Suat Tore
World of Traveller

Macera olsun diye 263 Milyar dolar -4-

Ağustos 4th 2015 in Türkçe yazıları

Yaşanan sıkıntılar malum. Sorunları yine sektör çözecek. Tur operatörlerimiz yabancı basınım ve yurtdışı acentalarını getirecek, dışardaki olumsuz havayı azaltmaya çalışacak. Yeni ürünler geliştireceğiz, yeni pazarlara gireceğiz. 80’lerde Midnight Express ile başlayan,sonrasında Ermeni sorunlarını, Irak operasyonlarını, önce Asya’nın sonra Avrupa’nın ekonomik krizlerinin getirdiği sıkıntıları yaşadık ama üstesinden de geldik. Siyasiler şu ara fazlasıyla kendi dertlerinde ama bildiğimiz Turizm bu ülkede zaten yıllardır üvey evlat. Çözüm yine sektörede.

****

 

TÜRSAB Doğa ve Macera Turizmi Raporuna devam ediyoruz.

TÜRKİYE’NİN DENİZ ALTI DA ZENGİN: Türkiye’de yer üstü olduğu kadar deniz altı da tarihi ve doğal zenginliklere ev sahipliği yapıyor. İşte başlıca dalış noktaları:

-Fransa askeri nakliye gemisi: Antalya liman girişinde 20-32 metre derinliklerde yatmakta.

-Paris Batığı: Kemer Marinası açıklarında 33 metre kumluk dipte yatıyor.

-B-24 Amerikan Savaş Uçağı Batığı: Antalya’nın Manavgat ilçesi yakınlarında 200 metre açıkta yatıyor. Uçağa dalış özel izin gerektiriyor.

-Uluburun Antik Batığı: Kaş’ın 8.5 kilometre güney doğusuna uzanan 60 metre açıkta bulunuyor. Çıkarılan eserler Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyo.

-Fransız (Sosyete) Batığı: Antalya Yat Limanı’nın 1 km açığında, 1942 yılında savaş sırasında batırılan Fransız savaş gemisi. Hastane destek gemisi görünümündeki bu geminin içinde cephane ve çöl şartlarını uyğun arabalar bulunuyordu.

-Falezler: Antalya’nın iki büyük plajı olan Lara ve Konyaaltı arasında kalan bölgede karadan dalış için elverişli noktalar mevcut.

Sıçan Adası: Antalya Limanı’na bir kaç kilometre uzaklıkta. Doğu tarafında ufak bir mağara da bulunmakta.

-Kaş Uçak Batığı: 2. Dünya Savası sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı Meis adası yakınlarında batan 3 pervanali İtalyan savaş uçağının enkazı.

Balıkesir, Muğla, Marmaris, Bodrum, Soros, Gökçeada, Mersin başlıca diğer dalış bölgeleri arasında öne çıkıyor.
ÇORUH NEHRİ DÜNYA İLE YARIŞIYOR: Türkiye raftingte de öne çıkan bir ülke. Özellikle Çoruh Nehri’nin 169 kilometrelik parkuru dünyada da öne çıkan bir nokta. Başlıca rafting alanları ise şöyle:

Çoruh Nehri – Artvin

Fırtına Vadisi – Rize Dalaman Çayı – Muğla Melen Nehri – Düzce İkizdere Nehri – Rize

Munzur Çayı – Tunceli

Köprüçay – Antalya Bekili Deresi – Denizli Zamantı Irmağı – Kayseri

Barhal Çayı -Artvin

EN ÇOK KORUNAN ALAN İZMİR, EN GENİŞ ALAN ANTALYA’DA: Türkiye’de toplam 3 bin 49 tane koruma altında alan bulunuyor. Bu alanların toplam büyüklüğü 7 milyon 883 bin 551 hektar. Bu alanların illere dağılımına bakıldığında ise İzmir ve Antalya illeri öne çıkıyor. Korunan alan sayısı anlamında İzmir 318 alan ile birinci olurken, bunu 311 alan ile İstanbul, 246 alan ile Muğla, 176 alan ile Antalya ve 123 alan ile Mersin takip ediyor. Alan büyüklüğü olarak bakıldığında ise ilk sırada 330 bin hektarın üzerindeki büyüklük ile Antalya ilk sırada yer alıyor. Antalya’yı 309 bin hektarın üzerinde alan büyüklüğüyle Muğla, 129 bin hektarlık alanla İstanbul izliyor.haftaya sürdüreceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Rus krizi yetmiyormuş gibi bir de siyasal olaylar. Önce akın akın tüm ülkeye girip, dağılan aç, sefil Suriye’liler ve şimdi de bunlarla beraber sızan silahlı grublar.

Previous Entry

Geçen hafta sonu yaşamayı çok arzu ettiğimiz şehir olan İzmir’deydik. Ama o ne?

Next Entry