Suat Tore
World of Traveller

Gençlik turizmine bakış -3-

Mart 10th 2015 in Türkçe yazıları

Gençlik turizmine devam ediyoruz. Yurt dışı yaz okulu veya yaz kampı olarak bilinen faaliyetler de gençlik turizminin bir türü. Türkiye’de yurt dışı eğitim danışmanlığı adıyla yaygınlaşan firmalar tarafından düzenlenen organizasyonlarda genelde yabancı dil, sanat ve spor eğitimi hedefleniyor. Ek olarak şehir ve müze gezileri de sunuluyor. İngiltere, ABD, İsviçre, Malta ve Fransa en çok tercih edilen ülkelerin başında geliyor.

Okul gezileri başlığı altında kültürel ve tarihi bölgelere yapılan turlar da gençlik turizmi kapsamına giriyor. Ayrıca özellikle üniversite gençlerine yönelik yapılan ve üniversitelerin tatil dönemlerine denk gelen festivaller de bu kapsamda. Festivaller ortalama 4 ila 7 gün sürüyor ve yılda 3 ila 6 kez yapılıyor. Bu tür festivaller ağırlıklı olarak Bursa Uludağ’da yoğunlaşıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre sayısı 1 milyar civarında seyreden uluslar arası turistlerin yüzde 20’sini gençler oluşturuyor. 15 ila 35 yaş arası olarak tanımlanan ‘genç’ turistlerin sayısının 2020 yılında 300 milyona ulaşması bekleniyor. Bu da yüzde 50’nin üzerinde bir büyüme anlamına geliyor. Dünya nüfusunda genç oranı bu seviyede artmazken, turizmde artmasının nedeni de seyahatin giderek daha kolay ulaşılabilir maliyete kavuşması.

2010 yılında küresel büyüklüğü 173 milyar dolar olan gençlik turizminin büyüklüğünün 2020 yılında 320 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu da yaklaşık yüzde 85’lik bir büyüme anlamına geliyor. Genç turistlerin yılda yaptığı seyahat sayısının da yüzde 57 büyüyerek 190 milyondan 300 milyona yükselmesi öngörülüyor.

UNWTO üyesi olan ve gençlik turizmine yönelik çalışan acenteleri temsil eden sivil toplum kuruluşu WYSE Travel Confederation’ın verilerine göre, genç turistlerin seyahat harcamaları genellikle bin Euro ve üzerinde. Gençlerin yarısı bin Euro ve üzerinde seyahat harcaması yaparken, yüzde 29’u 500 ile bin Euro arasında, yüzde 21’i de 500 Euro’dan az harcama yapıyor. Genç turistler tüm turist ortalamalarına göre çok daha uzun süre seyahat ediyor. Yıllık ortalama turistik seyahat süresi 46 gün.

 

Harcama (Euro)                Yüzde

500 ve altı           21

500-1.000            29

1.000 ve üzeri    50

Genç turistlerin en çok gitmek istediği destinasyonlar arasında Avustralya ve ABD yüzde 11’lik paylarla ilk sırada yer alıyorlar. Bu iki ülkeyi yüzde 8 ile İngiltere takip ediyor. Genç turistlerin yüzde 1.25’i seyahat öncesinde vize sorunu yaşadıklarını dile getiriyor. Haftaya tamamlayacağız.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Gençlik turizmine devam ediyoruz. Türkiye’de yurtiçi seyahatlerin sayısı 2013 yılında 68.4 milyonu geçti.

Previous Entry

Gençlik turizmini bu hatfa tamamlıyoruz. Genç turistlerin yüzde 67’si aile ve arkadaşlarının seyahat kararları konusunda en çok danıştıkları kaynak olduğunu söylüyor.

Next Entry