Suat Tore
World of Traveller

Cek, cak, cuk-2-

Temmuz 1st 2014 in Türkçe yazıları

Laf ebeliğini konu alan yazımızı sürdürüyoruz. Antalyalı turizmcilerin ACB ye daha çok destek olmaları gerekiyor. Çok değil 15-20 yıl önce kış aylarında bomboş Istanbul’u ve oda fiyatlarını incelemelerini ve Istanbul Kongre bürosu ile Istanbul’un nasıl doluluklar yakaladığını ve oda fiyatlarını nasıl hızla yükseltiğini görmeleri gerekiyor.
’’ Tarih Mayıs 2014 İstanbul CVB’nin tüm üst düzey kadroları değişti. Yeni ekibin çalışmalarını görmeden cehennem hikayemizi tekrar yazmak için daha çok erken ama doğrusu insanın aklına geliveriyor nedense!!!

Daha sonra da 30.5.2011 ‘’Antalya başardı, İzmir sıra sende’’, başlığı ile;

‘’Haber güzel; Dünya kongre şehirleri sıralamasında İstanbul 109 kongre ile Dünya 7. olurken, Antalya da 23 kongre ile 79. ve İzmir ise 6 kongre ile 284. oldu.

Bu sıralama ABD dışındaki tüm Dünya ülkelerini kapsıyor.İlk 100 de yer alan Antalya artık bir kongre şehri sayılır ama bu güzel şehrimizin coğrafi avantajlarını kullanarak daha yukarılara çıkması gerekir. Bu nedenle yapacakları çok şey var. Geçen hafta çok önemli kongre turizmi fuarlarından biri olan IMEX de kongre turizminin en büyük birliği olan ICCA’nın 2014 yılı genel kurulunu Antalya’da yapma kararını açıklaması Antalyalı dostları çok sevindirmiştir. Şimdi hedef IAPCO – Dünya Kongre Organizatörleri Birliği genel kurulu olmalıdır . Son yıllarda Asya ülkelerinde gerçekleşen bu birliğin genel kurulu Antalya’da yapılmalıdır.

1992 yılında o zamanlar Cenevre’de düzenlenen neredeyse Avrupa’nın tek kongre ve Incentive fuarı olan EIBTM’de Avrupa Kongre Şehirleri Birliği EFCT’nin başkanı sevgili Tuula’nın (Lindberg) bana Istanbul’un da artık bir kongre şehri olarak adını duyurması gerektiğini, bir kongre ve ziyaretci bürosunun kurulmasının zorunluluğunu, 1994 yılında yayınlamaya başladığımız MeeTurkey’lerde de bunu konu etmem için söylediklerini güzel anılarım arasında hatırlıyorum. Sonrasında sevgili Sevil Ören ve Tuula ile Istanbul’da yaptığımız toplantıları, bu konudaki uğraşlarımızı ve nihayetinde 1997 de Istanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosunun kuruluşunu hatırlarken, bu uzun yolda bir nebze de olsa bizim katkılarımızı da gururlanarak anımsıyorum. Haftaya tamalıyoruz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Haberlerde cümleler bu uzantı ile biter bizde genellikle. Bunlar bizim haberlerde kullanmayı pek sevmediğimiz ve bize gelen bültenlerde, basın duyurularında rastladığımızda da konuya ayrı bir bakışımız oluşur.

Previous Entry

Laf ebelerini konu alan yazımızı tamamlıyoruz.

Next Entry