Suat Tore
World of Traveller

“Laf çok, iş yok” ya da “kesik ele su dökmeyenler !”

Temmuz 15th 2014 in Türkçe yazıları

Geçen hafta işimizi hep cek, cak, cuk ile belirtiriz ama bir türlü bu cek, cak, cuk’ları bitiremeyiz, sonlandıramayız  demiştik. Bu hafta’da çok laf edip hiçbir iş yapmayan sadece herkesin bildiğini tekrarlayan ya da  hani deyim yerindeyse “kesik ele su dökmeyenlerden” söz edelim. Hani fikri sorulunca inanılmaz fikirler ortaya atan, her soruna bir çözüm bulan ama iş realiteye gelince taşın altına elini koymayı bırakın, bir damla katkı getiremeyenlerin kulaklarını çınlatalım.

Haziran başında Amerika’nın en önemli MICE fuarlarından birine katıldık. Türkiye AIBTM’de ICVB’den Çağla Demircioğlu ile temsil edildi.Rakiplerimiz olan İspanya’nın ve hatta Macaristan, Hindistan gibi ülkelerin CVB’lerinin yanısıra Barselona’nın bile büyük gösterişli standlar ile AIBTM’e katılmaları kongre ve toplantı turizmine olduğu kadar ABD pazarına verdikleri önemi de göstermesi açısından ilginçti. Amerika’nın en büyük MICE etkinliklerinden birisi olan ve Reed fuar grubu tarafından organize edilen AIBTM’de İstanbul’un ICVB ile ve küçük bir masa ile temsil edilmesine karşın, bu yıl Ekim ayında ICCA genel kuruluna ev sahipliği yapacak Antalya’nın etkinlikte hiç yer almaması uzmanlarca garipsendi.

Antalyalı turizmcilerin kış aylarında turizmsiz geçen bölgeleri  için kongre ve  MICE turizm başta olmak üzere farklı turizm çeşitlerine önem vermeleri gerektiğini her fırsatta dillendirmelerini sık sık duyarız. Hani neredeyse kış ayları için Kongre turizminim öneminden söz etmeyen Antalyalı turizmci bulamazsınız. Ancak iş icraata gelince de ortada kimseyi bulamazsınız ! 

Antalya CVB kendi olanaklarıyla Antalya için birşeyler yapmaya çalışıyor ama bölgedeki o büyük tesislerin, onca turist getiren operator ve acentaların destekleri yok denecek kadar az. 

Hep dediğimiz gibi ‘’laf çok, iş yok’’.Yada kesik ele su dökmeyenler bir damla Antalya’ya katkı verin bir el atın.
Yok,  olmaz, onlar sadece fikir verirler.Dua edin bu fikirlerine fatura kesmiyorlar, sizi borçlu çıkarmıyorlar !
Eh, biz de bunlar için  yıllar öne yazdığımız ‘’lafla peynir gemisi yürüseydi’’ adlı kitabımızı tekrar yazarızç
ICCA genel kuruluna sayılı günler kala Antalya CVB’deki dostlara kolaylıklar diliyoruz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Laf ebelerini konu alan yazımızı tamamlıyoruz.

Previous Entry

Üç günlük Bayram için önerimiz hem denizli bir tatil ve hem de alışveriş yapabiliceğiniz bir destinasyon olacaktır.

Next Entry