Suat Tore
World of Traveller

Cek, cak, cuk-3-

Temmuz 8th 2014 in Türkçe yazıları

Laf ebelerini konu alan yazımızı tamamlıyoruz.’’Ve artık şimdi İstanbul bir Dünya kongre şehri.

Başkan Murat Yalçıntaş’ında dediği gibi “İstanbul 2000’li yılların başında bu listeye yılda yaklaşık 20 kongre ile 40’ncı sıradan girebiliyordu. 10 yılda kongre sayısını hızla artırarak dünyada ilk 10’a girmemiz çok önemli bir başarıdır. Bu başarıda da kuşkusuz ICVB kadar kongre düzenleyen acentelerin çalışmaları ve ulusal dernek ile birliklerin çok büyük katkısı var. Tabii uluslararası standartlardaki kongre merkezleri ve otellerimizin servis kaliteleri de büyük rol oynadı. İstanbul’un bundan sonraki hedefi ilk 10’daki yerini sağlamlaştırarak korumak ve önümüzdeki 5 yıl içinde ilk 5’e girmek olmalıdır.”

Bu da mümkün olacak sayın başkan.İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu, ICVB, artık konusunun uzmanı.Çok uzun sürmez, önümüzdeki birkaç yıl içinde ilk 5 gerçekleşecektir.

Bu köşede sık sık Kongre turizminin önemini ve gelir katkısını okumaktan bıkmışsınızdır.

Istanbul’da otel fiyatları son 10 yılda nereden nereye geldi? Istanbul’un yatak kapasitesi ne kadar arttı ? Uluslararası zincirler neden İstanbul’da yeni tesis açmak için yarışıyorlar ?…

Tüm bu soruların anahtar cevabında ICVB’nin son 10 yıldaki başarılı çalışmaları yer almaktadır.

Elbette, kültür, sağlık, spor…gibi turizm çeşitlerinin de önemi ve gelir artırıcı fonksiyonları vardır ve turizm ürünleri olarak ülkemize önümüzdeki yıllarda büyük artılar getirecektir.

Ancak özellikle şehir turizminde Kongre turizmi ve Kongre bürolarının önemi ilk sıradadır.

Bu nedenle turizme inananlar özellikle büyük şehirlerimizde hızla Kongre ve Ziyaretçi büroları açılmaları ve bu büroları da tıpkı Avrupa’da olduğu gibi ulusal bir büro içinde toplayıp, birlikte planlı ve örgütlü çalışmalar yapmalıdır.

Antalya Kongre Bürosunu ve bu büronun kuruluşundan, en son ICCA kongresini Antalya’ya kazandırmaya kadar zorlu uğraşlar veren sevgili Nizamettin Şen’i kutluyoruz. İnanıyoruz ki Antalya pek yakın zamanda tatil turizminde yakaladığı başarıyı bu pazarda da yakalayarak Dünya Kongre şehirleri sıralamasında hızla üst sıralara çıkacaktır.

İzmirli dostları da son yıllarda uluslararası kongre fuarlarında görmeye başladık. Bunların sonucunda, geçen yıl ev sahipliği yaptıkları 6 uluslararası kongre ile Dünya sıralamasında 284. şehir oldular. İzmir doğal güzelliği ve çağdaş yaşamı ile çok daha üst sıraları hakediyor.Bunun için de bu alanda yapmaları gerekli çok iş var.

İzmirli dostların öncelikle kongre bürolarını profesyonelleştirmeleri sanırız ilk görevleri olmalıdır. Mevcut kongre merkezlerinin yanında Kuşadası Kongre merkezinin de açılması ile bu kaçınılmaz bir zorunluluktur. Bu nedenle sıra sende İzmir diyoruz.’’

Antalya sevdalısı dostum Nizamettin Şen soruyor ‘’Imex’de Kuşadası, Ankara ve İzmir neredeydi?’’

Nizo hocam, Ankara ve İzmir CVB’lerinin nerede olduğunu en iyi sen bilirsin de ( İzmir’in hakkını da yemeyelim; geçen yıllarda İzmir Valiliği,Destinasyon İzmir ve İzmir CVB olarak aynı fuarda üç ayrı standla yer alırlardı, bu yılı onlara saydılar herhalde !!) ben Kuşadası Kongre Merkezi’ni merak ediyorum. Açılışına Başbakan getiriyoruz ama açtıktan sonra ne EIBTM’e, ne de IMEX’e taşıyamıyoruz.Bu merkezin açıldığını ve varlığını uluslararası MICE Dünyasından kaç kişi biliyor, tanıyor? Bugüne kadar ne tanıtımı yaptılar ?Bu merkezin sahibi, müdürü…vs kim? Sorular bitmez..

Gelecek cevaplar ‘’cek ve cak’’ ile de bitmez umarım !!!!


2 comments to...
“Cek, cak, cuk-3-”
Avatar
Zafer Cengiz

Global turizmin yenilikçi gelişme sürecinde artık tüm CVB’lerin “yerel turizmin bölgesel tanıtım öncüleri” olarakçok kritik ve işlevsel bir ÖNCÜ-Atılım içinde oldukları görülmektedir..! Fakat Türkiye koşullarında henüz (katılımcı üye sayılarını yükseltip) Kentsel CVB olarak rüştünü ispat etme savaşı veren mevcut CVB’lerimizin önlerinde hala dikenli yollar mevcuttur. Oysa daha geniş bir perspektifte UNWTO’nun DMO Modeli olarak şiddetle uygulanması tavsiye edilen “Bölgesel Turizm Yönetimi: KONSEY” modelinde, tüm yörenin kendisinin “turizm ürünü” olarak ele alınması ve hem geliştirilip, hem de toptan (tanıtma ötesinde) Pazarlanması öngörülüyor.
YANİ: Bizim henüz CVB’ler öncülüğünde emeklediğimiz Tanıtma-Pazarlama sürecinde- Yakın gelecekte ilaveten bir de (sadece kongreler değil) TÜM Turizm ürünlerinin (sadece tanıtım-pazarlaması değil) DESTİNASYON YÖNETİMİ İŞLEVİ de vardır..! Yürümeye başlamak için 10 Fırın daha ekmek yemek gerektiğini söylersek, hiç de abartılı olmaz herhalde! Ne-DER’siniz..??


Avatar
Zafer Cengiz

Hal böyle olunca- Hemen sorulacak sorular şunlar:
(1) Mevcut CVB’ler desteklenerek Kongre Turizmi işlevlerini yerine getirebileCEKler midir..?
(2) Gelişen CVB’lerimiz (işgüzarlık ederek?) DMO Modeline geçiş yapabileCEKler midir..?
(3) Yerel Turizmin Ortak Akılları (uyanıklık ederek?) Çağdaş Modellere Uyum sağlayabileCEKler midir..?
(4) Turizmin alt Sektör STK’ları bu yenilikçi Modellere DESTEK VerebileCEKler midir..?
(5) Tüm bu kısır döngülerin aşılarak- Yıllardır yaşanan darboğazlar “el-birliğiyle” aşılaCAK mıdır..??
(*) Tüm bu engeller kısa sürede halledilerek *CUK* diye yerine otturaCAK mı- ACABA..? = İşte TüM Mesele en basitinden *BU*dur..!
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Laf ebeliğini konu alan yazımızı sürdürüyoruz.

Previous Entry

Geçen hafta işimizi hep cek, cak, cuk ile belirtiriz ama bir türlü bu cek, cak, cuk’ları bitiremeyiz, sonlandıramayız demiştik. Bu hafta’da çok laf edip hiçbir iş yapmayan sadece herkesin bildiğini tekrarlayan ya da

Next Entry