Suat Tore
World of Traveller

Kış Turizminde Türkiye -6-

Şubat 10th 2015 in Türkçe yazıları

TÜRSAB’ın kış turizm raporunu bitiriyoruz.

‘’BÖLÜM 3: HEDEFLER

RAKİPLER BÜYÜK VE İDDİALI: Kış turizminde büyümek ve potansiyelini kullanmak isteyen Türkiye’nin dünyadaki rakipleri oldukça büyük ve zorlu. Son rakamlara bakıldığında kayak merkezi sayısında Japonya 547 ile dünya lideri. Onu 498 tesis ile Almanya, 481 tesis ile ABD izliyor. Türkiye’de bu rakam günübirlik kayak merkezlerinin de dahil edilmesi ile 51 düzeyinde. Türkiye kış turizminde büyümek için adımlar atarken bir yandan da ileriye dönük yatırımlar da planlıyor. Bunlardan biri de 2026 Kış Olimpiyatları. Yapılan çalışmalarda Türkiye’de 48 ilde kayak yapılabileceği tespit edilmiş durumda. Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan bir çalışmaya göre Türkiye’de 1000 metreden yüksek 435 adet dağ bulunuyor. Türkiye’nin bütün bölgelerinde özellikle de Doğu Anadolu’da büyük bir kış turizmi potansiyeli mevcut.

TABLO 9: TÜRKİYE KAYAK MERKEZİ SAYISINDA 18’İNCİ SIRADA

Sıra Ülke Kayak merkezi sayısı
1 Japonya 547
2 Almanya 498
3 ABD 481
4 Çin 350
5 İtalya 349
6 Fransa 325
7 Kanada 288
8 Avusturya 254
9 İsviçre 240
10 İsveç 228
18 Türkiye 51

 

 

KIŞ TURİZMİ MASTER PLANI HAZIRLANACAK: Kış turizminde Türkiye’nin rakiplerinin arasından sıyrılıp daha çok tercih edilen bir destinasyon haline gelmesi için bir master planı hazırlanacak. 2015 yılında açıklanması beklenen master planı ile birlikte Türkiye’de hangi bölgelerin kış turizmi potansiyel taşıdığı belirlenecek ve bu bölgelerin hangilerinin öncelikli alan olduğu ortaya konacak. Ayrıca, kış turizmi merkezlerine yönelik yatırım planlaması yapılacak ve kış turizm merkezlerinde yeni işletmecilik modelleri geliştirilecek.

 

KIŞ TURİZMİNİN SAĞLADIĞI FAYDALAR:

Kış turizmi, mevsimsellik sorunun aşılmasında, dönemsel olarak atıl kalan kapasite ve iş gücünün ekonomiye kazandırılmasında büyük rol oynuyor.

  • Turizmin 12 aya yayılmasında en önemli rollerden birine sahip.
  • İstihdam açısından bölgesel talep yaratıyor.
  • Yaz aylarında çalışan ve kışın işsiz kalan vasıflı turizm personeline bir dönem daha iş yaratıyor.
  • Bölgeye yatırım ve bölge halkına gelir kazandırıyor.

 
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

TÜRSAB’ın kış turizm raporuna devam ediyoruz.

Previous Entry

Yaşasın turizmimiz büyüyor, herşey tıkırında !

Next Entry