Suat Tore
World of Traveller

Çok sulu bir festival! Tayland Songkran Festivali

Nisan 29th 2014 in Türkçe yazıları

Geçen hafta festivalleri turizm ürünü yapmak çaba ister diye başlamış ve bizim bu konudaki eksikliğimizi yazmıştık. Sonra’da festivaller ülkesi Tayland’ın sulu festivalini yazmaya başlamıştık. İşte devamı; Songkran Festivali hem tarihi yeni yıla geçişi, hem de kurak sezonun bitişi ve yağmurlu sezonun başlangıcını da ifade ediyor. Bu yıl da binlerce turist bizim gibi festivali izlemeye gelmekle kalmamış, büyük bölümü şehrin her köşesinde satılan pompalı su tüfeklerinden edinerek, bar ve restoranların önünde kovalarla sular biriktirerek, hatta kamyonetlere su bidonları koyup yangın söndürmeye giden itfaiye araçları gibi ama etraftaki insanlara atarak su savaşlarına katılmıştı.
Biz de izleyeci olarak gittiğimiz halde, her sokağa çıktığımızda sırılsıklam otelimize dönerek bu festivalin bir katılımcısı olduk.Kimseyi ıslatamadık ama fotograf makinamızıbir süreliğine kullanamaz hale getirmeyi başardık. Ayrıca bu festivali kaleme aldığımız şu sıralar da gözlerimizden yaşlar akarak yazımızı tamamlamaya çalışıyoruz. Evet Songkran’ın en belirgin kutlama özelliği su dökmek ama insanlar su dolu kaplar ve su silahlarıyla sokaklara dolaşırken sulara kattıkları çeşitli pudralar, parfümler ve bitkisel katkı maddeleri ile allerjik bünyeli insanlara zarar da veriyorlar. Yol kenarında ellerinde bir bahçe hortumuyla bekleyen ve geçen herkesi ıslatırlarken ayrıca bu katkı maddelerinden de atarak yüzlerde çeşitli boyalı görüntüler de veriyorlar. Ve bu festivalin en acı yanı da ölümle sonuçlanan başta trafik olmak üzere çok sayıda kazaların olması. Gazatelerin ilk sayfalarında geçtiğimiz yıllara göre karşılaştırmalı istatistikler hemen hergün yeni rakamlar ile Pattaya ve Bangkok’da kaldığımız sürece karşımıza çıktı. 200’ lere yaklaşan ölüm ve 2000 ‘lere ulaşan yaralanma sayısının geçen yıla göre daha az olması Taylandlılarca memnunlukla karşılanıyor !!!

Songkran festivali insanların birbirlerini ıslatmanın yanısıra, Budist Tapınakları olan Wat’lara giderek dua edip ve rahiplere yiyecek de vermeleri ile de önem kazanıyor. Yine bu bayramda evlerin önündeki küçük sembolik tapınaklardaki Buda’lar esanslı sularla dikkatlice temizleniyor. İnanışa göre bu temizlik yeni yılda iyi şans ve bolluk getiriyor. Yılbaşı’nı kötü huylarından arınarak ve iyi şeyler yaparak geçirildiği de inanışlar arasında. Songkran temizlik ve yenilenme zamanıdır da, Buda simgelerinin yanısıra bir çok Taylı evlerini de temizlerler.Su dökme geleneği ilk olarak Buda simgelerinin yıkandığı suyu insanlara dökerek yapıldığı için insanlara saygı gösterme anlamıyla çıkmış. Ailenin büyüklerine su yavaşça omuzlarından dökülürken sonraki zamanlarda, genç insanlar bu geleneği yılın en sıcak günlerinde ferahlamak için birbirlerine su atarak değiştirmişler. Şimdiyse su savaşları ve yoldan geçen insanları kova kova sularla ıslattıkları gerçek bir şölene dönüşmüş durumda. Dökülen sular, kötülüğü temizlemeyi sembolize ettiği için bitki özleri ve esansları da içeriyor.

Festival için ayırdığımız Pattaya gezimizde elbette yalnızca su savaşlarına katılmadık, masaj ve bu eğlence şehrinin gece hayatına da bir göz attık. Size Bangkok, Chiang Mai, Phuket, Samui ve Pattaya şubeleri ile önemli bir marka haline gelen Let’s Relax’ın Body and Soul masajını önereceğiz. 2 saat boyunca gerçek uzman ellerde vücüdunuzun ruhu değişecek, inanılmaz rahatlamış olarak bu temiz ve bakımı ile ün kazanmış Let’s Relax salonundan ayrılacaksınız. Masaj alışkanlık yapıyor.Ülkemize göre de fiyatlar çok ucuz olduğu için biz Let’s Relax’ın Bangkok’da merkezi bir yerde bulunan salonuna da gittik.Aradaki farkı soracak olursanız, pek bir fark bulamadığımızı ve bunun için daha çok ziyaret etmemiz gerektiğini söyleyelim !!!

Let’s Relax için Bangkok Sukhumvit : 02-6626935 – 37 ve Let’s Relax Pattaya : 038-488591 no’lu telefonlarından ve [email protected] adresinden ulaşım mümkün.

Pattaya’da gece hayatı bitmez.Ama uluslararası bir show olan Tiffany show Las Vegas, Paris Lido, örneklerini aratmayacak muhteşem sahne değişimleri, müthiş kostüm ve dekorasyonları ile mutlaka görmenizi önereceğimiz, üstelik çok da ucuz olan 1.5 saatlik bir show.Tel: +66 384217005

Bangkok’da da bir benzeri ve bu eğlence türünün ilk örneği olan Calypso show’u artık nehir kıyısında kurulan yeni yeri Asiatique içinde bulacaksınız. Gidip aradaki farkları da sizin bulamanızı öneririz. Tel: +66 2 688 1415-7
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Festivalleri turizm ürünü yapmak çaba ister. Bizde festivalden geçilmez ama ne iç pazar ne de dış pazardan turist çeken bir festivalimizi örnek olarak gösteremezsiniz. İtirazları duyar gibiyim.

Previous Entry

Heryer satılıyor, ormanlar yok ediliyor, tabiatın zenginlikleri kayboluyor, doğa’ya sanki savaş açılmış.İşte son haber de Kuş Cennetinin satılığa çıkarıldığı.

Next Entry