Suat Tore
World of Traveller

Şükürler olsun bu seyahatten de sağ döndük !

Kasım 17th 2015 in Türkçe yazıları

Bu hafta yine doğrudan bir turizm konusundan başlayarak yazımıza devam edelim istedik ama Paris’te yaşanan olay tüm moralimizi ve şevkimizi aldı götürdü.

Son olay ile ilgili doğru bir yaklaşımı Ali Koç yapmış ‘’ pek çok ülkenin zenginleştiğini, ancak bunun eşit paylaşılmadığını eşitsizliğin yakın gelecekte de artarak devam edeceğini’’ söylemiş. Biz bir ekleme daha yapalım, daha çok para ve daha fazla zenginlik için adil yarışılmadığını, haksız ve illegal yolların bu olayları da beraberinde getirdiğini de düşündüğümüzü ekleyelim. Ayrıca hiç değilse silah üreterek zengin olmaktansa barışı büyüterek zengin olalım !
Dünya’nın çivisi çıktı. Yakında ‘’Şükürler olsun bu seyahatten de sağ döndük !’’ diyeceğiz galiba.

xxxx

Bu hafta TÜRSAB’ın şu aralar çok gündemde olan olayların ülkemizin doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki turizm değerlerine etkilerini kapsayan raporu tamamlıyoruz.

 

Doğu ve Güneydoğu illeri bölgesel turizmi raporu -7

EFSANELERİN MERKEZİ AĞRI: Orta Asya’dan gelen kavimlerin Anadolu’ya girişi sırasında Ağrı bir geçiş noktası oldu ve dolayısı ile birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. En köklü uygarlığı Urartular oluşturdu. Nuh Tufanı ile ilgisinden dolayı Tevrat’ta adı geçen Ararat Dağı ve ülkesinin Ağrı ve çevresinin olduğu sanılması dolayısıyla Ağrı’ya batılılar tarafından Ararat da deniliyor. 5 bin 165 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı da il sınırlarında.

Ayrıca İshak Paşa Sarayı da kentin gezilmesi olmazsa olmaz yerlerinden.

PEYGAMBERLERİN ŞEHRİ ŞANLIURFA: Tarihçilere göre Nuh Tufanı’ndan sonra yeryüzünde kalan 7 yerleşim merkezinden biri olan Şanlıurfa, Hz. Adem, Hz. İbrahim Halil, Hz. Eyyüp, Hz. Şuayp, Hz Elyasa gibi peygemberlerin yaşadığı bu bölge ‘Peygamberler Şehri’ olarak anılıyor. Harran Bazda Mağaraları, Aziz Paulos Aziz Petrus Kilisesi, Harran Kalesi şehrin görülmesi gereken bazı yerleri.

EN UZUN İKİNCİ SURUN ÇEVRELEDİĞİ DİYARBAKIR: Kalesi, surları ve geleneksel konut dokusuyla pek çok uygarlığın bıraktığı izleri yansıtan Diyarbakır aynı zamanda Çin Seddi’nden sonraki en uzun surlara sahip şehir olarak da biliniyor. Diyarbakır Kalesi’ni, 5 bin 700 metre uzunluğunda, 10-12 metre yüksekliğinde olanr ve 82 adet burcu bulunan surlarla çevrili. Burçlar üzerindeki görkemli kabartmalar ve kitabeler bulunuyor.

SUYUN ŞEHRİ VAN: Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde Büyük İskender’in, Van Kalesi’ndeki Vank adli bir mabedin adını şehre verdiğini anlatır. Tarihi MÖ 4 binlere dayanan Van’ın en spesifik özelliği gölü. Ayrıca Van Kalesi, Akdamar Adası ve Kilisesi, Hoşap Kalesi, Bartholomeus Kilisesi, Hüsrev Paşa Camii de şehrin görülmesi gereken yerlerinden sadece bazıları.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Tam gururumuz falan derken son zamanlarda THY’den şikayetler artmaya başladı.

Previous Entry

TÜRSAB Londra WTM’den sonra İngiltere pazarını mercek altına aldı. İşte İngiliz pazarından 2016 beklentileri

Next Entry