Suat Tore
World of Traveller

Bu yıl geçen yılı yakalamak bile zor

Nisan 1st 2014 in Türkçe yazıları

Geçen hafta 2014 için çift haneli rakamları yakalamanın zor olduğunu yazmıştık. Bırakın çift haneyi bu yıl geçen yılı yakalamak bile zor. Şimdi 1 haftada ne değişti de döndün demeyin. Yıllardır turizm hassas bir sektördür der dururuz. Bunu en çok çekmiş ülkelerin de başında geliriz. Bir film çevrilir, derdimizi anlatamaz, yıllar boyu olumsuz imajı değiştirmek için dökmediğimiz dil kalmaz, Güneydoğuda bir patlama olur binlerce km uzaklıktaki Antalya etkilenir, bir hareket çekeriz İsraililer ayaklarını keser, vs.vs. Geçen hafta da önce Twitter sonra da Youtube kapandı. İmajımız yine yerlerde. Oysa Mart ayının en önemli fuarlarından çok da kötümser dönmemiştik. Almanya’dan % 5 artış, Rusya’dan da pazarı elimizde tutan tur operatörlerimiz ile yine geçen yılın rakamlarını hatta biraz daha fazlasını getiririz diyorduk.

Dünya Turizm Örgütü UNWTO’ya göre Dünyada en çok seyahat eden Alman turistler ile ilgili olarak bu pazarın en etkin kişisi, DRV‘nin Başkanı Jürgen Büchy’in önümüzdeki yaz sezonu için rezervasyonların şimdiden %10 arttığını belirtmesine rağmen, Almanların en fazla tercih ettikleri tatil yerleri listesinin başında biz yokuz. Türkiye yılın ilk aylarında bu pazarda düşüşteydi. Şimdi önce Twitter sonra Youtube’un yasaklanması mevcut olan siyasi gerilim ve sosyal yaşamdaki olumsuzlukların üzerine tuz biber ekti. Bu durumda Alman tüketici tercihlerindeki ülkemize seyahatleri hiç de pozitif yansımayacağını söylemek kahin olmamızı gerektirmiyor. Almanya dönüşü en çok %5 artış olur diyorduk şimdi bunu da söyleyemiyoruz.

Rusya’da durum daha da kötü. Ukrayna krizi, Kırım, devaluasyon, çok yükselen Dolar ve Euro karşısında Ruble’nin iyice azalan satın alma değeri ile zaten erken rezervasyonlarda geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 20-25 civarında bir düşüş ile seyrederken, iletişim özgürlüğünün tadını yutdışında daha da fazla çıkartan bu ülke vatandaşlarının yine bizdeki sosyal medya yasakları nedeniyle tercih kullanımlarını diğer ülkelere kaydırmaları süpriz olmamalıdır.Bu yıla kadar en büyük güvencemiz olan tur operatörlerimiz de ülkemize dönük çabalarını ne kadar sürdürebilirler bilinmez ama onlarında ayakta kalmak için yönlendirmelerini sonunda diğer ülkelere çevirmeleri bizleri şaşırtmamalıdır.

Kısaca rezervasyonların hız kazanması gerektiği bu aylarda hem iç, hem de dış etkenler bu yıl turizmimizi çok zorlayacak. Ayrıca son dönemde yaşadığımız siyasi ve sosyal gerginliklerin seçimlerden sonra da devam etmesi halinde bu yıl seyahatsever tercihlerinin ülkemiz dışına yönelmesini yadırgamamız gerekiyor.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Mart ayının en önemli fuarları tamamlandı. Önce ITB-Berlin ve ardından Moskova’da arka arkaya gerçekleşen ITM ve MITT fuarları, her yıl olduğu gibi bu yılın da turizmimizi belirleyecek etkinlikleriydi.

Previous Entry

Geçen hafta sonuna doğru gelen bir haberde Rusya Dışişleri Bakanlığının, Rus vatandaşlarına ABD ile aralarında suçluların iadesi anlaşması bulunan ülkelere gitmemelerini tavsiye ettiği yayınlandı.

Next Entry