Suat Tore
World of Traveller

Turizme dış baskı

Nisan 15th 2014 in Türkçe yazıları

Geçen hafta sonuna doğru gelen bir haberde Rusya Dışişleri Bakanlığının, Rus vatandaşlarına ABD ile aralarında suçluların iadesi anlaşması bulunan ülkelere gitmemelerini tavsiye ettiği yayınlandı. Rusya ABD ile arasında suçlu iadesi anlaşması olan 109 ülkeyi kara listeye almış ve turistlerine bu ülkelere gideceğinize Kırım’a tatile gidin diyor. Komik olan da uyarının nedeni olarak Rusya karşıtı yaptırımların artmasından kaynaklandığı belirtiliyor ve Rus vatandaşlarının oralarda avlanıp kaçırılabileceği ifade edilyor. Haberde Rusya yönetiminin vatandaşlarına yaptığı bu çağrıyı farklı okuyan Kiev’deki yeni Ukrayna yönetimi ise, “Moskova uyduruk gerekçelerle vatandaşlarını ABDyle korkutuyor. Asıl amaçları vatandaşlarını işgal ettikleri Kırım’a yönlendirmek. Bu yıl neredeyse zoraki Kırım’a 6 milyon turist yollamak istiyorlar” açıklaması yer alıyor. Bu konuyu önceki haftalarda bu köşede tekrarlayarak yazdık. Sadece Kırım değil öncesinde kış olmpiyatlarının gerçekleştiği Sochi’ye de dikkat çektik. Milyarlarca dolar yatırım yaptıkları bu konaklama tesislerini nasıl dolduracaklar. Başta Putin olmak üzere bu konu üst düzey siyasetçilerin ağzından tekrarlandı. Şimdi de Ukrayna’daki gelişmelerle öne çıkan Kırım’ın turizme kazandırılması en yetkili ağızlardan dile getirilince siyasilerin turizme baskılarını tekrar yaşıyoruz. Binlerce km uzakta patlayan bir bomba nedeniyle ülkemizi kara listeye alan, turistlerini göndermemek için bahane arayan ve vatandaşlarını uyaran Avrupa ülkelerinden sonra şimdi de Rusya, bu modası geçmiş yöntemi öne çıkarıyor. Rusların bir Juronovski adında aklı evvel bir siyasetcisi vardı. Sürekli Rusların milli duyguları ile oynayarak ülkemizi kötüleyen ve tatile Türkiye’ye gitmeyin diyen, ancak her seferinde Rusların rekorlar kırarak ülkemize gelmeleriyle susmak zorunda kalan. Şimdi onun yerini başkaları aldı. Ama bu uyarılar artık nafile çaba. Artan iletişim olanaklarıyla ülkemize gelmek isteyen Rusları durdurmak zor. Çok çok üç ay sezonu olan Karadeniz sahilleri Akadenizin rakibi olamaz.

Tabii Rusya turizmin önemini anladı.Sayısı 18 milyon olarak açıklanan Rus vatandaşının tatil için ülke dışına çıkması, kendi ülkelerinde gerçekleşen başta turizm olmak üzere uluslararası fuarlarda tesislerinin hınça hınç dolması, üstelik son 20 yılda inanılmaz yükselen fiyatlar ile satılan odaları, yeme içme sektörlerinin de hiçbir kontrol olmaksızın tutturabildiğine fahiş fiyatlar ile sunulması Rusların turizm iştahını kabarttı. Son iki yılda Rus Turizm otoritelerinin yurtdışında Rusya promosyonları ve tanıtımlarını artırmak için uğraştıklarını biliyoruz. Ama bu konuda yurtdışı fuarlara katılmanın ötesinde henüz hiçbir ciddi çalışma yapamadıklarını da görüyoruz. Bunu da normal karşılıyoruz çünkü Rusya’nın birkaç şehir dışında daha konaklama tesisleri bile yok.
Rusya Mutlaka ilerde turizmde incoming gelişmeyi de gösterecekdir ama bu ülkede ipleri elinde tutan tur operatörlerimizin incoming de de ana sigortamız olacağını biliyoruz. Sonuçta ağırlığı siyasi dış baskılar ile turizmi engellemek artık eskisi gibi kolay olamayacak. Ne Rusya’da ne de Avrupa ülkelerinde.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta 2014 için çift haneli rakamları yakalamanın zor olduğunu yazmıştık. Bırakın çift haneyi bu yıl geçen yılı yakalamak bile zor. Şimdi 1 haftada ne değişti de döndün demeyin.

Previous Entry

Festivalleri turizm ürünü yapmak çaba ister. Bizde festivalden geçilmez ama ne iç pazar ne de dış pazardan turist çeken bir festivalimizi örnek olarak gösteremezsiniz. İtirazları duyar gibiyim.

Next Entry