Suat Tore
World of Traveller

Cek, cak, cuk-1-

Haziran 24th 2014 in Türkçe yazıları

Haberlerde cümleler bu uzantı ile biter bizde genellikle. Bunlar bizim haberlerde kullanmayı pek sevmediğimiz ve bize gelen bültenlerde, basın duyurularında rastladığımızda da konuya ayrı bir bakışımız oluşur. Acaba laf olsun torba dolsun türü bir haber mi diye kuşkuyla bakarız. Otuz yıllık turizm yayıncılığında da bunu iş edinen birçok kuruluş ve kişiyi tanıdık. Gündemde kalmak için devamlı laf üretir cek, cak, cukları hemen her fırsatta kullanırlar. Açıkcası bunu iş edinenlerin duyurularına da pek itibar etmez ve kullanmayız.

Bunun gibi bir de çok laf etmekten başka işi olmayan kişiler de vardır.Bunlar için yıllar öne yazdığımız ‘’lafla peynir gemisi yürüseydi’’ adlı kitabımızı hatırlarız. 2000 yılının sonlarında yazdığımız kitab o günün sorunlarını ele alan ve laftan başka birşey üretmeyenleri konu ediyordu. Yıl 2014, değişen ne var?

En kısa tanımlamayla karekteristik özelliğimiz ‘’çok laf, az iş’’ dir. Herkes heryerde konuşur.Ama iş’e gelince kimseyi bulamazsınız. Siyasetten tutun, spora kadar. Elbette turizmde de!

Şu sıralar Kongre Turizmi çeşitli haber ve eleştiriler ile gündemimizin ilk sırasında.

Çok geriye gitmeyelim; bakın 25 Şubat 2009’da ne yazmışız?

’’İstanbul Kongre ve Ziyaretci Burosu’na baskılar, eleştiriler arttı. Bu büro kurulduğundan buyana çok başarılı işler yapmış ve İstanbulun doluluk oranlarını, oda fiyatlarını yükseltmiş, İstanbula yeni bir turizm ivmesi kazandırmıştır. Ama Antalya ve İzmir büroları ne yazık ki yerinde saydılar. Bunda da en büyük neden bölge turizmcilerinin kendi bürolarına yeterli desteği göstermemiş olmasıdır. Şimdi de genel karekteristiğimiz olan ‘başarılılar alaşağı edilir’ uygulanıyor ( cehennemdeki Türk kazanı hikayesini tekrar yazmayalım ! ) İstanbul’a yükleniliyor. Biz tek satırla düşüncemizi yazalım.Türkiye Kongre ve Ziyaretci Burosu, İstanbul CVB tarafından kurulup onun patronajında yürütülmelidir’’.

Birkaç yıl sonra 23.10.2012’de konu ile ilgili ‘’Antalyalı turizmcilerin yeni ürünler geliştirmesi için çabalamaları ve el ele vermeleri gerkiyor. En önce de Antalya Kongre bürosunu önemsemelerini yazacağız.Antalya Kongre bürosu –ACB- Antalya’ya daha çok kongre ve toplantı getirebilmek için, imkansızlıklar içinde büyük çaba harcıyor. Kısıtlı bütçesi ile yurtdışı MICE fuar ve etkinliklerine katılabilmek için özveriyle çalışıyor.Haftaya sürdüreceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Haftanın ilk günü sabah sabah telefonumuz çaldı. İzmir BYK’dan bir zat hesap sordu.Efendim İzmir ile ilgili çıkan bir haberde TÜRSAB zikredilmemiş, neden diyor.

Previous Entry

Laf ebeliğini konu alan yazımızı sürdürüyoruz.

Next Entry