Suat Tore
World of Traveller

Herşey dahil ve süreklilik-1-

Şubat 25th 2014 in Türkçe yazıları

Son yıllarda turizmde iki kavram çok konuşulur oldu. İlki, bizim yaygınlaştırdığımız belki de Dünya’da ilk başlatan ülke olduğumuz ‘’Herşey Dahil’’( All Inclusive) ve ikincisi, Dünya’ya Dünya Turizm Örgütü (UNWTO)tarafından ortaya atılan ‘’Süreklilik’’ (sustainability ). Turizm tesislerine gıda ürünleri sağlayan uluslararası kuruluşlardan olan Unilever Food Solutions, bağımsız bir araştırma şirketiyle Antalya ve Bodrum’da her şey dahil sistem otellerinde konaklayan İngiliz, Alman ve Rus milletlerden 400 misafirle (18-64 yaş grubu kadın/erkek) gerçekleştirdiği ‘Her Şey Dahil Oteller Memnuniyet Araştırması’ başlığında gerçekleştirdiği çalışmasını açıkladı. Mart ayının yoğun fuar takvimi ile artacak seyahat trafiğimizde yazılarımız aksatmamak için birkaç hafta köşemizde bu ilginç araştırma sonuçlarına yer vereceğiz.

Müşteri Memnuniyeti Araştırması sonuçlarını değerlendiren Unilever Food Solutions Kanal Pazarlama Direktörü Emel Akman, “Unilever Food Solutions olarak, yoğun rekabet ortamında müşterilerimize menülerini geliştirmek veya genel olarak yaşadıkları sorunları çözümlemek için yaptığımız saha uygulamalarıyla ayrışıyoruz. Son dönemde, her şey dahil sistem otellerini kapsayan bir Müşteri Memnuniyeti Araştırması yaptık. Araştırma ile tatil için Türkiye’yi seçme nedenlerini, her şey dahil otellerde kalma sıklıklarını, her şey dahil otel tercihlerini, her şey dahil otel konseptini seçme nedenlerini, otel tercih kriterlerini, yiyecek-içecek hizmetleri önem kriterlerini, yiyecek tercihlerini, farklı mutfaklara açıklıklarını, atıştırmalık tercihlerini, memnuniyet düzeylerini, gelecek sene için otel tercihlerini, otel/yiyecek-içecek hizmetlerinden duyulan memnuniyeti ve marka tercihlerini ortaya koyuyoruz. Bu araştırmanın sonuçları doğrultusunda, ülkemize yoğun ilgi gösteren İngiliz, Rus ve Alman turist gruplarının otellerden beklentileri ve tercihleri konusunda iş ortaklarına çözümler geliştirdik. Bu çözümleri de Turuncu Destek Paketinde topladık. 2014 yılında Turuncu Destek Paketi kapsamında, her şey dahil sistem otellerinin değişen ihtiyaçlarına özel ürün/hizmetler sunmak, otel yöneticiliği ve personel eğitimlerine devam edeceğiz” diyor.
Antalya’ya gelen her şey dahil sistem otel müşterilerinin yemek tercihleri protein ağırlıklı:

Her milletten gelen misafir grubunun damak zevkinin alışık olduğu bir milli mutfağı var. Araştırma ile İngiliz, Alman ve Rus turistlerin kendi ülke mutfaklarında en çok tercih ettikleri 10’ar yemek araştırıldı. Genel yiyecek tercihleri, et yemekleri, deniz ürünleri, makarna, sebze yemekleri, çorba, pizza, pide, salata, tatlı ve meyve olarak sıralanıyor.Başlığa da uygun olarak yazımızı haftaya da sürdüreceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

İzmir’li turizmci dostlara bir dokun, bin ah işit. Serzenişleri hiç bitmek bilmiyor. ‘’Un var, şeker var, helva yapamıyoruz’’dan tutun da ‘’turist sayısı İzmir’e hiç yakışmıyor’’ a kadar çok sık şikayet duyuyoruz.

Previous Entry

‘Her Şey Dahil Oteller Memnuniyet Araştırması’ na devam ediyoruz.

Next Entry