Suat Tore
World of Traveller

Gastronomi Turizmi – 3-

Eylül 15th 2015 in Türkçe yazıları

Turizmci dostumuz Cem Polatoğlu da barış önce turizmde olsun diyor. Başkan adaylarını turizm birliğine, TÜRSAB barışına çağrıyor.’’Haydi Dostlar ! Neden olmasın? Egoları atalım, el ele verelim. Şimdi birlik ve beraberlik zamanı ‘’ diyor. Doğrusu merakla bekliyoruz.Barış turizmle başlarsa ne iyi olur.Belki tüm liderlere örnek bile olabilir. Kimbilir….

***

TÜRSAB’ın  Gastronomi Turizmi Raporunu köşemizde sürdürüyoruz.

YEMEK TURİZMİ İÇİN MUTLAKA ETKİNLİK GEREKİYOR:

Yemek turizmiyle ilgili faaliyetlerin başında etkinlikler geliyor. Dünyada yemek turizmiyle ilgili faaliyette bulunan kuruluşların yüzde 80’e yakını yemek etkinliklerine yönelik ürün ürettiklerini söylüyor. Bunu yemek turları ve aşçılık workshop’ları izliyor.

YEMEK TURİZMİNDE EN ÖRGÜTLÜ ÜLKE ABD:

Gastronomi turizmi deyince akla Kıta Avrupa’sından Akdeniz ülkeleri gelse de, dünyada bu iş için en çok örgütlenen ülke ABD olarak çıkıyor. Yemek turizmiyle ilgili faaliyette bulunan restoran, aşçılık okulu, seyahat acentası, otel gibi ilgili tüm paydaşları baz alan sıralamaya göre, ABD’de 17 bin 879 topluluk yemek turizmi için çalışıyor. Dünyada yemek turizminde en aktif 50 ülkenin toplamında ise bu rakam 33 bin 522 olarak hesaplanıyor. Bir başka deyişle, yemek turizmi için çalışan kurum, şirket ya da toplulukların yüzde 53’ü ABD’de bulunuyor.

TÜRKİYE’DE YEMEK TURİZMİYLE İLGİLİ ÇALIYAN 94 TOPLULUK VAR:

Türkiye’de yemek turizmiyle ilgili faaliyette bulunan kurum, şirket, toplulukların sayısı sadece 94. Bu rakamla dünya sıralamasında 23’üncü olabilen Türkiye; ABD, Avustralya, Kanada gibi denizaşırı rakiplerinin yanı sıra Fransa, İspanya, Yunanistan gibi pek çok Akdeniz ülkesinin de gerisinde yer alıyor.

DÜNYA İNGİLTERE’DE SARIMSAK, MAINE’DE İSTAKOZ, İTALYA’DA MANTAR PEŞİNDE:

Dünyada yemek odaklı en çok turist çeken etkinliklerin pek çoğu ABD’de gerçekleşiyor. Örneğin, 1948’den bu yana düzenlenen ve 3 gün süren Maine İstakoz Festivali’ni binlerce kişi ziyaret ediyor, yerlisi olmayan ziyaretçilerden gelen ekonomik katkı 1 milyon dolar olarak açıklanıyor. Yine San Francisco’da düzenlenen Street Food Festival, sokakta düzenlenen ve 50 bin kişiyi ağırlayan bir etkinlik. İngiltere’deki Isle of Wight’ta düzenlenen ve 2 gün süren Sarımsak Festivali ise sarımsaklı her tür yemeği kapsayan bir etkinlik. Avustralya’da düzenlenen Melbourne Yemek ve Şarap Festivali, İtalya Alba’da düzenlenen Mantar Festivali, Fransa’da düzenlenen onlarca yemek ve şarap festivalleri de yemek turizminin en önemli çekim merkezleri olarak öne çıkıyor.

BÖLÜM 2: TÜRKİYE’DE YEMEK TURİZMİ TURİZM GELİRLERİNİN 5’TE BİRİ YEME İÇMEDEN:

Türkiye’de turizm gelirleri içinde en büyük pay yeme içmenin. Konaklamanın da önünde gelen ve ilk sıraya oturan yeme içme harcamalarının toplam gelirler içinde payı yüzde 20 ile 25 arasında gidip geliyor. 2004 yılında Türkiye’nin turizm gelirlerinin toplamı 17 milyar dolar düzeyinde iken gelen turistin yeme içme için yaptığı harcama 3.1 milyar dolar düzeyindeydi. Bu rakam aradan geçen 11 yıl içinde iki katı da aşarak 6 milyar 523 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde turizm gelirleri ise 17 milyar dolardan 34.3 milyar dolara çıktı. 2014 yılı sonu itibarıyla turistlerin Türkiye’de yaptığı toplam harcama içinde yemeğin payı yüzde 19- 20’lerde. Bu da turizm gelirlerinin 5’te biri yeme içmeden geliyor demek. Türkiye’de turist başına harcama 828 dolar, bunun 157 doları yeme –içme için harcanmış oluyor. Hedef gastronomi turizmi ile bu rakamı önce 200 ardından da 250 dolarlara çekmek.

TURİST 58.8 MİLYAR DOLARI BOĞAZINA HARCADI:

2004 yılından 2014 sonuna kadar Türkiye’nin elde ettiği turizm gelirlerinin toplamı 275 milyar 537 milyon dolara ulaştı. Yani 11 yıllık süreçte çeyrek trilyon dolardan fazla turizm gelirine imza atıldı. Bu dönemde gelen turistlerin yeme içmeye harcadığı miktar ise toplamda 58 milyar 845 milyon doları buldu.Haftaya devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Yemek, içmek bir keyif işidir. Bu işten para kazanmak da keyiflidir. Yemek yapan da, yemek yiyen de, bu keyfi yaşamaları için huzurlu ve keyifli ortamlara ihtiyaç duyarlar.

Previous Entry

TÜRSAB’ın Gastronomi Turizmi Raporunu köşemizde sürdürüyoruz.

Next Entry