Suat Tore
World of Traveller

Şimdi sıra Bakanda

Kasım 3rd 2015 in Türkçe yazıları

Şimdi sıra sektöre yakın, sektörün sorunları ile uğraşan, bu ülkenin döviz girdilerinin en büyük parçası ve en önemli sektörü, ekonominin tek başına lokomotifi turizme hakim bir Bakan’da.

Doğu ve Güneydoğu illeri bölgesel turizmi raporu -5

İRLANDA’NIN TURİZM GELİRİ 20 KATTAN FAZLA ARTTI: Barış gelen bölgelerde turizmin hızla geliştiği tüm dünyada çeşitli örneklerle kanıtlanmış durumda. Örneğin İrlanda’ya giden turist sayısı 1997 yılında 1.4 milyon seviyesindeyken, 1998 yılında Belfast Anlaşması’nı imzalanmasını takiben ilerleyen yıllarda turist sayısı hızla arttı ve 2013 yılına gelindiğinde 8.2 milyon turiste ulaştı. Bir başka deyişle, 16 yılda turist sayısı yaklaşık 6 katına çıktı.

İrlanda’da silahların susmasıyla birlikte sadece turist sayısı değil, turizm gelirleri de yükseldi. 1999 yılında 255 milyon sterlin olan İrlanda’nın turizm geliri 2013 yılında 5.8 milyar sterlin olarak gerçekleşti. Yani turizm geliri 14 yıl gibi bir sürede 20 kattan fazla artı.

İSPANYA DÜNYA 4’ÜNCÜSÜ OLDU:

1980’li ve 1990’lı yıllarda güvenliksorunları yaşayan bir diğer ülke de İspanya olmuştu. Ayrılıkçı ETA’nın eylemleri dönem dönem İspanya turizmine ciddi darbe vurdu. ETA 1990’lar boyunca kesintiler halinde ateşkes ilan etti ve son olarak 2010’da silahlı mücadeleyi bıraktığını resmen açıkladı. Tüm bu süreç içerisinde İspanya hızla toparlanmayı bildi ve dünyada en çok turist çeken 4’üncü ülke olmayı başardı. Son 10 yılda turist sayısını 34.9 milyondan neredeyse iki katına çıkaran İspanya, bu yılın ilk 8 ayında 45.3 milyon turist ağırlayarak yeni bir rekora imza attı.

İSRAİL TURİZMDE REKORU GÖRDÜ:

İsrail, hem ekonomisi içerisinde turizmin büyük yer tuttuğu hem de güvenliğin sık sık sıkıntı yaşayabildiği bir bölge. Ekonomisinin yüzde 6’sı turizmden oluşan İsrail, 1999’da 3.5 milyon turist gibi bir seviyeyi görmüşken 2000’de 2’nci İntifada’nın başlamasıyla birlikte turist sayısında hızlı bir gerileme yaşadı ve 2002’de 900 bin turist ile en düşük seviyeyi gördü. Daha sonra toparlanma yaşayan İsrail turizmi, 2013’te tekrar 3.5 milyon turist ağırlayan bir ülke konumuna geldi. Ülke, turizmden elde ettiği geliri de 12 milyar dolar düzeyine çıkardı.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Yarın yine bize bu ülkeyi, bu Cumhuriyeti bırakan büyük Atatürk’ümüzü anacağız ve 92.kez Türkiye Cunhuriyetimizi kutlayacağız.

Previous Entry

Tam gururumuz falan derken son zamanlarda THY’den şikayetler artmaya başladı.

Next Entry