Suat Tore
World of Traveller

Ege de gezinti -1-

Ağustos 19th 2014 in Türkçe yazıları

Bizde kruvaziyer turizmi yok. 1980 yıllarda Yunan,Rus ve İtalyan gemileri ile yapılan Akdeniz ve Ege yolculukları artık kruvaziyer devlerinin de bu sulara girmesiyle rekabeti hızlandırdı ve uygun fiyatlar gemi turlarının popularitesini arttırdı.

Türkiyede yıllardır bu kuruluşların gemileri ile turlar yapılırdı.Biz de 15 yıl kadar önce ilk kez Yunan adalarını gezip tanımıştık.  Aradan geçen yıllarda genelde aynı adaları tekrar tekrar gezdik.Ancak bu yıl daha önce görmediğimiz ama özellikle Yunan gazeteci dostlarımızdan mutlaka görmelisin dedikleri Milos, Siros, Kos ve Ios gibi küçük Ege adalarını ve bildiğimiz meşhur adalardaki değişimi tekrar yaşamak üzere bu kez Bodrum’dan bir gemi turuna katıldık. Atina, ve Yunanistan’ın gözde adaları Santorini ve Mikanos’un yanı sıra sadece Louis Hellenic Cruises ayrıcalığı yukarda söz ettiğimiz

Samos, Milos, Siros, Kos ve Ios gibi Türk gezginlerin henüz keşfetmedikleri büyüleyici adalar darotamız üzerinde yer aldı.

 

15 yıl önce yine Yunan ‘’ Louis Hellenic Cruises’’ un The Aegean Pearl isimli gemisi ile yaptığımız geziyi hatırlayınca bu yıl Louis’in yeni gemisi Cristal ile deniz turizminin ne kadar geliştiğini farkettik.

Cristal 162m uzunluğunda 26m eninde 1.400 yolcu kapasiteli bir gemi, 163 iç ve 317’si dışa bakın kabini ile toplam 480 kabine sahip.Kabinler 2-3 ve 4 kişilik.

Gemide açık kapalı restoranlar, barlar, yüzme havuzu, casino, sinema salonu, her akşam değişik showların yapıldığı tiyatro salonu, disco, sağlık ve güzellik merkezi, oyun salonu, kütüphane, alışveriş mağazaları, internet odası…gibi bir tesiste olabilecek tüm bölümler mevcut.

Limana yanaşsın ya da seyir halinde olsun sabah saat 8 den gece yarısına kadar geminin bu olanaklarından yararlanmak mümkün. Tüm bu olanaklarda gerçekleşecek etkinlikler, her akşam yayınlanıp odanıza bırakılan ertesi günün gazetesi ile size duyuruluyor.

Bu günlük gazeteniz ile Geminin uğrayacağı adalar hakkında bilgiler, bu adalarda organize edilen turlar, yok eğer gemiden dışarıya çıkmayacaksanız saat saat geminin çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen yemek yapma kurslarından dans kurslarına kadar etkinlikleri öğrenebiliyorsunuz.

Yani gemide sıkılma şansınız yok. Herkese, herkesin arzusuna göre bir faaliyet var. Yemekler alakart ve açık büfe şeklinde arzunuza göre bol ve çok çeşitli. Tüm yemekler gemi için ödenilen tur fiyatının içinde. Siz yalnızca içeceklere para ödüyorsunuz. Bu fiyatlar da 5 yıldızlı bir tesisimizde ödenilen fiyatların çok altında.

Sonuçta gemi turu tam pansiyon otel konaklamanızla eşdeğer.

Ve işte Bodrum’dan katıldığımız bu bir haftalık Ege Denizi seyrinin sefer notları ! Haftaya devam.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen haftadan devam ediyoruz.

Previous Entry

Kos
Ege gezintimizde ilk durağımız Bodrum’un hemen karşısındaki Kos adası.Bodrum’dan sabaha karşı hareket edip aynı sabah saat 07.00 de adaya vardık.

Next Entry