Suat Tore
World of Traveller

Kavga ile demokrasi mi olur ?

Ekim 20th 2015 in Türkçe yazıları

Önümüzde iki seçim var. Açın TV’leri, okuyun ister baskılı, ister online gazeteleri, her iki seçim için de geçerli, kavgasız bir seçim yarışı var mı ? Herkes rakibine ‘’çamur at izi kalsın’’ peşinde. Böyle demokrasi mi olur? Neden biz millet olarak böyleyiz ? Hiç mi barış içinde beraber olamayız? Birlik olup gücümüzü artırmak yerine neden her konuda kavga ediyoruz  ? Bu mudur bizim karakterimiz ? Başarıyı alaşağı etmek için çabalamalar. Hep yazdığımız fıkradaki gibi ‘’cehennemdeki kuyumuzun başında nöbetçi bile olmuyor’’ ! Uluslararası başarı kazanmış çeşitli alanlardaki insanlarımızı neden hep olumsuz eleştirir, kötüler, yereriz ? Neden onların başarılarını paylaşıp, gururumuzu  artırmayız? Eskiden hiç değilse milli duygularda birlik olurduk. Şimdi milli maçlarda bile kavga ediyor, Nobel ödülü almış insanımızı bile kötülüyoruz. Yine yazalım. Köşemizde kavgaya yer yok. Medeni ölçülerde, çamur atmadan, kötülemeden eleştirilere açığız. Ama kavga, savaş yok. Atatürk’ümüzün dediği gibi ‘’ Yurt da barış, Dünya’da barış’’.

Yazımızı sürdürelim.

 

Doğu ve Güneydoğu illeri bölgesel turizmi raporu – 3

 

BARIŞ SÜRECİNDEN EN KARLI ŞANLIURFA ÇIKTI:

Silahların susmasıyla birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki şehirlerde turizm yatırımları da hız kazandı. 2000 yılında bu bölgelerde en çok rağbet gören 8 ilde toplam belgeli turizm tesisi sayısı 102 iken, bu rakam 2013 yılı sonunda 188’e yükseldi, yani neredeyse 2 katına çıktı. Benzer şekilde bu illerdeki yatak sayısı da 11 bin 272’den yüzde 165’lik bir artışla 29 bin 935’e çıktı. Son 13 yılda hangi ilde tesislerin en hızlı arttığına bakıldığında ise Şanlıurfa’nın ilk sırada yer aldığı göze çarptı. Şanlıurfa’da tesis sayısı 3 katına çıkarken, yatak sayısı da 6 katına yükseldi. Aynı dönemde tesis ve yatak artış hızında Şanlıurfa’yı Mardin izledi. Mardin’de 2000 yılında 8 olan tesis sayısı 25’e çıktı, yatak sayısı ise 824’ten 4 bin 67’ye çıktı. Yani yaklaşık 4 katına çıktı. EN ÇOK YATAK KAPASİTESİ AÇIK ARA GAZİANTEP’TE: Artış hızı bir kenara, en çok tesis ve yatak kapasitesine bakıldığında bölgenin lideri açık ara Gaziantep olarak ortaya çıktı. Gaziantep’te 55 tesisin toplam 9 bin 259 yatak kapasitesi var. 2000 yılından bu yana yatak kapasitesinin 3 kattan fazla arttığı Gaziantep’i 4 bin 67 yatak kapasitesiyle Mardin takip etti.

 

3 MİLYARLIK TURİZM YATIRIMI BELGESİ ALINDI:

Bölgedeki turizm potansiyeli yatırım iştahını artıran en önemli neden. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre 2001-2014 yılları arasında bölgedeki iller için alınan teşvik belgesi sayısı 324 oldu. Toplam 3 milyar liralık yatırım için teşvik belgesi alınırken, toplam istihdam sözü de 12 bin 525 kişi oldu. Turizmcilerin yatırım yapmak için en istekli olduğu bölge ise Gaziantep, Mardin, Hatay olarak öne çıktı.

 

BÖLÜM 2: TURİZM VE YATIRIMLARIN ULAŞIM SEKTÖRÜNE ETKİSİ

YOLCU SAYISI YÜZDE 179 ARTTI:

Yatırımların artması ile bölgeye yönelik iş dünyasın ilgisi büyürken gerek iş gerekse turizm amaçlı seyahatler de arttı. 2007 yılında bölgedeki 16 havalimanına iç hatlardan gelen yolcu sayısı 3.8 milyon kişiydi. Dış hatlar yolcu sayısı ise 148 bin gibi oldukça düşük bir seviyedeydi. 2013 yılına gelindiğinde bölgedeki havalimanı sayısı 19’a iç hat yolcu sayısı 10.5 milyona, dış hat yolcu sayısı ise 484.9 bine çıktı. Yani 7 yılda yolcu sayısında yüzde 179’luk bir artışa sahne oldu. 2014 yılının ilk dokuz ayındaki artış bölgede bu yılın sonunda yolcu sayısının 11-12 milyon kişiyi bulacağının işaretini veriyor.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta yeniden başa mı dönüyoruz dedik. Ama ülkemizi küçümseyen batılılıları kastetmiştik. Ankara’daki katliamı değil.

Neye üzüleceğimize şaşırdık. Ama teröre lanet olsun diyoruz.

Previous Entry

Yarın yine bize bu ülkeyi, bu Cumhuriyeti bırakan büyük Atatürk’ümüzü anacağız ve 92.kez Türkiye Cunhuriyetimizi kutlayacağız.

Next Entry