Suat Tore
World of Traveller

TÜRSAB’a acil bir PR’cı gerekli

Haziran 17th 2014 in Türkçe yazıları

Haftanın ilk günü sabah sabah telefonumuz çaldı. İzmir BYK’dan bir zat hesap sordu.Efendim İzmir ile ilgili çıkan bir haberde TÜRSAB zikredilmemiş, neden diyor. TÜRSAB yönetiminden aramışlar, İzmir çalışmıyor mu falan diye onlardan da hesap sormuşlar, o da bizden soruyor. Ayrıca haberi nereden bulduğumuzu, kaynağımızı öğrenmek istiyor. Gerekli yanıtları verdik, tatmin oldu mu bilmem !

Benzer bir örneği de birkaç ay önce TÜRSAB merkezden genel sekreter dostumuz aramış ‘’Başkanımızı neden üzüyorsun, bizim yaptığımız olayı başkaları yapmış gibi yazıyorsun’’ demişti. Sevgili genel sekretere nedeni izah etmiş ve TÜRSAB olarak basına en azından bir bülten göndermelerini önermiştim.

Şimdi aynı olay tekrarlanınca yazmak farz oldu. Kurumlar haber değeri taşıyan işleri duyurmak isterlerse basın toplantısı düzenler ya da en azından bir basın bülteni gönderirler. Öyle web sayfasına koymak ile duyuru olmaz. Binlerce web sayfasını hergün taramak da önerilmez. Buna hiçbir gazetecinin vakti yetmez.Haber ajansları, PR şirketleri.. neden kurulsun ?

Yapılacak iş basittir. Paranız varsa bir PR şirketi, yoksa bir PR’cı, o da yoksa içeriden bir elemanınızı görevlendirir haber olarak duyurulmasını istediğiniz konuları medyaya gönderirsiniz.

Yeri gelmişken tekrar yazalım; Başkanın neredeyse 24 saatini TÜRSAB için çalışarak geçirdiğini biliyorum.Ama kendini, çalışmalarını ve TÜRSAB’ı yeterince anlatamama eksikliğini de biliyorum, bu köşede de yazdım. Bu iş yalnızca belli TV kanallarına çıkarak olmaz. Günümüzün iletişim kanallarını kullanılması gerekir. Hiç değilse birçok devlet büyüğünün yaptığı gibi bir tweet atarak konuya ilgi yoğunlaştırılabilir !

Web sayfasına gelince; TÜRSAB’ın Türkçe web sayfaları için şimdilik birşey yazmayalım da İngilizce sayfalara özen gösterilmesini, 43 milyon turist ağırlama iddiası olan, turizmde Dünya öncüsü diye tanımladığımız ülkemize yakışan, sürekli güncellenen, yabancıyı bilgilendiren, hatta sadece İngilizce değil, Almanca, Fransızca, Rusca, İspanyolca …gibi turistini ağırladığımız ana pazarlarımızın dillerini de içeren bir web sayfası hazırlanmalı, sosyal medya kanalları ve elektronik ortam kullanılarak bu web sayfasına ziyaretler artırılmalıdır.

Sonuç olarak TÜRSAB gibi Türk turizminin ana kurumlarından birine acilen, en azından, bir PR’cı gerekir !
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Kruvaziyer turizmi yazı dizimizi bu hafta bitiriyoruz.

Previous Entry

Haberlerde cümleler bu uzantı ile biter bizde genellikle. Bunlar bizim haberlerde kullanmayı pek sevmediğimiz ve bize gelen bültenlerde, basın duyurularında rastladığımızda da konuya ayrı bir bakışımız oluşur.

Next Entry