Suat Tore
World of Traveller

THY’na yakışmıyor !

Kasım 10th 2015 in Türkçe yazıları

Tam gururumuz falan derken son zamanlarda THY’den şikayetler artmaya başladı. Üstelik havaalanlarından kaynaklanan gecikmelerle de değil. Bizim de başımıza gelen mil hesaplarından. ‘’THY’da millerle yapılan promosyon uçuşunun, para ile alınan biletten daha pahalı’’ ‘’ayni destinasyona aynı sinifta artik daha az mil kaydedilmesi’’ gibi artan şikayetlere, kod paylasimi olan, ustelik Star Alliance gibi ayni havayolu birliginin bir diger uyesi ile yapilan ucusa da hiç mil verilmiyor. Nedeni icin de ‘’kestigim kestik’’ tavrı ile hic bir yanıt da verilmiyor. Son olarak Kore Turizm organizyonu  davet etti. Rica ettik THY ile gidelim diye. Aktarmamız oldugundan bileti kesen acenta  TK8090 ile THY ile ayni Star Alliance’in kod anlasmali Asiana Havayollari ile bizi ucurdu. Donusumuz yine TK ile idi. Ancak donuse mil verildigi halde gidise mil verilmedi.Neden diye sorduk.Yanit yok. Karekterimizdir biraz guclenince havalaniriz ! Çok atasozu de vardır da biz en hafifiniz yazalim ‘’ her cikisin bir inisi de vardir’’. Aman dikkat !!!

Yazimiza donelim.

 

Doğu ve Güneydoğu illeri bölgesel turizmi raporu -6

 

BÖLÜM 4: DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DAKİ TARİHİ DEĞERLER

Tarihi binlerce yıl geriye dayanan ve o yıllardan günümüze adeta gizli hazineler barındıran Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde en çok turist çeken belli başlı yerler şöyle:

ZEUGMA’NIN VATANI GAZİANTEP: Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep tarihte ilk uygarlıkların doğduğu, Mezopotamya ve Akdeniz arasında bulunuyor. Gaziantep’te görülecek yerlerin başında Gaziantep Kalesi gelirken, açık hava heykel atölyesi olan Yesemek, Belkıs (Zeugma), Rumkale, Tilbaşar Kalesi Karkamış Harabeleri, Sakçagözü Antik Kenti, İslahiye ilçesi cıvarındaki Tilmen Höyüğü, Zincirli Höyük ve Esenbek Harabeleri, Burç Ormanı içindeki Hayvanat Bahçesi geliyor.

HASANKEYF’Lİ BATMAN: Bulunan tarihi yapılar ve bu yapıtların ait olduğu medeniyetlerin tarihi Neolotik Çağ öncesine dayanıyor. Yaklaşık 12 bin yıl öncesi bir yerleşim alanı olan Batman’da Hasankeyf Ören Yeri, Zeynel Bey Kümbeti, İmam Abdullah Zaviyesi, Dicle Köprüsü, Kale Kapıları, Büyük ve Küçük Saraylar, Ulu Camii, Mağara Kiliseler, Mağara Mescitler gezilecek yerler olarak öne çıkıyor.

TAŞLARIN DİYARI MARDİN: Mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile eşsiz bir kent olan Mardin farklı dini inanışlar paralelinde birçok mabede de ev sahipliği yapıyor. Taş yapılarıyla dikkat çeken Mardin’de gezilecek yerlerin bazıları şöyle: Dara Ören Yeri, Gırnavaz Höyüğü, Mardin Müzesi, Mor Gabriel, Anıtlı Meryem, Süryani Manastırı, Kasımpaşa Medresesi. Kiraz Festivali , Zeynel Abidin Camisi.

NEMRUT’A ÇIKAN ADIYAMAN: Nemrut Dağı’nın 2 bin 206 metre yükseklikteki zirvesinde bugün herkes tarafından bilinen ve Geç Helenistik Devri’nden kalma tapınaksal mezar anıtı, yeryüzündeki en değerli kültür varlıklarından biri olarak kabul ediliyor. Bu anıt ve çevresi 1987 yılında UNESCO’nun ‘İnsanlığın Kültür Mirası’ listesine alındı. 1988 yılında da Milli Park ilan edildi.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Şimdi sıra sektöre yakın, sektörün sorunları ile uğraşan, bu ülkenin döviz girdilerinin en büyük parçası ve en önemli sektörü, ekonominin tek başına lokomotifi turizme hakim bir Bakan’da.

Previous Entry

Bu hafta yine doğrudan bir turizm konusundan başlayarak yazımıza devam edelim istedik ama Paris’te yaşanan olay tüm moralimizi ve şevkimizi aldı götürdü.

Next Entry