Suat Tore
World of Traveller

EMITT, yeni tanıtım yüzümüz..vs.

Şubat 11th 2014 in Türkçe yazıları

Uzun seyahat olunca turizmde konular birikiyor. Onlarca konu var. Hangi birini yazacaksın. Gittiğimiz yerlerden bazi haberleri Turizmcinin Gazetesi’ne geçiyoruz. Onların da herbiri ayrı bir yazı konusu.Hızla değişen gündem ister istemez turizmi de etkiliyor. Ya da turizme de bir taraftan dokunuyor.

Biz önce ayağımızın tozu ile katıldığımız EMITT’den söz edelim.Çok kısa, tek bir cümle ile EMITT bu yıl belki de tarihinin en iyi fuarını yaşadı ve yaşattı. Geçen yıllarda yazdığımız eleştirileri hatırlayacak olursak yine tek cümle ile ‘’EMITT’de panayır havası azalıyor’’. Gıda satıcıları genelde bir salon’a toplanmış, diğer salonlarda da göze pek batmayacak düzeyde kalmış. Keza bölgeler de öyle. Panayır havasını bir de uluslararası salondan ayırabilseler çok daha iyi olacak. Ulaşım rahatlamış. Yıllardır her EMITT sonrası papağan gibi tekrar ettiğimiz TEM’e arkadan bağlantı nihayet sağlanmış. En çok sevindiğimiz konu bu ulaşım sorunun bir nebze de olsa çözülmesi oldu. Arka yola bir ışık sistemi konularak trafiğin çok rahatlayacağını yıllarca yazdık. Nasıl sevinmeyelim. Bize de yazık. Hem trafikde çile çek, hem de aynı şeyi yaz dur. Artık TEM’i kullanmak isteyenler E 100 ‘ün trafiğini de daha fazla yoğunlaştırmadan yollarına koyulabiliyor.

EMITT’de herşey yolundamıydı.Elbette hayır.Küçük detaylar daha rahat çözülür ancak önümüzdeki yıl artık mutlaka çözülmesi gereken yüksek volümlü müzik sorunu olacak. Geçtiğimiz yıllarda Guantenamera’yı ezberlemiştik.Bu yıl onlar bizim standa uzakta kaldığı için Yemen halk dansları müziğini tanıdık.Ama bu tanıma kendi standımızda masanın karşısında oturan kişi ile konuşmayacak düzeyde yüksek volümlü olup sabah 10’dan aksam 18 e kadar sürünce yeter artık dedik. Tıpkı yanımızdaki standlardaki yabancı katılımcılar ve bizlere randevularına gelenlerin dedikleri gibi.

Bu sorunun mutlaka çözülmesi gerekir.Belki saat 16-17’ye kadar hiç müzik çaldırılmamaması gibi.
Bizim mehteran dahil, yerli, yabancı müzikli halk oyunları …vs.girişteki sahnede yapılmalıdır.Yoksa EMITT profesyonellerini kaybeden, dostların yılda bir toplandığı ve geyik yaptığı bir buluşma noktası olur.

xxx

Bir diğer konu yeni tanıtım yüzümüz Julianne Moore. Kim,nasıl,neden seçti konusu gündemden düşmüyor. Doğrusu iyi bir sinema izleyecisi bile olmadığımız ve bu artisti pek tanımadığımızdan, bizi nasıl tanıtacağı konusunda yorum yapmamız yakışık almaz. Ancak kimin, nasıl, yani ihalesiz ve neden seçtiği gibi konularda yorum yapanlara da şaşırır ve ileri demokrasimizde bu konuları sorgulayanlara yakıştıramam, gereksiz bulurum !

Bence bu hanımın karşısına bir erkek yüz de lazım. Adayım Clark Gable.Yaşamıyor mu ? Sorun yok, nasılsa bizim LA de yaşayan usta reklamcılarımız var. Onlar ileri teknolojiyi kullanarak adamı yaşatır ve örneğin, Gable’lı bir Antalya filmi ile bu destinasyonumuzun kış dönemi turist sıkıntılarına çözüm getirirler. 3.yaş turizmi ile Antalya’ya akacak Gable hayranlarının sayısını TUİK bile saymakta zorlanır.

Bu haftalık biriken konulardan köşemize aktardıklarımız bu kadar.Biz de konu nasılsa bitmez haftaya sürdürürüz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Cem Polatoğlu’nun yeni yılda tatil önerilerini tamamlıyoruz.

Previous Entry

İzmir’li turizmci dostlara bir dokun, bin ah işit. Serzenişleri hiç bitmek bilmiyor. ‘’Un var, şeker var, helva yapamıyoruz’’dan tutun da ‘’turist sayısı İzmir’e hiç yakışmıyor’’ a kadar çok sık şikayet duyuyoruz.

Next Entry