Suat Tore
World of Traveller

Festivalleri turizm ürünü yapmak

Nisan 22nd 2014 in Türkçe yazıları

Festivalleri turizm ürünü yapmak çaba ister. Bizde festivalden geçilmez ama ne iç pazar ne de dış pazardan turist çeken bir festivalimizi örnek olarak gösteremezsiniz. İtirazları duyar gibiyim. Eczacıbaşı ailesinin inanılmaz çabalarıyla bu yıl 42.gerçekleşecek İstanbul Müzik festivali, 33.Film ve 21.Jazz festivalleri başta olmak üzere Tiyatro, Biennal gibi bir çok festival, İstanbul’luların sanat açlığını gideriyor. Yine yıllardır süregelen İzmir,Aspendos ve Bodrum gibi Uluslararası kimlik taşıyan ama çektikleri turist sayısına bakılırsa pek de bu kimliğin anlamına yaklaşamayan festivallerimiz vardır.

Bu festivallerden hangisinde yabancı turist ilk amaç yaklaşımı ile ülkemize gelir. O sırada eğer ülkemizdeyse ve örneğin biraz klasik müzikle ilgisi varsa ‘’tatile gelmişken Carreara’yı da dinleyeyim’’ der. Carrera’yı programa alırız ama onu öne çıkararak ‘’gelin hem tarihi dekorda Carrera dinleyin, hem de 3-5 gün ülkemizde tatil yapın’’ diyen çağrıyı düşünemeyiz ! Turizmcilerimiz yıllardır Uluslararası fuarlara giderler. Bu fuarlarda festival standlarının yanısıra tiyatro, müzikal, konser gibi birçok sanat etkinliğinin standlarını da görürler. Hatta bulundukları sırada yer varsa gidip izlerler.Bu arada 2 ay sonra gerçekleşecek bir festival tanıtımını, bilet satışını da görürler. ‘’Turizm fuarında bu ne iş’’dedikleri de çok olmuştur.90’lı yılların ortalarında WTM-Londra’da bir Macar turizmci dostumu standında ziyaret ederken, 3 Tenor’un Budapeşte Nep stadında 7-8 ay sonra gerçekleşecek konser tanıtımını ve afişlerini görmüştüm. Macar arkadaşım bu fuardan 3-4 ay sonra yaz aylarında gerçekleşecek bu konserin biletini göndermiş ve tüm Dünya’dan davetli gazetecilerin arasında olacağımı da ilişik mektub’la bildirmişti.

30 yıllık turizm gazeteceliğimizde de uluslararası kültür,sanat, spor gibi etkinliklere çok sayıda davet aldım ve yabancı meslaktaşlarımla bu etkinlikleri izledim. Etkinliklerin turizm ürünü olarak nasıl öne çıkarıldığını, aylar öncesinden nasıl hummalı bir PR çalışması yapıldığına da tanık oldum.

Barcelona, Real Madrid, Manchester United gibi spor kulüplerinin fuarlardaki standlarında 3-4 günlük turlar ile hem maç, hem de turizmi nasıl bütünleştirdiklerini gördüm. Haydi Roberto Carlos,Alex, Drogba …ülkemizde bunu bir turizm ürünü yapın diye turizmcilerimize seslendim.

Ama herhalde ya çok karlı değildi ya da her zamanki gibi ileri sürülen engellerin sayısı arttıkça arttı !

Festival turizmi ürününde bizce ilk sırayı Tayland’lılar alır.Bu sefer Tayland’dan aldığımız davet Songkran Festivali için oldu. Sanskritçe de astrolojik olarak geçiş anlamına gelen Sankranti kelimesinden türetilen Songkran, yeni yıla geçişi öne çıkararak Tayland’da yeni yıl kutlamalarının festivali olarak biliniyor.Her yıl Nisan ortasında Bangkok, başta olmak üzere tüm Tayland’da kutlanılan Songkran festivallerinin en öne çıkan şehirleri Bangkok, Chiang Mai, Phuket, Samui ve Pattaya olarak biliniyor. Bu yıl da 13 Nisan – 15 Nisan tarihleri arasında Bangkok’da başlayan geleneksel yılbaşı festivali sonraki günlerde Pattaya’da da sürdü. Biz festivalin Pattaya ayağını izledik ve yeterince ıslandık ! Haftaya devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta sonuna doğru gelen bir haberde Rusya Dışişleri Bakanlığının, Rus vatandaşlarına ABD ile aralarında suçluların iadesi anlaşması bulunan ülkelere gitmemelerini tavsiye ettiği yayınlandı.

Previous Entry

Geçen hafta festivalleri turizm ürünü yapmak çaba ister diye başlamış ve bizim bu konudaki eksikliğimizi yazmıştık. Sonra’da festivaller ülkesi Tayland’ın sulu festivalini yazmaya başlamıştık. İşte devamı;

Next Entry