altta kalmamak için peynir, sucuk tezgahlarının yanında bu yıl balık halinden taze balık getiren tezgahlara ‘’Balık Turizmi’’ salonu açacak. ‘’Haydee derya kuzusu bunlar’’ adlı bir yetenek yarışması ile turizm de balık satıcısı istihdamına katkı getirecek.

– ‘’Ne kaa ekmek, o kaa köfte’’ uygulamasını başlatan Turizmde kalite ödülü veren orginazasyonlar, geçen yıl ne hikmetse başlatamadıkları, en iyi işkembe çorbası, en iyi vezir parmağı, en iyi hanım göbeği yapan, gibi yeni kategoriler ile adayların kalitesini uçuracak.

Herkese sağlık, mutlu, barış dolu ve gönlünce bir yeni yıl dilerim.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

THY özellikle, kabin içi sorunlara hemen çözüm üreten, üretmeye çalışan güler yüzlü kabin görevlileri ve yeme & içme konusunda üstüne başka bir havayolunu tanımadığımız, Do&Co’nun mükemmel yemekleri ve sunumuyla ile gurur duyduğumuz havayolumuz oldu.

Previous Entry

2013 gitti. Başta neredeyse tüm Avrupa’yı etkisi altına alan ekonomik kriz, komşu ve yakın ülkeler ile yaşanan sıkıntılar, Gezi olaylarının yalnızca İstanbul’a değil tüm ülkeye olumsuz etkisine rağmen turist sayısında fazla eksilme yaşamadık. Kısaca zor bir yılı zararsız atlattık.

Next Entry