Suat Tore
World of Traveller

İnanç Turizmi -4-

Ekim 14th 2014 in Türkçe yazıları

İnanç turizmini sürdürüyoruz. Dünyada en çok ziyaret edilen kutsal mekanlar sıralamasında ilk sırada her yıl ayrı ayrı 30 milyon kişiyi ağırlayan Tokyo’daki Meiji Shrine ve Sensoji Tapınağı yer alıyor. Bunu 21.9 milyon ziyaretçiyle Hindistan’daki Kashi Vishwanath Tapınağı ve 20 milyon ziyaretçiyle Meksika’daki Our Lady of Guadalupe Bazilikası izliyor. Listenin 20’nci sırasında ise İstanbul’daki Sultanahmet Camii bulunuyor. Sultanahmet Camii’nin yıllık ziyaretçi sayısı yaklaşık 5 milyon. 29’uncu sırada ise 2.9 milyon yıllık ziyaretçiyle Ayasofya yer alıyor. (Not: Türkiye’ye yapılan dini turizm ile müze ve camilere yapılan ziyaret sayısı farklılık gösteriyor. Çünkü Türkiye’ye seyahat amacı ile gelerek dini ziyaretler yapanlar ‘dini amaçla’ gelenler bölümünde yer almıyor.)

 

 

TABLO 6: SULTANAHMET CAMİİ DÜNYADA 20’NCİ SIRADA

Sıra Kutsal Mekan Ülke Yıllık Ziyaretçi Sayısı
1 Meji Shrine ve Sensoji Tapınağı Japonya 30 milyon+30 milyon
2 Kashi Vishwanath Tapınağı Hindistan 21.9 milyon
3 Our Lady of Guadalupe Bazilikası Meksika 20 milyon
4 Tirupati Tirumala Devasthanams Tapınağı Hindistan 18.2 milyon
5 Notre Dame Katedrali Fransa 13.6 milyon
6 Sacre Coeur Bazilikası Fransa 10.5 milyon
7 Naritasan Shinshoji Tapınağı Japonya 10 milyon
7 Tsurugaoka Hachimangu Shrine Japonya 10 milyon
7 Kiyomizu-dera ve Kinkaku-ji Tapınağı Japonya 10 milyon+6 milyon
10 Ise Jingu Japonya 8.5 milyon
20 Sultanahmet Camii Türkiye 5 milyon
29 Ayasofya Türkiye 3.2 milyon

 

 

Türkiye’de inanç turizmi kavramı 1995 yılından sonra oturdu. Aradan geçen 19 yıl içinde yol alındıysa var olan potansiyelin değerlendirildiği ve Türkiye’nin bu alanda hak ettiği yere ulaştığını söylemek çok zor. Türkiye’de turizmin çeşitlenmesi, deniz-kum-güneş turizminin yanı sıra alternatif turizmlere yönelik adımların atılması süreci başlasa da henüz bu alanda atılacak çok adım var.

İnanç turizminde halen en büyük sorun 43 ilde inanç turizm standartlarına giren yer olsa da konaklama probleminin henüz aşılamaması. İnanç turizmi güzergahında otellerin yapılması teşvik edilmeli. Çünkü yatırımların sahil şeridine toplanması bu bölgelerde yatak fazlası olarak göze çarparken bir çok ilde konaklayacak yer sorunu devam ediyor. Yine Türkiye’nin bu alandaki zenginliğine yönelik yurtdışı kampanya ve tanıtımlarına ağırlık verilmesi gerekiyor.

Özellikle Antalya ve Mardin’in özgün mimarisiyle kimlikli bir şehir olduğuna işaret eden TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy,  “Bizim Safranbolu gibi tarihi, mimari dokuyu muhafaza edebilmiş yerlerdeki tarihi yapıların ve evlerin onarılmasına ihtiyacımız var. Hem bu tarihi mimari dokuyu koruyabilmek hem onları turizme kazandırabilmek için pansiyonculuğu teşvik etmek için bir girişim başlatacağız. Türkiye’ye dini amaçla yapılan seyahatlerini sayısı en az 250 bine ulaşmalı” dedi.

Kutsal topraklara yönelik Diyanet İşleri Başkanlığı ile TÜRSAB olarak uyumlu çalışmalarının devam ettiğine işaret eden Ulusoy” Hem hac hem de Umre döneminden Türkiye’den giden hacı sayısı sürekli olarak artış gösteriyor. Türk yatırımcılar tarafından Suudi Arabistan’da hayata geçirilen otobüs ve otel yatırımlarının yanı sıra Türkiye’deki havacılık sektörünün artan sayıyla paralel olarak buraya yönelik uçak seferlerini de yukarıya çekmesi fiyatları her yıl biraz daha ulaşabilir hale getiriyor. Buradan bakıldığında Hacı başına yapılan harcama ortalama olarak 2 bin 500 ile 3 bin Euro civarında seyrediyor. Özellikle gelecek yıldan itibaren Kabe’nin etrafındaki tadilat çalışmalarının bitmesiyle birlikte hareketin daha da artmasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

İnanç turizmini sürdürüyoruz. Turizm Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 43 ilde inanç turizmine yönelik mekan bulunuyor.

Previous Entry

Bu haftadan başlayarak gündemi oluşturan bir konu ile ilgili raporu köşemize alacağız.

Next Entry