Suat Tore
World of Traveller

Türkiye ‘’Kalp’’i yarı fiyatına onarıyor ! -4

Haziran 9th 2015 in Türkçe yazıları

Antalya’da sağlık arıyorlar. Yurt dışından Türkiye’ye tedavi amaçlı gelenlerin illere göre dağılımına bakıldığında turizm bölgelerinin öne çıktığı görülüyor. Nitekim 2012 yılı itibarıyla Antalya’ya gelenlerin sayısı 87 bin 162 iken, tarih ve kültür turizminin başkenti İstanbul 68 bin 842 kişi ile ikinci sırada yer alıyor. İzmir, Muğla ve Aydın da ilk on arasında.

 

YAZ AYLARINDA GELİYORLAR: Uluslararası hastalar en çok temmuz, ağustos ve eylül aylarında hizmet alıyorlar. İkili anlaşmalı ülkelerden gelen hastaların en fazla mayıs ayında, medikal turizm kapsamında gelen hastaların en fazla temmuz ayında, Sosyal Güvenlik Kurumu’yla anlaşmalı ülkeler kapsamında gelen hastaların en fazla temmuz ayında, turistin sağlığı kapsamında başvuran hastaların da en fazla temmuz ayında başvurdukları görülüyor. Bu sonuçlar, ülkemize gelen hastaların tedavi amaçlı olarak daha çok yaz aylarını tercih ettiklerini ortaya koyuyor.

 

ALMANYA VE LİBYA İLK SIRADA: Medikal turistler en çok Libya, Almanya ve Irak’tan, turistin sağlığı kapsamında hizmet alan hastalar ise en çok Rusya, Almanya ve İngiltere’den geliyor. Genel olarak bakıldığında uluslararası hastaların en fazla geldikleri ülkelerin Almanya, Libya ve Rusya olduğu tespit ediliyor. Bu durumda ülkemizin uzak ülkelerden ziyade daha çok çevre ülkelere yönelik tanıtım çalışmaları yapmasının gereği de ortaya çıkıyor.

 

EN ÇOK GÖZ İÇİN GELİYORLAR: Medikal turizm kapsamında gelen hastaların kliniklere göre dağılımına bakıldığında ise göz hastalıkları ilk sırada yer alıyor. Hastaların yaklaşık 7’de biri göz hastalıkları için Türkiye’ye geliyor. Genel olarak medikal turizmde göz hastalıkları ön plana çıkan bir klinik. Ayrıca Türkiye’deki bazı özel göz hastanelerinin yüksek düzeyde teknolojiye sahip oldukları, kaliteli hizmet verdikleri, akredite oldukları ve medikal turizm konusunda uluslararası düzeyde önemli tanıtım çalışmaları yaptıkları biliniyor.

Sağlık Bakanlığı’nın çalışmasında alt birimlere göre bir değerlendirme yapılmıyor. Alt birimler dikkate alındığında onkoloji, Kardiyovasküler ve estetik cerrahisinin de ciddi olarak ön planda olduğu bilinmekte. Medikal turistlerin en fazla başvurdukları klinik olan göz hastalıkları için sırasıyla en çok, İstanbul, Antalya ve Ankara illerini tercih  ediyorlar.

 

JCI AKREDİTASYONU TERCİH SEBEBİ: Bu çalışmada elde edilen ilginç bulgulardan biri, 4 uluslararası hastadan 1’inin JCI tarafından akredite edilmiş olan hastaneleri tercih etmesi ve 3 uluslararası hastadan 1’inin ise üç veya daha fazla hastaneden oluşan grup hastanelerinden birini tercih etmesi.

Medikal turizmde hastaların en fazla başvurduğu ilk 10 özel hastane Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi, Alanya Anadolu Hastanesi, Akdeniz Hastanesi, Medical Park Bahçelievler Hastanesi, Acıbadem Maslak Hastanesi, Medical Park Göztepe Hastanesi Kompleksi, Bilgi Hastanesi, Dünya Göz Hastanesi Ataköy, Medicana International Ankara Hastanesi, Bayındır Hastanesi olarak öne çıkıyor. Haftaya devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Genel olarak sağlık turizmi denildiğinde 3 çeşit turizmden bahsetmek mümkün:

Previous Entry

Kamu’da Şanlıurfa 2.sırada. En çok tercih edilen devlet hastaneleri ise,

Next Entry