Suat Tore
World of Traveller

Turizmde geliri nasıl artırırız ?

Aralık 23rd 2014 in Türkçe yazıları

Yıllardır süregelen oyunu bu köşede çok yazdık. Sorunun yanıtı aslında çok basit. Yine tekrarlıyalım bir defa önce tabiri caizse kuyruğu dik tutacaksınız.

Başta uyanık turizm toptancılarının klasikleşen oyunlarına kanmayacaksınız. Hergün isimlerini duyduğunuz bu tur operatörleri ülkelerin turizm trendlerini belirleyen en büyük oyunculardır. Her yıl çıkardıkları kataloglarını tur yapacakları ülkelerin turizmcilerine hiç sormadan belirleyip, fiyatlarını değiştirmeyen ülkelerin yerine indirimler kopardıkları ülkeleri yılın moda destinasyonu olarak belirleyip talep oluştururlar.

Daha önce de yazdık. Ben Turkiye’yi cok daha ucuza satacağım der. Bunu bize sormaz. Yani turlaını birlikte yaptığı bizim otelcilerimize, bizim acentacılarımızla  bu kararı almaz. O pazar belirleyici bir patron rolü üstlenir. Arz ve talebi kendi belirler.Fiyatı, pazarı, nerelere ne kadar turist gondereceğine kendi karar verir. Şimdi ne yapacak.Tabii ucuz sattığı için çok sayıda rezervasyon alacak. Sonra bize gelecek. Otelciye odanı şu fiyattan ver, acentacımıza transferi, şehir turunu şu fiyattan yap diyecek. Yapmazsan elimdeki turisti Ispanya’ya, Mısır’a Tunus’a…vd ülkelere kaydırırım tehdini atacak.

Bu ülkemizin ilk ezeli sorunudur. Bu tröstlere karşı kuyruğu dik tutmak, oyunlarına gelmemek ve onları yıkmak lazım. Yoksa yabancı turiste otelini 1’e satan otelci elbette tesisini kapatmamak icin yerli turiste aynı odayi 3 satarak ayakta kalacaktır.

Nasıl bu oyunu bozacaksınız? AR-GE’ye önem vereceksiniz.Yeni turizm ürünleri ile, yeni turizm destinasyonları ile ve en önemlisi hesabınızı iyi yaparak odanızı yılın 12 ayı 10’a satacağınıza 6’ayı 20 ye satarak, aynı geliri elde edeceğiniz ama karlılığınızın daha fazla olacğını, odanızın daha az eskiyeceğinin bilincine vararak.

Yeni turizm ürünleri geliştireceksiniz. Yeni destinasyonlar yaratacaksınız. Lüks turizme ağırlık vereceksiniz. Pazarı iyi takip edip ekonomileri daralan ülkeler yerine, geliri yüksek ülkelerde tanıtım ve pazarlama çalışmalarına ağırlık vereceksiniz.

Emekli maaşınla ülkende 5 yıldızlı tesislerde krallar gibi en az 2 ay geçiren yabancı turistin yanında kendi vatandaşına da aynı olanakları, aynı fiyatlar ile sunmaya çalışacaksın. Yoksa yabancıya gösterdiğin parasal hoşgörünün acısını vatandaşına 3 misli fiyatla çıkartmayacaksın.

Övünme hedefini de artik 33 milyon turist degil en az 35 milyar dolara çevireceksin.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta yurtdışında katıldığımız fuarları yazmaya başlamıştık. Bu hafta da devam edelim.

Previous Entry

Sanalistan’ın ünlü kahini Turizmdamus, geldi ve 2015 falını açıkladı.

Next Entry