Suat Tore
World of Traveller

Turizm için çıkış yolları -1-

Şubat 16th 2016 in Türkçe yazıları

Zor geçen 2015 yılından sonra Rusya krizi ile başlayıp Sultanahmet’teki terör saldırısı ile devam eden gerilimlerle sarsılan turizm sektörü, 2016 yılını kaybetmek istemiyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Turizm Bakanı Mahir Ünal’a sektör adına çıkış yolları önerilerini raporlayıp yollayan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, ‘bankalardan anlayış, KDV ve SGK primlerinde indirim ile vergi ödemelerinde erteleme’ istedi.

‘Agresif tanıtım kampanyaları’ ile atağa kalkmayı hedefleyen TÜRSAB, ‘daha çok harcayan turist’ için ABD’den 1 milyon, Latin Amerika ülkelerinden 500 bin turist hedefi koydu. TÜRSAB ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yerli turiste piyasanın yarısı kadar faizle kredi verilmesi için de görüşmeler yapıyor.

Türk turizm sektörü artan terör olayları ve Rusya krizinin de etkisi ile en zor dönemini geçiriyor. 2015 yılını tüm bu gelişmelere rağmen yaklaşık 36.2 milyon turist ve yüzde 1.6 kayıpla kapatan sektör, böyle devam ederse geçen yıldan daha zor bir yıl geçirecek gibi görünüyor. Bu duruma karşı harekete geçen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) çıkış yolu önerilerini kapsayan bir rapor hazırlarken, bu raporun özetini bir mektupla siyasilere gönderdi. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy imzası ile Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’a gönderilen ve sektörün taleplerini de içeren mektupta,  “Gerek dünyada gerek ülkemizde yaşanan hassasiyetler iş dünyasını son derece olumsuz etkiliyor. Temel dayanağı barış ve istikrar olan turizm sektöründe bu durum daha da net ortaya çıkıyor” denildi.

 

TÜRSAB Başkanı Ulusoy, yatak sayısı 1.1 milyona ulaşan, halen 40 bin yataklık yatırımı devam eden ve 1 milyondan fazla sigortalı çalışanı bulunan turizm sektörünün bu yaşanan sorunlardan ayakta çıkması gerektiğinin altını çizerken, turizm sektörünün 2016’yı hasarsız atlatabilmesi için başta Davutoğlu olmak üzere siyasilerden destek isteyen TÜRSAB’ın hasar tespit raporu ve yolladığı öneriler mektubundan öne çıkanlar şöyle:

·        2015’te Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 1,6 düştü, turizm 32 milyar dolar seviyesinin altına geriledi. En çok düşüş Rusya’da. Yabancıların 2015’te kartla yaptığı konaklama harcamaları dolar bazında yüzde 6 geriledi.

·        Dünyada 2015’te uluslar arası turist rekor kırdı, turist kur volatilitesi ve güvenlik kaygısıyla gelişmiş ülkeleri tercih etti.

·        2016 yılı için hedef Rusya’nın açığını kapatacak yeni destinasyonlar ve daha çok harcama yapan turist. ABD’den 1 milyon, Latin Amerika’dan 500 bin turist hedefleniyor. Bu bölgelerden gelen turistin kişi başı harcamasının ortalama turistin 3-4 katı olması öngörülüyor.

·        TÜRSAB, yerli turiste piyasanın yarısı kadar faizle kredi verilmesi için Turizm Bakanlığı ve bankalar ile görüşüyor.

·        Moral artırmak için bankaların ve ilgili devlet kurumlarının anlayışlı olmaları sağlanmalı.

·        Devlet-özel sektör işbirliğinde agresif yurt dışı tanıtım kampanyaları gerçekleştirilmeli.

·        Yerli turisti hareketlendirmek için etkili erken rezervasyon kampanyası yapılmalı.

·        Kruvaziyer turizmine destek için Yenikapı Miting Meydanı’nın bir bölümü kruvaziyer limanı haline getirilmeli.

·        Özellikle Rusya’dan gelen iptaller (örneğin iptal olan futbol kulüp kampları ilgi ilgili otellerle acentalar arasında yaşanan sorunlar) konusunda ilgili sektör ve kurumların anlayışlı davranması için genelge yayınlanmalı.

·        Tüm turizm hizmetlerinde KDV oranı yüzde 8’e düşürülmeli, SGK primlerinde 2016 yılına özel indirim sağlanmalı.

·        Vergi ödemelerine 1 yıl erteleme sağlanmalı.

·        Charter’lara verilen desteğin Sabiha Gökçen Havalimanı’nı da kapsamalı.

·        Turizm taşımacısına ÖTV’den muaf mazot sağlanması.

·        Kamu çalışanlarının tatil bedelinin bir bölümünün devlet tarafından prim olarak karşılanması.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Bu hafta da turizmcilerin 10 yıl önceki beklentilerini tekrarlıyoruz.

Previous Entry

TÜRSAB’ın çıkış yolu önerilerini kapsayan rapora devam ediyoruz.

Next Entry