Suat Tore
World of Traveller

Gastronomi Turizmi – 2 –

Eylül 8th 2015 in Türkçe yazıları

Yemek, içmek bir keyif işidir. Bu işten para kazanmak da keyiflidir. Yemek yapan da, yemek yiyen de, bu keyfi yaşamaları için huzurlu ve keyifli ortamlara ihtiyaç duyarlar. Ne güzel söylemiş ulu önderimiz Atatürk ‘’ Yurtda sulh, Cihanda sulh.’’ Biz bırakın cihan’ı, yurt da sulhu yaşamadık. Herşeyimiz kavga.Siyasi liderlerden tüm yöneticilere, turizmcilere… kadar. Nerede işbiliği, nerede elele vermek…Bu ortam da mı turizm olacak? Hadi canım sende !

 

xxxx

TÜRSAB’ın  Gastronomi Turizmi Raporunu köşemizde sürdürüyoruz.

İşte rapordan öne çıkan başlıklar:

  • Dünyada turistlerin yüzde 88.2’si ’Destinasyon seçerken yemek çok önemli‘ diyor.
  • Gastronomi turizmiyle ilgili faaliyetlerin başında yemek etkinlikleri geliyor. Dünyada bu alanda faaliyette bulunan kuruluşların yüzde 80’e yakını yemek etkinliklerine yönelik ürün ürettiklerini söylüyor.
  • Yemek turizmiyle ilgili faaliyette bulunan restoran, aşçılık okulu, seyahat acentası, otel gibi ilgili tüm paydaşları baz alan sıralamaya göre, dünya lideri ABD’de 17 bin 879 topluluk yemek turizmi için çalışıyor. Türkiye 94 toplulukla 23’üncü sırada.
  • 2014 yılında turistlerin Türkiye’de yaptığı harcama içinde yemeğin payı yüzde 19-20’lerde. Turist başına 828 dolar olan harcamanın 157 doları yeme imeye gitti. Hedef gastronomi turizmi ile bu rakamı 250 dolara çekmek.;
  • Yurt dışında kişi başına 685 dolar harcama yapan vatandaşlarımız bu rakamın 194 dolarını yeme içmeye harcadı.
  • Gastronomi turizmini geliştirecek coğrafi işaretli ürün sayısı 124. En çok coğrafi işaret almış yemek Erzurum’da. Erzurum’u sırasıyla Kayseri, Manisa, Mersin, Mardin, Afyon, Bursa ve İzmir takip ediyor. Başvuru rekortmeni ise Şanlıurfa. Şanlıurfa 26 yemeğinin coğrafi işaretle tescillenmesini bekliyor.
  • UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde Geleneksel Tören Keşkeği, Mesir Macunu Festivali ve Türk Kahvesi ve Geleneği bulunuyor. Gaziantep de yeme içme kültürüyle listeye başvurdu. Gaziantep ayrıca “Dünya, Yiyecek ve İçecek Turizmi 2019” yılına da aday oldu.

BÖLÜM 1: DÜNYADA YEMEK TURİZMİ

Dünya literatüründe yemek turizmi, gastronomi turizmi ya da mutfak turizmi olarak adlandırılan turizm türü, bir yere özgü yemeği tatmak amacıyla yapılan seyahatleri kapsıyor. Bazı tanımlamalar bu seyahati ülkeler arası seyahat bazında kabul ederken, bazı tanımlamalar ise aynı il içinde özel bir yemeği tatmak için başka bir ilçeye doğru yola koyulanı bile kapsama dahil ediyor. Yemek turizminin en gelişmiş türleri kuşkusuz yöresel lezzetler. Bir yöreye özgü yemekler, özellikle de düzenli yapılan etkinliklerle tanıtıldığında binlerce kişiyi o bölgeye çekebiliyor. Yöresel yemeklerin yanı sıra şarap turizmi, çikolata turizmi, bira turizmi en çok rastlanan yemek turizmi kategorileri olarak öne çıkıyor.

GURME, ENDÜSTRİNİN KÜÇÜK BİR PARÇASI:

Yemek için seyahat edenlerin profili incelendiğinde, çok küçük bir kısmın kendini ‘gurme’ olarak tanımladığı ortaya çıkıyor. Dünya Yemek Seyahatleri Birliği verilerine göre, yemek için seyahat edenlerin ancak yüzde 8.1’i kendine ‘gurme’ diyor. Bu noktadan hareketle, yemek turizmi kavramının ‘elit’ bir kategoriye sıkışıp kalmaması amacıyla yemek turizminin kapsamı damak zevkinin peşinde yola çıkanların tamamı olarak kabul ediliyor.

TURİSTLERİN %88.2’Sİ ‘DESTİNASYON SEÇERKEN YEMEK ÇOK ÖNEMLİ’ DİYOR:

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Seyahat Örgütü’ne göre, dünya turizm gelirleri içerisinde yeme-içme harcamalarının payı yüzde 30 seviyesinde. Turistlerin yüzde 88.2’si “Seyahat için destinasyon seçme kararımda yemek çok önemli” diyor. Sadece yüzde 11.8 gibi küçük bir kesim “Yemek, destinasyon seçimlerimde küçük bir role sahip” cevabını veriyor. Buna karşılık, turistlerin kendi ülkelerinde yemek turizminin temelini oluşturacak gastronomi markaları olduğuna ilişkin inançları ise oldukça zayıf. Sadece yüzde 32.3’lük bir kesim “Benim ülkemde gastronomi alanında marka ürünler var” diyor. Haftaya devam ediyoruz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Turist bizde güvende mi ? Turizm keyif için yapılır. Huzur olmayan yere turist gitmez.

Previous Entry

Turizmci dostumuz Cem Polatoğlu da barış önce turizmde olsun diyor. Başkan adaylarını turizm birliğine, TÜRSAB barışına çağrıyor.’’Haydi Dostlar ! Neden olmasın? Egoları atalım, el ele verelim. Şimdi birlik ve beraberlik zamanı ‘’ diyor.

Next Entry