Suat Tore
World of Traveller

Macera olsun diye 263 Milyar dolar-1-

Temmuz 14th 2015 in Türkçe yazıları

Önce geçen haftadan başlayalım. Geçen hafta ‘’Turizm yapalım’’ dedik ama böyle giderse turizm yapacağımız kimse bulamayacağız. Komşulara falan bitti, Tayland ve daha önemlisi, milyonlar beklediğimiz Çin’de tehlikeye girdi !

***

TÜRSAB Doğa ve Macera Turizmi Raporunu yayınladı. Bu haftadan başlayarak bu raporu sunuyoruz.
Dünyada 1.2 trilyon dolarlık turizm harcamaları pastasının içinde doğa turizminin payı 400 milyar dolar. Bu 400 milyar doların 263 milyarı ise macera düşkünlerinin yaptığı harcamalardan oluşuyor. TÜRSAB, doğa ve kültür turizminde önemli bir yere sahip olan Türkiye’nin bu pastadan pay alması için Türkiye’de acil bir turizm stratejisi planı yapılması çağrısında bulunuyor

2014 yılında dünyada seyahat eden turist sayısı 1.1 milyar kişiyi aştı ve harcamaları da 1.2 trilyon doları buldu. Dünyada turizm sektörü ortalama yüzde 4-7 arasında büyürken, doğa ve macera turizmi yüzde 20-30 büyüme rakamları ile adeta patlayarak ilerliyor. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Macera Turizmi ve Ticaret Birliği verilerine göre doğa türevi turizm hareketlerinin yarattığı büyüklük 400 milyar dolar. Bunun içinde macera segmentinin aldığı pay ise 263 milyar dolar düzeyinde. Böyle olunca turizmde boy gösteren birçok ülke macera düşkünü turisti kendi ülkesine çekmek istiyor. Rafting’ten yamaç paraşütüne, balondan, dalış sporlarına kadar birçok alanda potansiyeli bulunan Türkiye’de bu maceradan pay istiyor.

Türkiye ve dünyada bu alandaki gelişmeleri masaya yatıran TÜRSAB Doğa ve Macera Turizmi Raporu’na göre, Türkiye’de çok acil olarak doğa ve macera turizmi stratejisi planı yapılması gerekiyor. Bu planlamanın, devlet kurumları, üniversiteler, TÜRSAB, seyahat acentaları, STK’lar, yerel yönetimler ile birlikte oluşturulması gerektiğini söyleyen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Bu plan doğrultusunda kurumlar arası eşgüdümün ve yasalar arası uyumun sağlanması, teşvik ve desteklerin belirlenmesi, tanıtım ve altyapı planlarının hazırlanması gerek. Dünyanın en güzel doğasına, en güzel denizine, en farklı kültürüne sahip ülkesi değiliz. Fakat çok şanslı bir konumdayız. Avrupa ve Asya arasında büyük bir ülkeyiz. Fazla miktarda doğa ve kültür ürününe sahip bir ülkeyiz“ diyerek hızla harekete geçilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Haftaya sürdüreceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Turizmi devlet politikası haline getirelim.

Previous Entry

Tek vizeye 136 USD. 10 yıllık da 1179 USD. Ingilizlerin yeni vize ücretleri. Bunlara ancak yuh denir!

Next Entry