Suat Tore
World of Traveller

Cem bizi tatile götür-1- !

Ocak 14th 2014 in Türkçe yazıları

Bizim uzun ve uzak seyahatler başlıyor. Yazı gönderememe durumlarına karşı dostumuz Cem Polatoğlu’nun yeni yılda tatil önerilerini sunalım, keyifle okuyun.

“Türk tatilci soğuk havada gezmekten pek hoşlanmıyor. Gittiği ülkenin sokaklarında yürümeyi, insanlarını ve kültürünü tanımak istiyor” . Türkiye’nin de yer aldığı Kuzey Yarım Küre’de kış mevsimi hüküm sürerken, Güney Yarım Küre’de güneş ışınların en dik konumdadır. Bu etken Arjantin, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, Tazmanya, Şili gibi ülkelere seyahatlerin zamanlaması açısından tercih sebebidir. Bunun yanı sıra her zaman ılıman olan bölgeler ve egzotik ülkelere de gidilebilir. Ocak sonu ile şubat ayının ilk haftasının okulların yarı yıl tatili dönemine rastlar. Bu dönem eğlence parklarının yoğun olduğu Doğu ve Batı Amerika, kayak için Fransa, İsviçre ve İtalya favori ülkelerdir. Ayrıca 1-5 Şubat arasında Dubai Shopping festivali yapılır. Kültürel turlara ilgi duyanlar bu mevsimde Arjantin, Avustralya, Belize, Brezilya, Kanada, Şili, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Venezuella, Hindistan, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Filipinler, Güney Afrika’yı gezebilirler Mart ayı ile Güney Avrupa’nın canlanmaya başlar. Henüz sırt çantalı turistler gelmeden Fransız Rivierası Cote D’azur’u bu mevsimde gezin. Ayrıca, kış bastırmadan Güney Yarım Küre’ye veya Orta Amerika’ya son bir atak yapılabilir. Mart ayı Kuzey Afrika ve Ortadoğu’nun da gezi mevsiminin başladığı dönemdir. Bu destinasyonları merak edenlere Fas, Tunus, Beyrut ve Mısır’ı tavsiye ediyorum

Gezginler açısından nisan ayının marttan pek bir farkı yoktur. Deniz, kum, güneş için Sharm El Sheikh’in tercih edilebileceğini, İtalya, Fas ve İspanya’nın da bu mevsimde görülebilecek yerler arasında bulunduğunu kaydetti. Yaz ayları yaklaştıkça Avrupa turlarının kalabalıklaşır ve fiyatlar artar. Mayıs, İtalya Bella diye adlandırdığımız 8 gecelik Roma-Floransa-Venedik turları, Yine 8 gecelik Budapeşte-Viyana-Prag, Benelüx diye adlandırdığımız Belçika-Hollanda-Lüxemburg-Fransa ve Almanya’yı içeren, İspanya’da Endülüs turu diye adlandırdığımız Malaga-Granada-Cordoba ve Sevilla’yı içeren turlar için ideal mevsimdir.Haziran ayı favorim; Rusya Moskova ve St. Petersburg’u içeren, güneşin çok kısa süre batması nedeniyle ”Beyaz Geceler” adı verilen turlardır. 21 Haziran veya 21 Haziran’a yakın tarihler (15 gün öncesi veya sonrası) bu tur için ideal dönemlerdir. Alışveriş tutkunları 29 Mayıs-29 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen Singapur alışveriş festivalini tercih edebilirler.

Temmuz ve Ağustos ayları için favorim; Kenya ve Tanzanya’da “Safari turları” Bu ayların başında binlerce antilop Massai nehrini aşabilmek için kuzey Serengeti’nin yamaçlarından geçerler. Bunun yanı sıra diğer vahşi hayvanları da görebilme şansınız oldukça yüksektir. Safari yapmak isteyenler kesinlikle bu ayları tercih etmelidir. ‘’ Cem Polatoğlu’nun 2014 tatil önerilerini sürdüreceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

2013 gitti. Başta neredeyse tüm Avrupa’yı etkisi altına alan ekonomik kriz, komşu ve yakın ülkeler ile yaşanan sıkıntılar, Gezi olaylarının yalnızca İstanbul’a değil tüm ülkeye olumsuz etkisine rağmen turist sayısında fazla eksilme yaşamadık. Kısaca zor bir yılı zararsız atlattık.

Previous Entry

Cem Polatoğlu’nun yeni yılda tatil önerilerine devam ediyoruz.

Next Entry