Suat Tore
World of Traveller

2014 Nelere gebe?

Ocak 7th 2014 in Türkçe yazıları

2013 gitti. Başta neredeyse tüm Avrupa’yı etkisi altına alan ekonomik kriz, komşu ve yakın ülkeler ile yaşanan sıkıntılar, Gezi olaylarının yalnızca İstanbul’a değil tüm ülkeye olumsuz etkisine rağmen turist sayısında fazla eksilme yaşamadık. Kısaca zor bir yılı zararsız atlattık.

Şimdi gözler yeni yılda. Ekonomik krizin Avrupa’da devam edeceği ve asıl etkisinin 2014’de görüleceği ekonomistlerin neredeyse ortak görüşü. Dolar ve Euro’nun ilişkileri yine tüm seyahatseverlerin izleyeceği ve kararlarını belirleyeceği bir başka etken. Her ülkede turist akışının hızlı olduğu komşu ile turizmde de ülkemizin şansızlığı malum. Irak,İran, Suriye ile durumumuz pek net değil. Yakın ülke İsrail ile son dönemde yaşanan yumuşama 2014’e umarız olumlu yansır.

En büyük pazarımız Almanya’da pek bir değişim olmaz. 5 milyon Alman yine ülkemize gelir. 2.büyük pazarımız Rusya’da sigorta görevini yine üstlenecektir. 2014 de Rusya turistleri ilk sıraya yükselirse kimse şaşırmasın.

Almanya ve Rusya ile ilgili daha net görüntüyü ITB-Berlin ve Moskova fuarları sonrası alabileceğiz.

Ingiliz pazarı da aynı rakamlarda istikrarını sürdürecek gibi bir izlenimi WTM-Londra fuarında verdi. Ayrıca İngiliz Seyahat Acenteleri Birliği (ABTA) 2014 Seyahat Trendleri Raporu’daki ‘’İngiliz turistler 2014 yılında 2013’e göre daha fazla para harcayacak’’ gibi olumlu öngörüler de İngiliz pazarından endişe etmemizi gerektirmiyor.

Hollanda,Fransa, İtalya gibi Avrupa’nın diğer önemli pazarlarında da pek zorluk yaşamayız. İlk üç ayda bu ülkelerde gerçekleşecek Vakant-Utrecht, BIT-Milano ve Salon Mundial-Paris fuarları da, bu diğer önemli pazarlarımızın durumlarını netleştirecektir.

Ortadoğu ülkelerinin ilgisi artmayı sürdürecek, uzak pazarlardan Çin’in de turist sayısı büyümeyi sürdürecektir.

THY’nın yeni destinasyonları bu ülkelerden supriz turistleri ülkemize taşıyacaktır.Başta Brezilya olmak üzere, Güney Amerika ve Afrika ülkeleri …gibi.

Seyahat ve tatil severler fiyat – kalite dengesine artık daha çok önem veriyor. Paket tatiller yine en önemli tatile çıkma şeklini oluşturacaktır ancak münferit online rezervasyon kanalları ile seyahat planlaması da büyümesini sürdürecektir.

Lüks tatillerin müşterisi mutlaka olacaktır. Ancak ekonomik tatiller ya da 1 tatil bütçesine 2 tatil destinasyonu çıkarma da geleceğin seçeneği olacaktır.

Huzur, tanıdık, güven verici bir çevrede tatil yapmak. Tatil’in olmazsa olmazı.
Kargaşaya kimse gitmiyor. Bunu bizden daha uzun süreli yaşayan bir başka ülke varmıdır?
Barış ve huzuru ülkemizde yaşattığımız sürece konuklarımızın sayısı daima artacaktır.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Sanalistan’ın ünlü kahini Turizmdamus, AB’nin krizdeki ülkelerinin yoğun talebi nedeniyle bu yıl bize son gün uğrayabildi ve alelacele turizmimizin 2014 falını okudu. İşte turizmimizde bu yıl yaşayacaklarımız. Akıllı turizmcilerimizin kahinimizin öngörülerini dikkate almaları menfaatleri icabıdır!

Previous Entry

Bizim uzun ve uzak seyahatler başlıyor. Yazı gönderememe durumlarına karşı dostumuz Cem Polatoğlu’nun yeni yılda tatil önerilerini sunalım, keyifle okuyun.

Next Entry