Suat Tore
World of Traveller

Yemekte içkinize sinek düşerse !

Eylül 28th 2015 in Türkçe yazıları

Yemekte içkinize sinek düşerse ne yapılır ? Yurtdışında bardağınız dolu olarak değişir, özür dilenir. Yurtiçinde olur böyle şeyler denir, şikayetinizi uzatırsanız etrafınızı çalışanlar sarar, dayak bile yiyebilirseniz.

Yabancıysanız şikayetinizi büyütür, sigortadan para iadesi bile alabilirsiniz. Hele bir de isminiz uluslararası bir restoran zinciri ise bu işler yurtdışında daha da rahat çözülür.

Ama bizde bu işler zordur, tıpkı Zorlu’da bulunan Eataly’deki gibi. Burada ya her yudumdan sonra bardağınızı elinizle kapatın,  ya da sinek öldürücü sprayiniz yanınızda olsun !! Yoksa….

****

Gastronomi Turizmi – 5-

TÜRSAB’ın  Gastronomi Turizmi Raporunu bu hafta bitiriyoruz.

185 YEMEĞİMİZ TESCİL İÇİN SIRADA:

Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi işaret almak için başvuruda bulunmuş ve başvurusunun sonuçlanmasını bekleyen gıda ürünü sayısı 185. En çok sayıda yemeği tescil için bekleyen il Şanlıurfa. Şanlıurfa 26 yemeğinin coğrafi işaretle tescillenmesini bekliyor. Bu yemekler arasında, Urfa ciğer kebabı, Miftahi tas kebabı, Urfa pancar boranası, Urfa eşkilisi, Urfa soğan kebabı gibi ürünler bulunuyor.

TABLO 6: BAŞVURUDA ŞANLIURFA VE ORDU YARIŞIYOR
Başvuru sayıları;

1 – Şanlıurfa 26
2 – Ordu 25
3-  İzmir 9
4 – Çanakkale 8
5- Manisa 8
6- Aydın 7
7- Balıkesir 6
8- Konya 6
9- Kahramanmaraş 5

MESİR MACUNU, TÖREN KEŞKEĞİ VE TÜRK KAHVESİ UNESCO LİSTESİNDE:

Gastronomi kültürel değerler içinde de büyük öneme sahip. UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi bu açıdan büyük önem taşıyor. Nitekim Türkiye’nin yaptığı başvurular çerçevesinde 28 Kasım 2011’de Geleneksel Tören Keşkeği, 6 Aralık 2012’de Mesir Macunu Festivali, 2013 yılında da Türk Kahvesi ve Geleneği bu listeye girdi.

GAZİANTEP YEME İÇME KÜLTÜRÜ İLE UNESCO’YA BAŞVURDU:

Bu yönde atılan en önemli adımlardan biri de mutfağı ile ünlü Gaziantep’ten geldi. 2014 yılı içinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin yeme içme kültürünün UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras programına girmesi için başvuru yapıldı. Gaziantep “Dünya, Yiyecek ve İçecek Turizmi 2019” yılına da aday oldu.

ÖNERİLER
– Zengin bir mutfağı olan Türkiye’de mutlaka bir gasronomi haritası çıkarılmalı.
– Uzakdoğu’dan başlayan gastronomi turları diğer ülkelere de yaygınlaştırımalı.
– ABD’de olduğu gibi yeme-içme festivalleri gündeme gelmeli.
– İl bazında yöresel lezzetler ortaya çıkarılmalı.
– Aşçılık okulları ve gastronomiye ağırlık veren yüksek öğretim kurumlarının sayısı artırılmalı.
– Nasıl İtalya turizm tanıtımını yaparken kültürel mirasının yanı sıra pasta dediği makarnayı ve pizzayı pazarlıyorsa, Fransa şarap ile anılıyorsa Türkiye de kendi lezzetlerini de tanıtımının içine katmalı.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

TÜRSAB’ın Gastronomi Turizmi Raporunu köşemizde sürdürüyoruz.

Previous Entry

Turizmin başladığı yıllarda yurtdışı iş gezilerimizde 2.sınıf insan muamalesi görüp tuhaf davranış ve tavırlar ile karşılaşırdık. Bazen ‘’Midnight Express ‘’ gündeme getirilirdi, bazen Ermeni konuları…
Ezilirdik, sıkılırdık, üzülürdük…

Next Entry