Suat Tore
World of Traveller

Bodrum limanında pasaport işleri !

Temmuz 29th 2014 in Türkçe yazıları

Bodrum’a güzel bir liman yapılmış. Artık büyük kruvaziyerlerde bu limana yanaşıyor. Ne güzel! 

Önceki hafta Bodrum’un yeni limanından 1200 Kişilik bir kruvaziyer ile Ege adalarına 1 haftalık bir tur’a katıldık. Gemimize binmek için 8 Temmuz saat 22.-de bu liman’da olmamız, pasaport ve gümrük işlemlerinden sonra gemiye giriş yapmamız belirtilmişti. Bizimle birlikte aralarında yabancı turistlerin de olduğu grubumuz limanda tam 1 saat pasaport polisini bekledik. Yeni bir seyahate çıkıyor olmamızın heyecanı ile bu 1 saati pek dert etmedik. Gemimiz nasılsa sabah karşı yol alacaktı ve biz en çok Dünya kupası çeyrek finallerinden bir maçın ilk yarısını kaçıracaktık.

Ama 15 Temmuz tarihli dönüşümüzde turumuz bitmişti, yine yabancı turistlerin de olduğu grubumuz, gece 21.30’dan saat 24’e kadar pasaport polisinin teşrifini bekledi. Bekleyiş süresi 2 saati aşınca sinirimiz de bozuldu. Bizim Bodrum’dan bir başka yere transfer için uçağımız falan  yoktu, gece otelimize dönüşümüzü sağlayacak dostumuzu bir telefon ile arayarak gönderdiği araç ve şoförün beklemesini sağladık. Ama  yabancıların uzak transferleri olabilir ve bu uzun beklemede uçaklarını kaçırabilirlerdi. 

Ramazan ayı olunca iftar ve teravih’in bu kadar zaman almayacağını, ancak belki de polisimizin aheste bir imamın camisine teravihe gittiğini düşünüyorduk ki, polis kulübesine sportif yazlık giysileri olan, bermuda şortlu ve modaya uygun tişörtlü bir genç oturdu ve bizleri çağırdı. Pasaportumuzu damgaladı ve ülkeye girişimizi sağladı. Yunan adalarında kadınlı, erkekli gece yarılarında bile üniformalı ciddi pasaport polislerini görünce, ülkemizde daha henüz yeterli bir kruvaziyer turizmimiz olmasa’da, kruvaziyer limanlarında polisimiz ile birlikte sınıf atladığımızı görmüş olduk ! Böyle olurdu bizde turizm beldesinin pasaport polisi !!

Hadi bizi 2.5 saat bekleten polisimizin kulaklarını çınlatıp, sinirimizi atarak gece yarısı otelimize ulaştık. Ama Bodrum’dan indiğimiz gemiye dışarıda giriş için sırada olan kalabalık turist grubunun bizim gibi 2.5 saat bekledikten sonra daha ne zaman gemideki kamaralarına ulaştıklarını doğrusu bilmiyoruz.Bildiğimiz bizim gibi sadece kulak çınlatmış olmadıklarıdır !

Sevgili başkan Kocadon turist için, turizm için çırpınıp duruyor ama turist ile doğrudan ilintili bu tip konular onun bu çabasına, Bodrum’a ve sonunda ülkeye zarar veriyor.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Üç günlük Bayram için önerimiz hem denizli bir tatil ve hem de alışveriş yapabiliceğiniz bir destinasyon olacaktır.

Previous Entry

Seyahat yazılarına devam. Bu seferde yaz aylarına uygun bir destinasyonu yazalım.

Next Entry