Suat Tore
World of Traveller

Macera olsun diye 263 Milyar dolar -3-

Temmuz 28th 2015 in Türkçe yazıları

Rus krizi yetmiyormuş gibi bir de siyasal olaylar. Önce akın akın tüm ülkeye girip, dağılan aç, sefil Suriye’liler ve şimdi de bunlarla beraber sızan silahlı grublar. Doğal olarak da turistlerini uyaran ülkelerin sayısı da artıyor. Manyak değilseniz, siz hiç her yerde ölümcül olaylar olan ülkeye tatile gidermisiniz ?  Dedik ya bize yine de iyi turist geliyor diye !

 

BÖLÜM 1: TÜRKİYE’DE DOĞA VE MACERA TURİZMİ

DOĞA VE MACERA TURİZMİ NEDİR?: Doğa ve macera turizminin Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından yapılmış bir resmi tanımı yok. Ancak Macera Turizmi ve Ticaret Birliği’ne (ATTA) göre, doğa ve macera turizmi; içeriğinde fiziksel aktivite, doğal çevre ve kültürel gezi unsurlarını barındıran turizm türü olarak tanımlanıyor. Bu tür turizmin en belirgin özelliği başta doğayı, biyolojik ve ekolojik çeşitliliği, yerel kültürü ve

geleneksel özgünlüğü korumayı ve gelir farklılıklarını aza indirgemeyi amaçlaması olarak öne çıkıyor.

TÜRKİYE, GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER ARASINDA 19’UNCU: ABD’li George Washington Üniversitesi ve ATTA tarafından hazırlanan Macera Turizmi Gelişim Endeksi’ne göre, Türkiye 163 gelişmekte olan ülke arasında bu segmentte 19’uncu sırada yer alıyor. İlgili veriler ile seyahat acentaları, STK ve uzmanların notlamasıyla oluşan endekste, sürdürülebilir gelişme stratejisi, güvenlik, sağlık, doğal kaynaklar, kültürel kaynaklar, macera etkinliklerine yönelik kaynaklar (bisiklet, rafting vs.), girişimcilik, insani gelişmişlik, turizm altyapısı ve ülke imajı olmak üzere 10 kritere göre sıralama oluşturuluyor.

 

Sıra        Gelişmiş ülkeler               Gelişmekte olan ülkeler

1             İsviçre                             Çek Cumhuriyeti

2             İzlanda                            Slovakya

3             Almanya                        Bulgaristan

4             Norveç                          Estonya

5             Yeni Zelanda                 Şili

6             Avusturya                    Polonya

7             Kanada                        İsrail

8             Finlandiya                 Slovenya

9             İsveç                           Kore

10           Fransa                      Kosta Rica

19           İspanya                     Türkiye

 

40 BİN MAĞARAMIZ VAR: Dünyadaki diğer ülkelere göre mağara cenneti ülke durumunda olan Türkiye’de Turizm Bakanlığı verilerine göre yaklaşık 40 bin adet mağara bulunuyor. Tüm yerli ve yabancı mağaracı gruplarının inceleyerek belgelendirdiği mağara sayısı 800. Türkiye’de 20 binden fazla mağaranın bulunabileceği öngörülüyor. Türkiye’nin en uzun mağarası, 15 km’den fazla olan Isparta’daki Pınargözü Mağarası, en derin mağarası ise -1429 ile Mersin’deki Peynirlikönü Mağarası.

HAVA SPORLARINDA TÜRKİYE ÖNE ÇIKIYOR:

Yamaç paraşütü:

Ülkemizde yamaç paraşütü 1990’lı yılların başında Fethiye Ölüdeniz Bölgesi’ndeki Baba Dağı’nın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile tanındı. Bugün Denizli-Pamukkale, Ankara-Gölbaşı, Bolu-Abant, Eğirdir, Kayseri, Eskişehir-İnönü’de yoğun olarak yamaç paraşütü yapılıyor.

Balon:

Dünyada ilk ortaya çıkışın 18. Yüzyılın sonlarında oldu. Kapadokya başta olmak üzere Türkiye’de bir çok kentte balon turları düzenleniyor.

Paraşüt atlama:

Ankara, İnönü ve Efes’te atlayış bölgeleri bulunuyor. Özellikle Efes Harabeleri ve Meryem Ana Kilisesi’nin bitişiğindeki 1760 metre uzunluğundaki asfalt pist uluslararası paraşüt yarışmalarına ev sahipliği yapan turistik bir atlayış merkezi. Devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Tek vizeye 136 USD. 10 yıllık da 1179 USD. Ingilizlerin yeni vize ücretleri. Bunlara ancak yuh denir!

Previous Entry

Yaşanan sıkıntılar malum. Sorunları yine sektör çözecek.

Next Entry