Suat Tore
World of Traveller

Ege de gezinti -3-

Eylül 2nd 2014 in Türkçe yazıları

Santorini

Sonraki adamız, Santorini Dünyadaki ünlü balayı adalarından birisi. Balayı çiftleri kraterin müthiş gün batımı manzarası eşliğinde nikahlarını yaparak unutulmaz bir balayı tatili geçirirler.
Binlerce yıl önce volkanik bir patlama sonucu oluşan krater adanın turizmde en çok tercih edilen yer olmasına sebep olmuştur.
Adanın bu krater görünümü hilale benzediğinden mistik ve güzel bir tatil keyfi yaşamak isteyenler için Santorini adası 1 numaralı seçenektir.
Aynı zamanda mitolojik bir tarihe sahip olan Santorini Adası’nda bazı arkeologlar tarafından bir zamanlar Atlantislilerin yaşadığı düşünülmüştür. Adanın tamamı turizm üzerine kuruludur.Her yıl 1 milyon turist Santorini kraterini görmek için bu adaya gelir.

Siyah kum sahillerinin yukarısında volkanik kayalara tutunan beyaz köyleriyle ünlü Santorini Adası, adını 13. Yüzyilda Azize Irene’den  almış. Ada’daki en önemli yerler Akrotiri, Antik Thira, Fira ve Oia bölgeleri. Adanın merkezi olan Fira, 1956 depreminden sonra yeniden kuruldu. Harika bir manzaraya sahip olan bu merkez, küçük liman Skala Fira’ya 588 basamak uzaklıkta. Bu limana teleferik veya basamaklar üzerinden katırlarla ulaşılıyor. Adanın üçüncü büyük limanı olan Oia depremden sonra geleneksel bir yerleşim birimi halini almiş.

Santorini adasında dilerseniz limandan kalkan botlarla kraterin ortasında bulunan adalara giderek turlara katılabilirsiniz. Adalarda şifalı olarak bilinen sular bulunmaktadır. Bu sularda yüzebilir ve dinlenebilirsiniz. Adanın bir simgesi haline gelen eşek taksiler ile yolculuk yapmayı ihmal etmeyin.Ayrıca adada denize girilebilecek 4 tane plaj bulunuyor. Red Beach, adanın en ünlü plajı. Digerleri ise Perissa, Perivolos ve Kamira.
Santorini Adası şarapları ile ünlüdür Buradaki bağ sahipleri cüzi bir ücret karşılığında mezede sunarak şaraplarını tattırma fırsatını verir. Adada yemek zevkini müthiş bir görünüme sahip krater manzarası eşliğinde bir restoranda yaşayabilirsiniz.
Ayrıca Santorini Adası gece hayatında Mikonos Adasından bir sonraki duraktır. Birbirlerine kısa mesafeler uzaklığındaki eğlence mekânlarında güzel vakit geçirmenize olanak tanır.
Santorini balayı, tatil, eğence, gezi, yemek, romantizm, tur ve gezi gibi aktiviteleri yaşayabileceğiniz en popüler Yunan adasıdır. Ada’da turlar 55.-€

Ünlü gün batımını da gördükten sonra 4 saat kaldığımız adaya veda ediyoruz.

PİRE (Atina)

Atina için ilk durağımız saat 06.30 da vardığımız limanı Pire. Şehrin bir diğer limanı’da Lavrion.Limanlarda fazlaca bişey olmadığında hemen yakın mesafedeki Atina merkezine geçip, bu tarihi şehirden söz edeceğiz.

Atina, Yunanistan’ın başkenti ve Batı uygarlığının doğduğu kent. Eski uygarlıkların ve yeni uygarlıkların harmanlandığı kentlerden biri. Akrapolis ve Atina’nın Altın Çağ’ından sayısız örnek sunan. Çok yeni açılan Akrapolis müzesi  ve Milli Arkeoloji müzesi mutlaka görülmelidir.

Geleneksel mimarinin ve tavernaların bulunduğu Plaka’yı ve Monastiraki’yi görmeden geri dönmemenizi tavsiye ederiz.

Tanrılar ve insanlar tarafından şekillendirilen sihirli sehir Atina.  Burası medeniyetin tarihine, mitolojinin kalbine yapılan tüm yolculukların ilk durağı. Mitolojik tanrıları, tanrıçaları ve efsaneleriyle; antik tarihiyle, müzeleriyle, sabahlara kadar süren taverna eğlenceleriyle, spor aktiviteleriyle ve bütün yıla yayılmış festivalleriyle ziyaretçilerine tek bir gezide çok çesitli tatlar sunan bir şehir burası. Dünyayı görmek isteyen biri, yolculuğa ilk önce Atina’dan başlamalı.

Akropolis’in tepesindeki Parthenon, Propylaea, Apterou Nikis Tapınagı, Erechtheio ve Olympos’lu Zeus Tapınagı gibi anıtlar, mutlaka en az bir kez ziyaret etmeniz gereken tarihi duraklar.  Uykusuz bekçiler Evsonlar’ın bulundugu, Meçhul Asker, Meclis, Zappeio ve Milli Bahçe, daha ileride bulunan, ancak 1896’da ilk çagdas olimpiyat yarıslarına ev sahipliği yapan Panathinaiko Stadyumu, büyük ilgi odakları arasında. Syntagma Meydanı ve Omonoia Meydanı da kendi hikayelerini anlatmak üzere sizi bekliyor.Atina turları 41-75 € arasında değişiyor.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Kos
Ege gezintimizde ilk durağımız Bodrum’un hemen karşısındaki Kos adası.Bodrum’dan sabaha karşı hareket edip aynı sabah saat 07.00 de adaya vardık.

Previous Entry

Mikonos
Mikonos Adası Yunan adalarının en ünlü adalarından biri. Ege denizinde en renkli gece hayatı ve eğlence mekanları bu adada.

Next Entry