Suat Tore
World of Traveller

Kış Turizminde Türkiye -5-

Şubat 3rd 2015 in Türkçe yazıları

TÜRSAB’ın kış turizm raporuna devam ediyoruz.

‘’BÖLÜM 2: DÜNYADA KIŞ TURİZMİ

DÜNYADA 2 BİNİN ÜZERİNDE KAYAK MERKEZİ BULUNUYOR: Bugün dünyada 10’u kapalı kayak tesisi bulundurmak üzere toplam 80 ülkede kayak tesisi bulunuyor. Kayak yapılabilir alan olarak bakıldığında dünyada 5 bin ila 6 bin alan olduğu hesaplanıyor, ancak bunların sadece 2 bin kadarında kayak merkezi var. Toplam telesiyej sayısı da 26 bin 934. Kış turizmine uygun dağlardaki toplam yatak kapasitesi 6 milyon seviyesinde. Sektörün büyük çoğunluğu yıllık ziyaretçi sayısı 100 bin ve üzerinde olan kayak merkezlerinde faaliyet gösteriyor. Bu tür kayak merkezlerinin sayısı toplamın yüzde 20’sini oluştursa da kayakçıların yüzde 80’ini ağırlıyor.

TABLO 5: KAYAK MERKEZLERİNİN %36’SI ALPLER’DE

(%) Alpler Batı Avrupa Doğu Avrupa ve Orta Asya Amerika Asya Pasifik
Kayak merkezi dağılımı 36 12 12 22 18
Telesijyej dağılımı 40 16 15 15 14

 

BÜYÜK KAYAK MERKEZLERİNİN YÜZDE 83’Ü ALPLER’DE FAALİYET GÖSTERİYOR: Dünyadaki kayak merkezlerinin yüzde 36 ile önemli bir kısmı Alpler’de yer alıyor. Bilindiği üzere, Orta Avrupa’da yer alan Alpler, İsviçre, Avusturya, Fransa ve İtalya boyunca uzanıyor. Bunu yüzde 22 ile Amerika, yüzde 12’şerlik pay ile Batı Avrupa ve Doğu Avrupa-Orta Asya bölgesi takip ediyor. Telesiyej dağılımında ise Alpler’in yüzdesini biraz daha artırarak yüzde 40’a çıkardığı göze çarpıyor. Yıllık ziyaretçi sayısı 1 milyonun üzerine çıkan 47 kayak merkezi bulunuyor, bunların da yüzde 83’ü yine Alpler’de faaliyet gösteriyor.

 

TABLO 6: EN ÇOK KAYAKÇIYI LA PLAGNE AĞIRLIYOR

Sıra Bölge Yılda ağırladığı kayakçı sayısı
1 La Plagne 2,6 milyon
2 Saalbach Interglemm Leogang 2,3 milyon
3 Skiwelt Wilder Kaiser-Brixental 2,2 milyon
4 Les Arcs 2,1 milyon
5 Ischgl/Saumnaun Silvretta Arena 2 milyon
6 Whistler Blackcomb 1,9 milyon
7 Courchevel Meribel Mottaret 1,8 milyon
8 Val Thorens 1,7 milyon
9 Vail 1,6 milyon
10 Breckenridge 1,5 milyon

 

 

İKİ KAYAKÇIDAN BİRİ APLER’İ TERCİH EDİYOR: Dünyada kayakçıların tercih ettiği bölgelere bakıldığında da, dünya kayakçılarının yüzde 45’inin Alpler’i tercih ettiği dikkat çekiyor. Bir başka deyişle neredeyse dünyadaki 2 kayakçıdan 1’i Alpler bölgesini tercih ediyor. Bu bölgeyi sırasıyla Amerika, Asya Pasifik, Batı Avrupa ve Doğu Avrupa-Orta Asya bölgeleri takip ediyor.

 

TABLO 7: DÜNYADA KAYAKÇILARIN YÜZDE 45’İ ALPLER’E GİDİYOR

Bölge Kayakçı turistlerden aldığı pay (%)
Alpler 45
Amerika 21
Asya Pasifik 14
Batı Avrupa 11
Doğu Avrupa-Orta Asya 9

 

 

FRANSA VE AVUSTURYA’DA 14’ER TANE ‘MİLYON’LUK KAYAK MERKEZİ VAR: Dünyada kayak merkezi sayısı binlerle ifade edilse de esas yoğunluk Fransa ve Avusturya’da yoğunlaşmış durumda. Büyük kayak merkezi olarak tanımlanan ve yıllık ziyaretçi sayısı 1 milyon ve üzeri olan kayak merkezlerinin önemli bir kısmı bu iki ülkede bulunuyor. Fransa’da 14, Avusturya’da 14 olmak üzere toplam 28 kayak merkezi yılda 1 milyon ve üzerinde kayakçı ağırlıyor. Yine bu tanıma uyan kayak merkezlerinin toplam sayısı ise 44. Milyon ve üzeri kayakçı ağırlayan ülkeler listesinde İsviçre 6 merkez ile 3’üncü sırada yer alırken, bunu 5’er merkezle ABD ve İtalya takip ediyor.

 

TABLO 8: MİLYON VE ÜZERİ ZİYARETÇİLİ KAYAK MERKEZLERİNDE FRANSA VE AVUSTURYA LİDER

Sıra Ülke Milyon ve üzeri ziyaretçisi olan kayak merkezi sayısı
1 Fransa 14
2 Avusturya 14
3 İsviçre 6
4 ABD 5
5 İtalya 5

Haftaya bitiriyoruz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

TÜRSAB’ın kış turizm raporuna devam ediyoruz.

Previous Entry

TÜRSAB’ın kış turizm raporunu bitiriyoruz.

‘’BÖLÜM 3: HEDEFLER

RAKİPLER BÜYÜK VE İDDİALI: Kış turizminde büyümek ve potansiyelini kullanmak isteyen Türkiye’nin dünyadaki rakipleri oldukça büyük ve zorlu. Son rakamlara bakıldığında kayak merkezi sayısında Japonya 547 ile dünya lideri. Onu 498 tesis ile Almanya, 481 tesis ile ABD izliyor. Türkiye’de bu rakam günübirlik kayak merkezlerinin de dahil edilmesi ile […]

Next Entry