Suat Tore
World of Traveller

İnanç Turizmi -1-

Eylül 23rd 2014 in Türkçe yazıları

Fuarlar ve seyahatler nedeniyle köşemizi raporlar ile doldurmaya devam ediyoruz. Bayram öncesi konumuz inanç turizmi. Zamanlama kötü değil yani !
Dünya Turizm Örgütü rakamlarına göre, 2013 yılında dünyada turizm amaçlı seyahat edenlerin sayısı 1 milyarı aştı. Söz konusu 1 milyar kişinin yaklaşık 300 milyonu tatiline ‘inancı’ da dahil ediyor. Dünyada giderek büyüyen inanç turizminden elde edilen gelir 20 milyar dolara yaklaşmış durumda. Türklerin bu yıl hac ve umre için 1.1 milyar dolarlık harcama yapması beklenirken söz konusu pazardaki payı yüzde 5 gibi hiç de küçümsenmeyecek bir seviyeye ulaşacak.

Dünyada ve Türkiye’de inanç turizmi giderek büyük bir pay almaya başlarken Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ‘inanç turizmini’ masaya yatırdı. Diyanet İşleri Başkanlığı rakamları çerçevesinde hazırlanan TÜRSAB İnanç Turizmi 2014 Raporu’na göre, bu yıl 61 bin hacı adayı kutsal topraklara giderek hac farizasını yerine getirecek. İlk kafile de 1 Eylül Pazartesi günü yola çıkacak. Bu yıl içinde umreye gidenlerin sayısı da 400 bini aşarak rekor kırdı. TÜRSAB acentalarından ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre hacı adayları, bu seyahat sırasında ortalama 4 bin Euro harcarken, umre için bu rakam ortalama 1.500 Euro düzeyinde seyrediyor. Türkiye’den kutsal topraklara hac ve umre için gideceklerin bu yıl yapacakları harcama 845 milyon Euro’yu bulacak görünüyor.  Bu da 1.1 milyar dolar yani yaklaşık 2.3 milyar liralık bir harcama anlamına geliyor.

Türkiye’de 400-500 bin kişi dini amaçlı olarak Suudi Arabistan’a giderken, Türk turizmi açısından da ‘inanç” her geçen yıl daha büyük bir önem taşıyor. Üç büyük dinin kutsal mekanlarının bulunduğu Türkiye’ye dini amaçlı seyahat edenlerin sayısı 2007 yılında 147 bini aşarak zirve noktasına ulaştı. Ancak daha sonraki yıllarda komşularımız Suriye ve Irak’ta yaşananlar, İsrail ile artan gerginlik bu rakamı 2013 yılında 59 bine kadar düşürdü. Bu sene yılın ilk altı ayında Türkiye’ye dini amaçlı yapılan seyahatlerin sayısı 55 bine ulaşarak umut verse de komşu ülkelerde gerginliklerin halen devam ediyor olması 2007 yılı rakamlarına ulaşmanın şu an için zor olduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye’nin inanç turizminde yılda en az 250 bin kişiyi ağırlaması gerektiğini ve bunun potansiyelinin olduğunu söyleyen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, pazartesi günü başlayacak kutsal topraklara ziyaret için de tüm hazırlıklarının tamamlandığını ifade ediyor. Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde devam eden inşaatlar nedeniyle bir süredir sınırlı sayıda hacı kabul ettiğini anımsatan Ulusoy, “Diyanet İşleri Başkanlığı ile uyumlu olarak çalışmalarımız sürüyor. Bu yıl 61 bin hacı adayı kutsal topraklara gidecek. Önümüzdeki yıldan itibaren Suudi Arabistan kontenjanları artıracağı için hacca gidenlerin sayısının yeniden 80 binleri geçmesini bekliyoruz” dedi.

 

İNANÇ TURİZMİNDE ÖNE ÇIKANLAR

  • Suudi Arabistan’a her yıl 5.5 milyon Müslüman umre için giderken, bunların 1.8 milyonu Hac için kutsal toprakların yolunu tutuyor.
  • Bu sene Türkiye’den 61 bin kişi hac görevini yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek.
  • Hacı adaylarının 22 bin 231’i özel şirketler aracılığı ile yola çıkacak. Kalan bölümü ise Diyanet organize edecek.
  • Bu sene hacca gideceklerin yüzde 53’ünü kadınlar oluşturacak.
  • Bu yıl umreye gideceklerin sayısı 400 bini aşarak rekor kırdı.
  • 2014’te Diyanet ile hacca gideceklerin ödeyecekleri en düşük rakam 2 bin 780 Euro.
  • Ortalama olarak her yıl 100 bin kişilik Hac başvurusu
  • Umre ve hac için Türkler bu yıl toplam 2.3 milyar lira harcayacak.
  • Türkiye’ye 2013 yılında dini amaçlarla seyahat edenlerin sayısı 59 bin kişi oldu.

Türkiye’de yaklaşık 40 ilde inanç turizmine uygun olarak seyahat edilecek mekanlar bulunuyor.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Milos
Ege gezimizi sonlandırıyoruz. Ve işte Ios ile birlikte ençok hoşumuza giden adalardan biri.

Previous Entry

İnanç turizmini sürdürüyoruz.İnanç turizmi nedir?

Next Entry