Suat Tore
World of Traveller

Turizme verilecek destek -1-

Nisan 21st 2015 in Türkçe yazıları

Mart ayının önemli fuarlarının tamamlanmasının ardından özellikle Rusya pazarındaki olumsuz gelişmelerden etkilenen tur operatörü ve acentalar için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geliştirilen destek programını tamamlandı.

 

TÜRSAB’da turizme verilecek bu desteği bir rapor ile açıkladı.

İşte raporun ayrıntıları; 

 

BÖLÜM 1: VERİLECEK DESTEKLER VE YARARLANMA KOŞULLARI

 

13 ÜLKEDEN GELECEK UÇAKLARA DESTEK VERİLECEK: Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan destek programına göre, Türkiye’ye nisan ve mayıs aylarında gelecek uçak başına 6 bin dolarlık yakıt desteği kapsamında 13 ülke var. Destek kapsamındaki ülkeler, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan, Ukrayna, Ermenistan ve İran.

 

5 HAVALİMANINA İNECEK UÇAKLAR DESTEKLENECEK: Açıklanan destek programına göre, Türkiye’de 5 havalimanına inecek uçaklara yakıt desteği verilecek. Bu havalimanları;

-Antalya Gazipaşa- Alanya

-Antalya

-Muğla Dalaman

-Muğla-Milas-Bodrum

-İzmir Adnan Menderes olacak.

Antalya’dan sonra Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonu olan İstanbul’a gelecek uçaklar destek kapsamında yer almayacak. Desteğin takvimi ise Nisan 2015-Mayıs 2015 dönemi olacak.

 

EN AZ 100 YOLCU KAPASİTESİNE SAHİP UÇAKLAR YARARLANACAK: Uçak başına 6 bin dolarlık yakıt desteğinden belirtilen havalimanlarına hareket eden ve en az 100 yolcu kapasiteli uçaklar yararlanacak. Bu uçaklarla turist getiren seyahat acentaları nisan ayında gerçekleştirilecek uçuşlar için mayıs ayında, mayıs ayında gerçekleştirilecek uçuşlar için ise haziran ayında Turizm Desteği Başvuru Belgesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuracak.

 

KREDİ DESTEĞİNDEN 4 ACENTA YARARLANMA KAPASİTESİNE SAHİP: Rusya’dan turist getiren seyahat acentalarına ayrıca kredi desteği de sağlanacak. Rusya’dan 400 bin ve üzeri ziyaretçi getiren tur operatörlerine 100 milyon TL’ye kadar ve 2 yıl geri ödemesiz kredi desteği sağlanması söz konusu olacak. Böylece Rusya ile iş yapan büyük acentaların ve Türk turizmcilerinin bu pazardan aldıkları payı kaybetmemeleri için likidite desteği sağlanmış olacak. TÜRSAB üyesi 4 büyük acenta Rusya’dan 400 bin ve üzeri ziyaretçi getiriyor. Pegas, OTİ, Anex ve Tez Tour bu krediden yararlanma kapasitesine sahip acentalar olarak öne çıkıyor. Haftaya devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Son yıllarda giderek ülkemizde de önem kazanan spor turizmi konusunda TÜRSAB’ın Spor Turizmi Raporu’nu sürdürüyoruz.

Previous Entry

Rusya pazarındaki olumsuz gelişmelerden etkilenen tur operatörü ve acentalar için Kültür ve Turizm Bakanlığı destek programını raporlayan TÜRSAB’ın destek raporunu aktarmayı sürdürüyoruz.

Next Entry