Suat Tore
World of Traveller

Türkiye ‘’Kalp’’i yarı fiyatına onarıyor ! -2-

Mayıs 26th 2015 in Türkçe yazıları

‘TÜRSAB tarafından hazırlanan ‘2014 Sağlık Turizmi Raporu’, Türkiye’nin sağlık turizminde geldiği noktayı, başka ülkelerle karşılaştırmalı sağladığı tasarrufu ve hedefleri ortaya koyuyor. İşte rapordan öne çıkan başlıklar:

•                    2013’te Türkiye’ye sağlık turizmi için gelenlerin sayısı 300 bin. 2014 yılı için ise hedef 400 bin kişi. Ancak bu rakama saç ekimi, plastik cerrahi gibi sağlık merkezlerine kendi inisiyatifleriyle gelen kişiler de eklendiğinde rakam 2013 yılında bile 480 bine ulaştı.

•                    Sağlık turizminden elde edilen gelir 2.5 milyar dolar. Hedef bu rakamı 2023’te 20-25 milyar dolar seviyesine çıkarmak.

•                    Türkiye, diğer ülkelere kıyasla tıbbi operasyon maliyetlerinde yüzde 60’a yakın tasarruf sağlıyor. Örneğin, kalp by-pass’ı olmanın Türkiye’de faturası 8 bin 500 ile 21 bin dolar arasındayken İspanya’da 39 bin ile 43 bin dolar arasında. Almanya’da omurga füzyon ameliyatı olmak 29 bin dolar iken, Türkiye’de 7 bin dolara bu ameliyatı olmak mümkün.

•                    Türkiye sadece zorunlu tıbbi operasyonlar için değil, saç ekimi ve estetik için de gözde bir destinasyon. Saç ekimi Türkiye’de ortalama 5 bin TL iken bu rakam Avrupa’da 10 bin Euro, ABD’de 30 bin dolar seviyesinde.

•                    Türkiye plastik cerrah sayısı açısından bin 200 cerrah ile dünyada 9’uncu sırada yer alıyor.

•                    Türkiye’de tedavi için gelen hastaların büyük çoğunluğu temmuz ayını tercih ediyor. En çok gelinen şehirler arasında ise Antalya ilk sırada yer alıyor. Bu da gösteriyor ki sağlık ve turizm aynı potada ilerliyor.

•                    Hasta başına gelir 2 bin dolardan başlıyor medikal turizmde ise bu rakam ortalama 12 bin dolara kadar uzanıyor.

 

Türkiye’de sağlık turizmi

 

Sağlık turizmi Antik Yunan’dan bu yana bilinen bir destinasyon. Yunan hastaların o dönem yollara dökülerek Epidauria adlı kasabaya akın ettikleri biliniyor. Bu kasabanın adı sağlık tanrısı Asklepios’un yaşadığı yer olarak da geçiyor. İlerleyen yüzyıllarda da şifa arayan hastalar SPA ya da sanatoryumların bulunduğu yerlere seyahat ettiler. Bugün dünyada en çok gidilen sağlık turizmi destinasyonları arasında Türkiye’nin dışında Güney Kore, Hindistan, Meksika, Tayland, İsrail, Malezya, Singapur gibi ülkeler geliyor. Sağlık turizmi çalışmaları tıp turizmi, termal turizm, yaşlı ve engelli turizmi olarak geniş kapsamlı olarak yürütülüyor. Türkiye’ye tatil ya da sağlık dışında nedenlerle gelen tüm turiste de acil sağlık hizmeti olarak, turistin sağlığı kapsamında hizmet veriliyor.Haftaya devam ediyoruz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

TÜRSAB bu kez sağlık turizmini masaya yatırdı.

Previous Entry

Genel olarak sağlık turizmi denildiğinde 3 çeşit turizmden bahsetmek mümkün:

Next Entry