Suat Tore
World of Traveller

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun

Ekim 27th 2015 in Türkçe yazıları

Yarın yine bize bu ülkeyi, bu Cumhuriyeti bırakan büyük Atatürk’ümüzü anacağız ve 92.kez Türkiye Cunhuriyetimizi kutlayacağız.

Ne mutlu bize ki 92 yıldır Türk’üm diyebiliyoruz.Yine yazı dizimizle devam edelim.

 

Doğu ve Güneydoğu illeri bölgesel turizmi raporu – 4

 

‘KÜLTÜR’E HER GÜN 73 UÇUŞ VAR:

Uçakla seyahatin yaygınlaşmaya başladığı Türkiye’de bu sayede kültür turlarına katılmayı zorlaştıran bir neden ortadan kalkmış oldu. Diyarbakır, Mardin, Van, Siirt, Batman gibi önemli turizm merkezlerine yönelik uçak seferleri, otobüsle ulaşımın yanına alternatif oluşturmaya başladı. Otobüsle ulaşımın uzun zaman alması daha çok turisti uçağa yönlendirirken, tur şirketleri de uçuş olan illere yönelik tur programlarını geliştirme yoluna gittiler. Havayolları şirketleri arasında özellikle Türk Hava Yolları’nın (THY) bölgeye uçuşları artırması kültür turizminin gelişmesinde önemli etki yarattı. Bununla birlikte geçen yıllar itibariyle Pegasus, Atlas Jet, Onur Air gibi özel havayolu şirketlerinin bölgeye yönelik seferlere başlaması uçak bileti fiyatlarında rekabet oluştururken, pazarın çeşitlenmesine de neden oldu.

 

BÖLÜM 3: DÜNYADA BÖLGESEL TURİZM

BÖLGESEL TURİZMİN AVRUPA ŞAMPİYONU KANARYA ADALARI:

Bölgesel turizme tüm dünyada da oldukça büyük önem veriliyor. Bu anlamda Avrupa’nın en popüler bölgesi Kanarya Adaları. Turizm tesislerinde geceleme sayısı baz alınarak yapılan sıralamada İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları 85 milyonun üzerinde gecelemeyle birinci sırada yer alıyor. Bu bölgeyi 78 milyon gecelemeyle Paris’in merkezi sayılan Ile de France takip ediyor. Üçüncü sırada 69 milyon gecelemeyle Katalonya’nın yer aldığı listeye göre dördüncü sırada yine İspanya’ya bağlı Illes Balears var.

BARIŞ, BÖLGESEL TURİZMİ BESLİYOR:

Bölgesel turizmin ilk gereklerinden biri barış ortamı. Dünya turizminde marka olmuş bölgelerin isminin herhangi bir olumsuz olayı çağrıştırmaması olmazsa olmazlardan. Dünyanın çeşitli bölgelerinde dönem dönem çatışmaların yaşandığı bölgelerde turizm verileri barışın hem turist sayısında hem de turizm gelirlerinde nasıl artışa döndüğünü ortaya koyuyor.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Önümüzde iki seçim var. Açın TV’leri, okuyun ister baskılı, ister online gazeteleri, her iki seçim için de geçerli, kavgasız bir seçim yarışı var mı ?

Previous Entry

Şimdi sıra sektöre yakın, sektörün sorunları ile uğraşan, bu ülkenin döviz girdilerinin en büyük parçası ve en önemli sektörü, ekonominin tek başına lokomotifi turizme hakim bir Bakan’da.

Next Entry