Suat Tore
World of Traveller

10 yıl önce, 10 yıl sonra -2-

Şubat 9th 2016 in Türkçe yazıları

Bu hafta da turizmcilerin 10 yıl önceki  beklentilerini tekrarlıyoruz.

–              12 Ay turizm icin  Makro Plan yapılmalı.

–              Sömestre ve Yaz  tatilleri Bölgelere göre ayrılsın; Uludağ 15 Şubat’ta gecelik 300 YTL, 16 Şubat’ta 50 YTL. Müfredat kaç günse aynı kalsın ama Sömestre 15 Gün aralığından 2 aya “yayılsın”. Yaz tatili de 4,5 aya. Sadece iç turizm %25-30 artar.  –

–              Kumarhaneler açılsın-Turkler girmesin, denetimleri sıkı olsun.

–              Hanut resmileşsin, Faturalaşılsın. Hem dedikodusundan kurtulalım hem de turist başına eksi 200,-300 Dolar fiyat verenler bir ortaya çıksın…3-5 acente “sürüm” adı altında “kıyım” yapamasın. Ülke layık olduğu fiyata pazarlansın.

–              Kamu kampları özelleştirilsin. Geceliği Sabah-öğle-akşam yemeği dahil 8-10 YTL kamplar var. Kim gidiyor? Üst düzey yönetici. Aslında parasını kim ödüyor? Sen-ben, vergi veren işçi-memur. Özelleştirilsin!. Parası her sene işçiye-memura tatil parası olarak ödensin. Alın size 100 milyar dolar, alın size turizme girecek 200 küsür bin yatak, alın işçiye-memura para, alın iç turizme müşteri.

–              Senede ortalama sadece 35 gün kalınan ama 365 gün belediye hizmeti verilen ikinci konutlar yani Yazlıklar tüm dünyada olduğu gibi ağır vergilendirilsin. Bu, sayıları milyonları bulan “Yazlıkçılar müşterimiz olsun”. Ülkemizi tanısın, yazlıklar ekonomimize, turizme kazandırılsın.

–              Türkiye’nin tanıtım bütçesi 135 Milyon dolar, Mısır’ın 25. Ama bizden 10 katı güzel tanıtıyorlar ülkelerini. Bütçemiz daha faydalı harcansın.   Mumya filmi gişe rekoru kırdı, Klopatra kitapları best-seller oldu, Piramitlerin önünde klipler boşuna çekilmedi.

–              Müze girişlerine kontör’ü bırakın, kredi kartı POS makinesi dahi koyduramadık. Anadolu’da bakkalda bile var. Topkapı’da, Göreme’de yok !. Böylece milyonlarca doları bulduğu söylenen kaçak girişler önlenir.

–              Devlet (Diyanet işleri) benim paramla bana rakip. HAC, UMRE Turu düzenliyor. Otel, motel, uçak, transfer, otobüs, rehber v.s. ayarlıyor. Ses çıkaran yok. Çünkü bazı cemaatler buradan besleniyor. Bizlerden kişi başı para alınsın, ama tur düzenlemek, 1618 sayılı yasaya göre diyanetin değil biz seyahat acentelerinin görevidir.

–              THY, IATA acenteleri vasıtası ile diğer acentelere birer POS makinesi koyarak veya internet şifresi vasıtası ile satış noktalarını arttırsın. Diğer tüm yerli ve yabancı havayollarını kolayca satabilen 4800 seyahat acentesi THY bileti de satabilsin. THY de gelişsin. Satmak zorunda bırakıldığımız yabancı havayolları değil.

İstekler böyle sıralanıyor. Ve Turizmciler ayrıca önemli bir not da ekliyorlar ‘’AB ülkelerinde yapılan anketlere göre; Türkiye’ye gelmiş olan AB vatandaşlarının %97’si Türkiye’nin AB’ye girmesini destekliyor. İşte Turizmin önemi bu kadar büyük..

Yorumları siz yapın.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçtiğimiz haftalar boyunca hükümetin programında turizmi bu köşede konu ettik. Bundan 10 yıl önce de tek başına iktidarda olan hükümetin turizm politikalarını da bir hatırlatalım istedik.

Previous Entry

Zor geçen 2015 yılından sonra Rusya krizi ile başlayıp Sultanahmet’teki terör saldırısı ile devam eden gerilimlerle sarsılan turizm sektörü, 2016 yılını kaybetmek istemiyor.

Next Entry