Suat Tore
World of Traveller

Çift hane bu yıl zor

Mart 25th 2014 in Türkçe yazıları

Mart ayının en önemli fuarları tamamlandı. Önce ITB-Berlin ve ardından Moskova’da arka arkaya gerçekleşen ITM ve MITT fuarları, her yıl olduğu gibi bu yılın da turizmimizi belirleyecek etkinlikleriydi.

Bu yıl Berlin’de gözlemler 2014 yılında Almanya’dan ve diğer ülkelerden ülkemize gelecek turist sayısının % 5 ‘i geçmeyeceği üzerinde yoğunlaştı.

Dünya Turizm Örgütü UNWTO’ya göre Dünyada en çok seyahat eden Alman turistlerin ilk sıralarda yer almaları ve de başta Alman Seyahat Acenteleri Birliği –DRV- ‘nin Başkanı Jürgen Büchy’in önümüzdeki yaz sezonu için rezervasyonların şimdiden %10 arttığını belirtmesine rağmen Almanların en fazla tercih ettikleri tatil yerleri listesinin başını İspanya çekiyor, hemen ardından da İtalya geliyor. Alman Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Jürgen Büchy Yunanistan’ a yapılan seyahatlerin de artttığını, söylüyor ama Türkiye ise yılın ilk aylarında düşüşte. Şu aralar da ülkemizde yaşanan son siyasi gerilim ve sosyal yaşamdaki olumsuzlukların Alman tüketici tercihlerinde ülkemize seyahatleri hiç de pozitif yansımayacağı dile getirirliyor. .

***
21 yıl önce MITT’in başlamasından itibaren turizmimizi Avrupalı tekelci tur operatörlerinin zincirinden kurtaran ve ilk getirdikleri Rus turistler ile her yıl giderek güçlenen Türk tur operatörleri, Rus pazarını ülkemizin sigortası yaptılar. Her yıl artan sayıda kendi öz operatörlerimizle getirdiğimiz Rus turistler hem turist sayısını, hem de turizm gelirlerimizin hızla artmasını sağladılar.

Alman’ların tekeli kırıldı ve Ruslar da en az Almanlar kadar önem verdiğimiz turistler oldu.Geçen yıl 4.2 milyon Rus turist sayısını bu yıl ne kadar artırabiliriz bilinmez ama Alman ve Rus turistler yine ilk iki sıradaki ziyaretcilerimizi oluşturacaklar.

Ukrayna krizi sonrası Kırım’ın Rusya’ya katılması, Rublenin, dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesi talepte bir sıkışma yaratırken, Rusya’nın Kırım’a dönük turizm kampanyası da Türk turizmini zorlayacak gibi görünüyor. Son yapılan araştırmalar Rusya pazarında Türkiye’ye dönük taleplerde bir düşüş kaydedildiği belirtiliyor. Bakanlık yetkilileri bu yıl Rusya’dan 5 milyon turist hedefliyorlar ama pazarda son dönemde oluşan daralma kaygı yaratıyor. Rusya turizm pazarının önde gelen tur operatörlerimizden alınan bilgilere göre, şu an itibarıyla Rusya’da yapılan erken rezervasyonlarda, geçen yılın aynı dönemine kıyasla% 20-25 civarında bir düşüş kaydedildiği belirtiliyor. Sektör temsilcileri, yılbaşından beri rublede yaşanan hızlı devalüasyon yüzünden talebin gerilediğini, genel olarak Rusya’daki tüketicinin kriz kaygısıyla son aylarda harcamaları kısmaya başlamasının da turizm sezonu öncesi “uyarı sinyali” olduğunu vurguluyorlar. Türkiye tatil paketlerinin pahalanmaya başladığı şikayetleri, Yunanistan’dan İspanya’ya kadar, ekonomik zorluklardaki AB ülkelerinin daha fazla Rus turist çekmek için sert rekabete başlamaları bu yıl işimizi zorlaştıracak.

Ayrıca Rus yetkililerin Rus turistleri büyük yatırımlarla Olimpiyatlar için çok sayıda tesis yaptırdığı Soçi’ye yönlendirmeleri ve şimdi de Kırım’ın Rusya Federasyonu’na bağlanmasının ardından, Rusya’nın hemen Kırım’a dönük bir “turizm kampanyası” için düğmeye basması bu yıl işimizi zorlaştıracak diğer etkenler olacak.

Kısaca rezervasyonların hız kazanması gerektiği bu aylarda hem iç, hem de dış etkenler bu yıl turizmimizi zorlayacak. Ayrıca son dönemde yaşadığımız siyasi ve sosyal gerginliklerin devam etmesi halinde bu yıl seyahatsever tercihlerinin ülkemiz dışına yönelmesini yadırgamamız gerekiyor.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Her Şey Dahil Oteller Memnuniyet Araştırması’ nı bu hafta tamamlıyoruz.

Previous Entry

Geçen hafta 2014 için çift haneli rakamları yakalamanın zor olduğunu yazmıştık. Bırakın çift haneyi bu yıl geçen yılı yakalamak bile zor. Şimdi 1 haftada ne değişti de döndün demeyin.

Next Entry