Suat Tore
World of Traveller

Spor Turizmi –4-

Nisan 14th 2015 in Türkçe yazıları

Son yıllarda giderek ülkemizde de önem kazanan spor turizmi konusunda TÜRSAB’ın Spor Turizmi Raporu’nu sürdürüyoruz.

 

TÜRKİYE’NİN SPOR TURİZMİNDE ATMASI GEREKEN ADIMLARA YÖNELİK ÖNERİLER: Dünyada çok hızlı büyümesine rağmen, Türkiye’de spor turizminin hacmi henüz düşük seviyelerde. Bu konuda son yıllarda hız kazanılsa da halen atılması gereken adımlar bulunuyor. Bunlardan bazıları şöyle:

·        Spor turizminin gelişmesi için Türkiye turizminden yüzde 70’ler düzeyinde pay alan Antalya ve İstanbul dışında da spor tesisleri oluşturulmalı.

·        Dünyada pazarlaması yapılacak özel spor turizmi destinasyonlar belirlenmeli. Türkiye bu noktaları gerekirse tek tek gerekirse bir paket olarak pazarlamalı.

·        Türkiye tanıtımlarda spor ve sağlıklı yaşam ülkesi olarak konumlanmalı.

·        Spor destinasyonu olarak belirlenecek şehirlere yurt dışından direk uçak seferlerinin yapılması sağlanmalı.

·        Türkiye’ye gelen spor turisti ağırlıklı bireysel olarak geliyor, spor turistlerinin de taleplerine cevap veren cazip paket turlar hazırlanmalı.

·        Bazı ülkelerde spor turizmi toplam turizm gelirlerinin yüzde 25’ine kadar varan kısmını oluşturabiliyor. Türkiye’nin de spor turizminden elde ettiği geliri artırmaya yönelik çalışmalar yapılmalı. Bu yönde uluslararası çapta düzenlenen etkinliklerin sayısı artırılmalı. Buna ek olarak sadece etkinliklerle değil, bireysel olarak seyahat eden sporseverlere yönelik de ürünler geliştirilmeli.

****

TÜRSAB Spor Turizmi Raporunu kapsayan köşemizdeki ilk hafta değindiğimiz gibi; Spor Turizmi Türkiye’de son yıllarda önem kazanan bir turizm. Spor karşılaşmaları nedeniyle ülkemize gelen çok sayıda yabancı turist ile birlikte farklı şehirlerimizdeki karşılaşma ve turnuvaları izlemek üzere seyahat eden yerli turistlerimiz de spor turizminin son yıllarda giderek büyümesine neden oldu.
Özellikle Antalya’da, bir yandan Golf ile büyüyen turizm hareketliliği, öte yandan sezonun kapandığı kış aylarında tüm Dünya’dan futbol kulüplerinin devre arası kamplarını geçirmeleri ile bu turizm çeşidinin  daha dikkatle ele alınmasını gerektirdi.

Spor kulüplerimizin başta futbol olmak üzere basketbol ve voleybol branşlarında Avrupa şampiyonalarındaki karşılaşmaları hem outgoing hem de incoming turizm hareketliliği açısından önemini artırdı. Elbette turizmciler bu konuda ayrı birimler de oluşturdu.

Dünya’da yalnızca spor karşılaşmalarını öne alarak sportif turlar düzenleyen turizm acentaları var. Bu köşede bu konuda çok yazdık. Kulüplerin kendi spor karşılaşmalarına ayrıca iki, üç günde şehir tanıtım gezisi ekleyerek paket tur yapan çok sayıda sportif marka var. Real Madrid, Barcelona, Manchester United, Liverpool gibi kulüplerin standlarını yurtdışı fuarlarda sık sık görürüz. Bakalım Türkiye’de öncülüğü hangi kulübümüz alacak.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Son yıllarda giderek ülkemizde de önem kazanan spor turizmi konusunda TÜRSAB’ın Spor Turizmi Raporu’nu sürdürüyoruz.

Previous Entry

Özellikle Rusya pazarındaki olumsuz gelişmelerden etkilenen tur operatörü ve acentalar için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geliştirilen destek programını tamamlandı.

Next Entry