Suat Tore
World of Traveller

Gel de turizm yap !

Ekim 13th 2015 in Türkçe yazıları

Geçen hafta yeniden başa mı dönüyoruz dedik. Ama ülkemizi küçümseyen batılılıları kastetmiştik. Ankara’daki katliamı değil.

Neye üzüleceğimize şaşırdık. Ama teröre lanet olsun diyoruz.

Turizmin aldığı ve 2016’da alacağı yaralar bugünün konusu değil ama gel de bu durumda turizm yap.

( Bu arada 20 yıl önce Nail Güreli başkanımızın önerisi ile Bizim Gazete’yi yayınlamaya başlamıştık. Gazetemizin  ilk kadrosunda rahmetli Ergun Köknar, Haluk Durukal ağabeylerimiz de vardı. Yayın yönetmenimiz de Yılmaz Tunçkol ağabeyimiz idi. Ne yazık ki Yılmaz Ağabeyimizi de kaybettik. Allah rahmet eylesin)

***

Geçen hafta başladığımız yazı serimize devam ediyoruz.

Doğu ve Güneydoğu illeri bölgesel turizmi raporu – 2

İşte TÜRSAB’ın raporundan öne çıkan başlıklar:

  • 2013’te Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini 2 milyon kişi ziyaret etti. Ziyaretçi sayısında ilk sırada 605 bin kişiyle Şanıurfa var.
  • 2000 yılında bu bölgelerde en çok rağbet gören 8 ilde toplam belgeli turizm tesisi sayısı 102 iken, bu rakam 2013 yılı sonunda 188’e yükseldi, yani neredeyse 2 katına çıktı. Yatak sayısı da 11 bin 272’den yüzde 165’lik bir artışla 29 bin 935’e çıktı.
  • Son 13 yılda en hızlı tesis artışı Şanlıurfa’da yaşandı. Tesis sayısı 3 katına çıkan Şanlıurfa’yı Mardin izledi. · En çok tesis ve yatak kapasitesine bakıldığında bölgenin lideri açık ara Gaziantep. Gaziantep’te 55 tesisin toplam 9 bin 259 yatak kapasitesi var.
  • 2001-2014 yılları arasında bölgedeki iller için alınan teşvik belgesi sayısı 324 oldu. Toplam 3 milyar liralık yatırım için teşvik belgesi alınırken, toplam istihdam sözü de 12 bin 525 kişi oldu. Turizmcilerin yatırım yapmak için en istekli olduğu bölge ise Gaziantep, Mardin, Hatay olarak öne çıktı.
  • Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki havalimanlarına her gün 73 tarifeli uçuş var. 2007 yılında bölgedeki 16 havalimanına gelen yolcu sayısı 4 milyona yakınken, bu rakam 2013’te 11 milyonu geçti. · Dünyada da barış süreci yaşayan bölgelerde turizmdeki hızlı yükseliş dikkat çekiyor. İrlanda’nın turizm gelirleri 1997’den bu yana 20 kattan fazla arttı. İspanya turizmde dünya 4’üncülüğüne otururken, İsrail de 2000’li yılların başında dibi görürken 2013 yılında turist rekoru kırdı.

BÖLÜM 1: BARIŞ SÜRECİ VE BÖLGE TURİZMİ

BÖLGEYİ GEÇEN YIL 2 MİLYON KİŞİ ZİYARET ETTİ: Çözüm süreci ile bölgeye gelen barış ortamı en hızlı olarak kendisini turizm rakamlarında gösterdi. Turizm Bakanlığı verilerine göre bir zamanlar bölgeye ziyaret için gelenlerin sayısı binlerle ifade edilirken 2013 yılı sonu itibarıyla bu rakam 2 milyonu aştı. Sadece Şanlıurfa’ya geçen yıl 605 bin kişi turizm amaçlı ziyaret yaptı. Mardin’de bu rakam 351 bin, Diyarbakır’da ise 230 bin kişiyi aştı. Son yıllarda GAP Bölgesi’ne yapılan turistik turlar son olayların ardından bir miktar durakladıysa da bölgeye yeniden barışın hakim olması halinde adeta açık hava müzesi durumundaki Doğu ve Güneydoğu illerini gezmek için çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi beklemede.

KÜLTÜR TURLARI KALKIŞ NOKTALARI ARTTI: Önceki yıllarda daha çok İstanbul’dan kalkış yapılan kültür turlarında başlama noktaları artık Ankara, İzmir’in yanı sıra Adana, Gaziantep ve Mersin gibi illerden de yapılmaya başlandı. Acenteler bu sayede müşteri ağlarını genişletirlerken, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde oturan vatandaşların da yurt içindeki tarihi ve turistik mekanlara gidebilmek için İstanbul’un yolunu tutma derdi ortadan kalktı.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Turizmin başladığı yıllarda yurtdışı iş gezilerimizde 2.sınıf insan muamalesi görüp tuhaf davranış ve tavırlar ile karşılaşırdık. Bazen ‘’Midnight Express ‘’ gündeme getirilirdi, bazen Ermeni konuları…
Ezilirdik, sıkılırdık, üzülürdük…

Previous Entry

Önümüzde iki seçim var. Açın TV’leri, okuyun ister baskılı, ister online gazeteleri, her iki seçim için de geçerli, kavgasız bir seçim yarışı var mı ?

Next Entry