Suat Tore
World of Traveller

Bir tropikal cennet -1-

Ağustos 5th 2014 in Türkçe yazıları

Seyahat yazılarına devam. Bu seferde yaz aylarına uygun bir destinasyonu yazalım.

Meksikanın tropikal cenneti Cancun’a en son 2004’de, yani tam 10 sene önce gitmişiz. Cancun’a kaçıncı gidişimiz tam hatırlamıyoruz ama her gidişimizin öncesinde tatlı heyecanlar duyduğumuzu, gittiğimizde de mutlaka farklılıklar bulduğumuzu ve yeni farklar ile turizm değerlerini yükselttiğini belirtmemiz gerekir.  Tatil destinasyonu olarak Cancun ve şehre  iki saat uzaklıkta dev tapınakları ile Chichen Itza ziyaretçilerini büyülemeyi sürdürüyor.

Cancun’da bu kez Fiesta Americana Coral Beach’de konakladık. Bu butik beş yıldızlı tesisde bir hafta boyunca Meksikalı’ların sıcak konukseverliklerini bir kez daha gördük. 20 yıllık dostumuz Connex Caribe’nin sahibi Aziz Kreso, en son 21 yıl önce gördüğümüz Tulum başta olmak olmak üzere bizi birçok eski ve yeni turizm bölgelerine götürerek hem anılarımız tazeledi hem de Cancun’un artan turizm olanaklarını gösterdi. Cancun CVB’nin direktörü Jesus Almaguer Salazar bize bir söyleşi fırsatı yarattı ve Cancun’un gelecekteki yatırımlarını anlattı.Bu söyleşiyi www.FTNNEWS.tv  den izleyebilirsiniz.

1967 de Meksika Hükümeti Karayipler de tropikal bir tatil cenneti yaratmak üzere kolları sıvadığında 120 nufuslu bir balıkçı kasabası olan Cancun bu amaç için en uygun yer olarak seçilmiş.Kısa zamanda inanılmaz bir değişim geçiren Cancun bugun yılda 3 milyon turist ile Meksikanın en önemli turizm beldesi.  Cancun da tatil bembeyaz kumsallarda palapa adı verilen çardakların altında uzanıp içkinizi yudumlamaktan ibaret değil.Yucatan yarımadasındaki Maya kentlerini ve Latin Amerikanın piramitleri olarakta anılan tapınakları keşfetmek için Cancun mükemmel bir merkez.

1960 larda Meksikanın geri kalanından izole bir durumdaki Yucatan ülkede koloniel İspanyol etkisini en az taşıyan ve otantik kalmayı en fazla başarmış bölge.Karayiplerin sıcak suları ile buluşan uzun kumsalları,dünyanın en büyük beşinci mercan resiflerine sahip oluşu,lüks otelleri ve hareketli gece hayatı ile Cancun,Yucatanı da gezginlerin listesine eklemeye referans olark yetiyor.

Cancun un oteller bölgesi Zona Hotelera büyük bir lagunu çevreleyen bir yarım ada üzerinde gelişmiş.Restaurantlar alışveriş merkezleri ve marinalardan oluşan dev bir kompleks görünümündeki bu bölge daha otantik bir atmosfere sahip kent merkezi El Centro’ya 4 km mesafede.Eski İspanyol mimarisi ve güzel restaurantları ile El Centro özellikle akşamları çok renkli.Restaurantlarda Mariacchi müzisyenlerinin hareketli müziği eşliğinde güzel Meksika yemeklerini tadabilir ardından tekila keyfi ile geceye devam edebilirsiniz.Haftaya devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Bodrum’a güzel bir liman yapılmış. Artık büyük kruvaziyerlerde bu limana yanaşıyor. Ne güzel!

Previous Entry

Geçen haftadan devam ediyoruz.

Next Entry