Suat Tore
World of Traveller

İzmir’in kurtuluşu

Şubat 18th 2014 in Türkçe yazıları

İzmir’li turizmci dostlara bir dokun, bin ah işit. Serzenişleri hiç bitmek bilmiyor. ‘’Un var, şeker var, helva yapamıyoruz’’dan tutun da ‘’turist sayısı İzmir’e hiç yakışmıyor’’ a kadar çok sık şikayet duyuyoruz. Son olarak da geçtiğimiz hafta gerçekleşen Brüksel turizm fuarından dönen bir diğer dostumuz Sadun Alp’’ İzmir turizminin Türkiye turizm pastasından daha fazla pay alması gerektiğini, bunun için de bir an önce tanıtım ve pazarlama atağına geçilmesi gerektiğini belirtip ‘’Brüksel fuarında İzmir adına gerekli tanıtımı sağlayamadık. Gönül isterdi ki burada İzmir ayrı bir stantla yer alsın, tanıtımına daha fazla ağırlık verilsin. Ancak bir önceki EMITT’te olduğu gibi bir tablo burada da söz konusu. İzmir yalnız bırakılıyor, İzmir kaderine terk ediliyor. Diğer fuarlarda da önümüze çıkan tablo, sanki İzmir’in hiç turiste ihtiyacı yokmuş gibi ne yurt içi ne de yurt dışı fuarlarda yeterli tanıtım ortamının oluşturulamaması. İzmir’in benzer organizasyonlarda mutlaka daha etkin bir şekilde tanıtımının yapılması gerekiyor. Ancak tren kaçmış değil. Şimdiden 2015 Londra WTM, ITB Berlin, Utrecht, Fransa ve Moskova turizm fuarlarında kurulacak geniş stantlar ile İzmir’i sergilemeliyiz. Bu stantlarla sektör anlaşmalarını yapmalıdır. İzmir geceleri düzenleyerek tur operatörlerine geniş turizm skalasıyla İzmir anlatılmalıdır, İzmir turizm liginde küme düşmeye doğru gidiyor” diyor.

xxx

Sevgili Sadun kardeşim, üzülme ama İzmir çoktan küme düştü. Son EMITT’de İzmir’de bir stand yoktu. Pardon bir diğer dostumuz Ahmet Kilimci’nin İzmir Palas ve Kilim otelleri tek bir stand ile İzmir’i temsil etmişlerdi. Zaten bir ortasını bulamayız ya aynı fuara 3-4 ayrı stand ile katılırız yada hiç katılmayız ! Son birkaç yıldır MICE turizm etkinliklerinde İzmir yöresi, Destinasyon İzmir, İzmir CVB gibi üç ayrı ve birçok genel turizm fuarında ETİK’in de katılması ile 4’e çıkan stand sayısı ile herkesi şaşırtan İzmir, genel turizm görüntümüzün dışına elbette çıkamadı.
Nasıl ki Bakanlığı ayrı, otelcileri ayrı, acentaları ayrı çalışan, ortak kararlar alamayan, daha bir politikası bile olmayan turizmimizde doğaldır ki İzmir’in farklı olabileceğini düşünmek ancak iyimserlik olurdu. Yıllardır yazdık durduk, İzmirli turizmciler birleşmeli, adeta tek yürek olmalı diye. Yurtdışı etkinliklere bazen 3, bazen 4 ayrı standla katılan İzmir’ i eleştirdik durduk.

Çözüm için “İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir CVB’nin sektörün tek temsilcisi olan ETİK ile birlikte, diğer turizm paydaşlarının da desteğiyle rol alması gerekmektedir. İzmir’in bir an önce ortak bir ses ile senkronize bir biçimde çalışma yürütmesi lazım. Bunun için de İzmir Tanıtım ve Geliştirme Platformu’nun kurulması gerekmektedir. İzmir bunu yapamadığı müddetçe çok önemli bir değeri olan turizmi verimli kullanamayacaktır” diyorsun. İzmir’li acentalar, havayolları, İzmir’e gelecek turistin harcamalarından pay alacak ilişkili kurum ve kuruluşların da katılacağı ortak platform elbette yaralı olur. Yeter ki katılım sadece lafla değil, taşın altına eller de koyulsun. Yoksa fuarlara 5.ayrı standınızı eklemiş olursunuz!
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Uzun seyahat olunca turizmde konular birikiyor. Onlarca konu var. Hangi birini yazacaksın. Gittiğimiz yerlerden bazi haberleri Turizmcinin Gazetesi’ne geçiyoruz. Onların da herbiri ayrı bir yazı konusu.Hızla değişen gündem ister istemez turizmi de etkiliyor. Ya da turizme de bir taraftan dokunuyor.

Previous Entry

Son yıllarda turizmde iki kavram çok konuşulur oldu. İlki, bizim yaygınlaştırdığımız belki de Dünya’da ilk başlatan ülke olduğumuz ‘’Herşey Dahil’’( All Inclusive) ve ikincisi, Dünya’ya Dünya Turizm Örgütü (UNWTO)tarafından ortaya atılan ‘’Süreklilik’’ (sustainability ).

Next Entry